Iščete zaposlitev, pa ste že skoraj obupali?
Zgodilo se mi je pred slabim letom dni, ko se mi je pogodba, ki je bila takrat sicer veljavna za določen delovni čas 3 mesecev, iztekala in sem zaradi narave poletnega dela vseeno nekako upala na podaljšanje, vendar se žal to ni zgodilo, saj se je tudi promet dela nekoliko zmanjšal in se je na žalost izteklo tako, da smo se morali posloviti.
Kakorkoli, ob izgubi službe mi je bilo težko saj sem oseba, ki je že 15 let popolnoma neodvisna.
Ker v poletnih mesecih služb ne mrgoli in so skorajda po vseh podjetjih kolektivni dopusti, odgovorov na prošnje skorajda ni bilo. Redki odgovori pa so, žal, bili vsi negativni. Nadomestilo iz Zavoda je, žal, trajalo le 3 mesece, vsaj v mojem primeru je bilo tako in bilo me je resnično strah, kljub močni volji in pozitivnemu razmišljanju, da nove zaposlitve ne bi prejela pravočasno.
Ker vem, da jih je na sedaj na podobnem mestu veliko in je še več takšnih, ki so še v hujših situacijah, sem se odločila napisati nekaj napotkov, ki so ob iskanju službe pomagali meni in sem se s pomočjo tega tudi dejansko zaposlila v enem največjem slovenskem podjetju kjer sem še vedno izjemno zadovoljna.
Kaj torej storiti v takšni ali podobni situaciji?
Kako lažje do zaposlitve?
- Prvi dan ob izgubi službe oziroma, če jo mogoče še imate, in se vam zdi, da je velika verjetnost, da jo izgubite, naredite dnevni plan iskanja službe in pošiljajte prošnje aktivno vsem podjetjem, kjer si želite delati in pokazati svoja znanja. Prošnje pošiljajte tudi podjetjem, ki nimajo razpisanih prostih delovnih mest.
- Poskrbite, da je vaš življenjepis napisan po standardih, ki jih določa Europass Slovenija in ga lahko posodobite.
- Ob vsakem življenjepisu napišite tudi krajše spremno pismo, kjer le v nekaj stavkih napišete zakaj ste vi za podjetje najboljši kandidat in zakaj naj bi se odločili prav za vas. Bodite jasni, jedrnati in ne predolgi, saj tukaj velja pravilo “manj je več”.
- Poiščite ali pa si priskrbite vsaj eno dobro priporočilo bivšega delodajalca. Če tega ne morete dobiti, prosite za to bivšega sodelavca s katerim ste sodelovali in naj napiše za vas nekaj dobrih besed. Vsako priporočilo je za delodajalca, ki vas ne pozna ,lahko največji razlog, da vas povabi na osebni razgovor.
- Ko se udeležite razgovora, bodite točni, čisti in urejeni od glave do pete. To ne pomeni, da morate za to zapraviti celo premoženje, ampak oblecite hlače, srajco in primerno obuvalo. Skratka, bodite urejeni, kot to zapoveduje poslovna moda. Prepovedane so strgane kavbojke, kratka krilca, dekolteji, ipd., saj s tem izkazujete neresnost.
- Ko prvič stopite v podjetje in vas sprejme referent ali kar delodajalec sam, poglejte sogovorniku v oči, se predstavite, stisnite roko (ne preveč, ne premalo) in povejte, da ste prišli na razgovor za prosto delovno mesto.
- Na razgovoru bodite pozitivni, spočiti, sproščeni, prijazni in se poskusite besedno čimbolj prilagoditi sogovorniku. Ne skakajte osebi v besedo in jo poslušajte do konca.
- Po končanem razgovoru, ki se vam je zdel uspešen, še isti dan napišite zahvalo delodajalcu, da ste se razgovora udeležili. Napišite, da se zahvaljujete za njihov čas ter, da bi z veseljem sprejeli priložnost za delo v njihovem podjetju, če to seveda drži.
- Bodite odprti za dodatna izobraževanja kot so tečaji jezikov, računalniški tečaji, ipd. in dajte to prav tako vedeti delodajalcu, če delovno mesto zahteva znanja, ki jih vi mogoče še nimate.
- Vodite evidenco poslanih prošenj in si pišite opomnike, da določena podjetja, ki to zahtevajo, pokličete v roku nekaj dni po poslani prošnji. To lahko storite tudi, če tega ne zahtevajo, saj s tem, ko jih pokličete, pokažete dodatni zanimanje.
- Ne bodite preveč izbirčni in četudi ne dobite takoj zaposlitve, ki vam je pisana na kožo, nič hudega. Drugo in boljšo zaposlitev lahko z eno službo v žepu še vedno lahko najdete! 🙂
Pa vso srečo ob iskanju nove zaposlitve, saj je tudi ta tista, ki je pomembna ob iskanju le-te!