Domači jušni rezanci – ročno rezani, kot jih je delala moja babica
Domači jušni rezanci me spominjajo na otroštvo in babico, ki jih je pripravljala skoraj vsako nedeljo. Tedaj je že zgodaj pristavila lonec, v katerem se je kuhala goveja juha, na leseni deski pa je razvaljala testo za rezance.
Jušne rezance se resda lahko tudi kupi, a goveja juha ima poseben in boljši okus, če vanj zakuhamo domače rezance. Moja babica jih je rezala na roke, zato tudi jaz ne uporabljam strojčka za testenine.
Domači jušni rezanci – potrebujemo
- 1 jajce
- 100 g moke
- ščepec soli
Domači jušni rezanci – priprava
V posodi razžvrkljamo jajce, dodamo majhen ščepec soli in moko. Če želimo več rezancev, vzamemo več jajc, pri tem pa upoštevamo, da na 1 jajce vzamemo približno 100 g moke.
Testo zgnetemo v majhen gladek hlebček, ga položimo na pomokano delovno površino, ga rahlo pomokamo in ga čim bolj na tanko zvaljamo. Razvaljano testo nato pustimo približno eno uro, da se posuši. Vmes ga lahko tudi obrnemo, da se bolje posuši na obeh straneh.
Po približno eni uri (lahko tudi manj) posušeno razvaljano testo razrežemo na približno 3 – 4 cm široke trakove in jih zložimo enega vrh drugega. Da bi se testo manj sprijemalo, ga pred rezanjem lahko potresemo z moko.
Zložene trakove nato z ostrim nožem zrežemo na debelino, ki nam najbolj ustreza. Nekateri imajo rajši debelejše, drugi tanjše rezance.
Če se nam testo med rezanjem sprijema, najbrž ni bilo dovolj posušeno. Za najbolj tanke rezance mora biti testo res dobro posušeno.
Narezane rezance pustimo še nekaj časa, da se posušijo, nato jih zakuhamo v domačo govejo juho.
Če nam rezanci ostanejo, jih lahko tudi shranimo za kasnejšo uporabo. Na pomokani površini ali prtiču jih pustimo čez noč, da se dobro posušijo, nato jih shranimo v nepredušno zaprto vrečko ali posodo. Tako jih lahko hranimo tudi več mesecev. Za boljšo obstojnost pa je bolje, da v testo ne dodamo soli.
Dober tek!