Dušena stebla blitve kot priloga
Pri pripravi blitve običajno ne ‘kompliciram’ in skupaj z listi pripravim tudi stebla, tokrat pa sem pekla slano skutno pito z blitvo in sem širša stebla blitve odstranila in shranila za kasneje. Nastala je zelo okusna priloga. Dušena stebla blitve so enostavno in relativno hitro pripravljena, sestavine pa so tudi povsem osnovne in jih imamo vedno na zalogi. Zato, če se kdaj sprašujete kako porabiti stebla blitve, je tu okusna rešitev.
Dušena stebla blitve kot priloga
Količine so povsem okvirne, prilagodite jih sebi in svojim potrebam.
Sestavine:
- cca. 300 g stebel blitve
- 1 večja čebula (100 g)
- česen v prahu ali 2-3 stroki česna
- sol po okusu
- poper po okusu
- malo oljčnega olja
Zgornje sestavine so zadostovale za pripravo glavne in edine priloge k mesu za dve osebi.
Namesto čebule lahko uporabite tudi por ali pa kombinirate oboje. Ker se česen res super poda k blitvi, priporočam, da uporabite oboje – tako stroke svežega česna kot česen v prahu.
Postopek priprave
Stebla narežemo na približno pol centimetra široke trakove. Čebulo olupimo in narežemo na tanke rezance. Olupljen česen na drobno sesekljamo.
V ponvi z višjim robom ali voku segrejemo malo oljčnega olja. Na njem prepražimo čebulo, da postekleni, nato dodamo še nasekljan česen in na hitro popražimo samo toliko, da zadiši.
Dodamo narezana stebla blitve, sol in poper po okusu (tudi česen v prahu, če ga uporabljamo), na hitro premešamo in prepražimo, nato pa pokrijemo in na nižji temperaturi dušimo cca. 15 minut. Postrežemo.
Po 15 minutah bodo stebla še malo čvrsta, če pa želite, da so bolj zmehčana, jih enostavno dlje dušite in okusna priloga bo pripravljena.
Dober tek!
Še nekaj dejstev o blitvi
Blitva je načeloma precej enostavna za vzgojo, če pa vrta nimamo, nam je ta vrtnina v trgovini dostopna skoraj celo leto. Poznamo več vrst blitve: stebelno blitvo, listno blitvo in pisano blitvo.
Je tudi enostavna za pripravo in jo lahko pripravimo na različne načine. Vse od juhe, pasirane kot špinače, vsem dobro poznana je priprava s krompirjem, potem so tu še zavitki, narastki, mesne rolade z blitvo in še in še. Kar nekaj idej boste našli tule: recepti z blitvo.
Blitva ima malo kalorij, zgolj 18 na 100 g, a je bogata z vitamini in minerali. Na 100 g vsebuje kar 379 mg kalija in okoli 213 mg natrija. Vsebuje tudi 81 mg magnezija ter 51 mg kalcija na 100 g, ter 30 mg vitamina C.
Ker vsebuje tudi folno kislino je priporočljiva tudi v prehrani nosečnic. Bogata je tudi z vitamini skupine B ter betakarotenom (vitamin A).
Enako kot rabarbara, tudi blitva vsebuje oksalno kislino, zato velja previdnost pri uživanju, predvsem ljudeh, ki so nagnjeni k razvoju ledvičnih kamnov. Ker pa oksalna kislina nase veže kalcij, je smotrno, da poleg blitve zaužijemo živila bogata s kalcijem.
Enako kot špinače, tudi blitve ne smemo pogrevati, saj se s pogrevanjem nitrati pretvorijo v toksin nitrit, ki lahko deluje rakotvorno.