Kokosovo olje – hitro in enostavno
Kokosovo olje – zdravo in uporabno
Da je kokosovo olje izjemno zdravo in uporabno, čivkajo tudi že slovenski ptički. Pa čeprav kilometre stran od palm, na katerih ta kokos zraste, se sonči in od koder ga potem pošiljajo v Slovenijo v raznoraznih oblikah. Tisti bolj ozaveščeni so umetne gospodinjske pripravke že zamenjali z naravnimi, v katerih je kokosovo olje, pogosto v družbi sode bikarbone, zelo pogosta sestavina.
Sama sem glede določenih stvari še vedno malo nestrpna, vse hočem takoj, predvsem se mi pa pogosto kam mudi in ne uspem zmešati takih in drugačnih pripravkov po receptu. Zato kokosovo olje ali maslo pogosto uporabljam “kar tako”, brez dodatkov. Spodaj boste našli ideje, kako kokosovo olje uporabiti takoj, enostavno, zdravo in brez receptov.
Kokosovo olje v kuhinji
Prvo mesto, kjer imam vedno zalogo kokosovega olja, je kuhinja. Za v solato ga sicer ne uporabljam, ker ima močan okus, je pa prvi v ponvi, voku ali drugi posodi, kadar pražim zelenjavo, kaj pečem, delam omako. Po domače rečem, da ima “visok prag vročine ali bolečine”, kar bi pomenilo, da tudi pri močnem segrevanju ne spušča sumljivih elementov in ni škodljiv, zato ga uporabljam namesto klasičnih rastlinskih olj. Nepogrešljivo je tudi pri pripravi dobrih in zdravih presnih sladic – diši in poskrbi, da sladica ne razpade.
Kokosovo olje je idealno za uporabo namesto losjonov v različne namene:
- za vlaženje kože po tuširanju
- za naravno zaščito pred soncem in lepšo barvo ga nanašamo pred in med sončenjem – kokosovo olje naj bi imelo naraven faktor približno SPF 4
- za blaženje lažjih sončnih opeklin (ko se koža že začne umirjati; na začetku pa raje aloe vera)
- za preprečevanje strij, ki se pojavljajo med nosečnostjo
- za hitrejše celjenje poškodb in proti brazgotinjenju
- za otroške ritke, vnete od pleničk
- za suho kožo na lasišču dojenčka (temenca) – nežno vmasiramo in potem speremo z mlačno vodo (lahko tudi šele naslednji dan)
- za doječe matere kot losjon za prsi – proti rdečici, vnetjem in hkrati ne samo neškodljivo za dojenčka, ampak tudi zelo koristno; nekaj žlic dnevno v hrani pa pripomore k večji količini mleka, vitamina D in drugih hranljivih snovi
- kot eksotično masažno olje
- kot naravni lubrikant, ki ne poškoduje naravne vaginalne flore
- preventivno in kurativno (odvisno, kdaj se spomnimo 😉 ): namesto strupenih pripravkov proti komarjem in za lajšanje srbečice po pikih
- namesto kreme za britje in kot losjon za po britju
- z redno uporabo deluje proti celulitu in aknam
- za “beljenje” starostnih peg
- namesto regeneratorja za konice las – dnevna uporaba samo na konicah ali pa kot maska za celotno lasišče in lase – pustimo delovati nekaj ur, če je možno ves dan in nato splahnemo ali po potrebi umijemo z nežnim šamponom; lasje bodo res mehki kot v reklami
- kot mazilo za ustnice
Nekaj preprostih nasvetov za uporabo kokosovega olja izven kopalnice:
- Jutranje grgranje žličke olja deluje kot splošno razstrupljanje in pomaga do zdravih dlesni.
- Žlička olja v čaju pomaga proti prehladu ali gripi.
- Kokosovo olje lahko redno dodajamo v smoothije (pol žličke ali več, odvisno od okusa), smoothiji bodo lepo kremasti
- Če vas mučijo alergije, namažite nosnice.
- Kadar ste izčrpani, a še ni čas za počitek, poskusite z bombico za poživitev: žlica kokosovega olja plus žlica namočenih chia semen. Nikar pa tega ne uživajte pred spanjem!
Za konec še nekaj hitrih in enostavnih receptov za enostavne in hiteče ljudi:
- deodorant: kokosovo olje + soda bikarbona v razmerju 1/1 oziroma do primerne gostote
- zobna pasta: kokosovo olje + soda bikarbona v razmerju 3/2 ali do primerne gostote, po lastnem okusu
- piling za telo s sladkorjem za uporabo pod tušem: razmerje 1/1, lahko uporabimo tudi polovico kokosovega olja in polovico olivnega.
Ste že okuženi z uporabo kokosovega olja povsod in za vse?