Alternative živalskemu mleku
Kravje mleko vsebuje vsa življenjsko pomembna hranila, je dober vir beljakovin, ki so pomembne za zdrav organizem in ga hkrati varujejo pred virusi, bakterijami in glivicami. Je vir kalcija, ki ga telo potrebuje za zdrave kosti ter vir kalija, cinka, fosforja, natrija, klora in magnezija ter vitaminov A,D,E,C ter B kompleksa. Mleko vsebuje tudi maščobe, predvsem nasičene, ki zvišujejo raven holesterola in tveganje za srčno-žilna obolenja. Prav tako je lahko problem pri kravjem mleku intoleranca na laktozo in alergija na kravje mleko. Zraven kravjega sta nam najbližja še kozje in ovčje mleko. Medtem ko imata kravje in kozje mleko podobno sestavo, ima ovčje več beljakovin in maščobe. Zaradi vitamina A je kozje mleko bolj bele barve , vsebuje pa še veliko vitamina B3 in B16, zato ga priporočajo ljudem s težavami z lasmi, kožo in nohti ter ljudem z nespečnostjo. Posebna lastnost in prednost kozjega mleka je, da je lahko prebavljivo, saj ga človek prebavi že po 40 minutah, medtem ko za kravje potrebuje dve uri in pol. Kozje mleko je primerno tudi za tiste z alergijami. A vendar moj namen ni pisati o živalskem mleku…
V kolikor se iz zdravstvenih razlogov, lepotnih ali osebnih prepričanj, odločate za zamenjavo živalskega mleka z rastlinskim, vam bo prispevek v pomoč pri odločitvi. Recepte, kako si rastlinska mleka lahko pripravite sami, najdete na tej povezavi.
Mandljevo mleko
V kolikor ste se odločili, da boste zimske kilograme do dopusta stopili, je mandljevo mleko pravi nadomestek za vas. Od kravjega je veliko manj kalorično, zraven tega pa je bogato z vitaminom E in omega-3, z vlakninami, magnezijem in antioksidanti. Nekje sem prebrala, da je okus mandljevega mleka še najbolj podoben okusu materinega mleka, zato je navadno všeč tudi otrokom. Vendar vseeno pri odraščajočih otrocih velja opozorilo, da mandljevo mleko vsebuje manj beljakovin (od kravjega mleka) in ni dober vir kalcija ter drugih vitaminov prisotnih v kravjem mleku. S pridom se zanj odločajo diabetiki.
Seveda ob nakupu velja preveriti sestavine in se, v kolikor se izogibate sladkorju, odločiti za takšnega, ki ne vsebuje dodanega sladkorja. Prav tako bodite pozorni na delež mandljev v napitku!
Uporaba: mandljevo mleko lahko dodate jutranji kavi, pravemu čaju, kosmičem, lahko ga uživate kot samostojen napitek, iz njega skuhate gres ali ovseno kašo, ga dodajate krepčilnim smutijem, uporabite pri peki slaščic,…
Riževo mleko
V kolikor ste diabetik ali se izogibate ogljikovim hidratom in vsem vrstam sladkorja, riževo mleko ni izbira za vas oziroma, si ga lahko privoščite le občasno. Riževo mleko sicer ni alerogeno, vendar pa v primerjavi z drugimi rastlinskimi vrstami mleka, vsebuje največ ogljikovih hidratov in ima zatorej najvišji glikemični indeks. Kljub temu, da je nadvse okusno in vsestransko uporabno, je beljakovinsko in maščobno revno. V primerjavi z drugimi vrstami rastlinskih mlečnih nadomestkov ima največ mangana in selena. Je brez glutena in lahko prebavljivo.
Uporaba: riževo mleko uporabljamo v sladicah, še posebej pri pripravi čokolade, pudingov in piškotov, dobro se znajde v kosmičih in smutijih, primeren je za samostojni napitek…
Sojino mleko
Sojino mleko je narejeno iz skuhanih, zmletih in odcejenih sojinih zrn in je zelo primerljivo s kravjim mlekom, vsaj kar se tiče deleža beljakovin, kalcija in kalija. Za razliko od kravjega mleka ima veliko vsebnost nenasičenih maščob, kar v zdravi prehrani pozdravljamo. A vendar, s kravjim mlekom si sojino deli še eno lastnost-lahko povzroči razne alergijske reakcije. Prav tako velik problem predstavlja gensko spremenjena soja, zato izberite izdelek z ekološkim certifikatom.
Uporaba: v kuhinji ga uporabimo tam, kjer bi sicer uporabili kravje mleko. Primerno je torej za kuhanje ( gresa, ovsena kaša, …) za palačinke, lahko ga uporabimo v pire krompirju, v raznem pecivu, odlično je za pripravo domačega sladoleda, jogurta, pudinga…
Ovseno mleko
Ovseno mleko vsebuje veliko kalcija, zato je lahko odlična zamenjava za kravje mleko. Dodaten plus pomeni tudi dejstvo, da se kalcij iz ovsenega mleka absorbira veliko hitreje, kot iz kravjega mleka. V primerjavi z drugimi vrstami mleka ima najmanj maščob, zato je najmanj kalorično. Vendar pa vsebuje zelo malo beljakovin in še večji problem, vsebuje gluten, zato ni primerno za ljudi, ki se glutenu izogibajo.
Uporaba: ovseno mleko lahko uporabljamo malodane povsod, v sladkih in slanih jedeh, za zajtrk s kosmiči ali v kavi, dobro se obnašajo v smutijih…
Kokosovo mleko
Kokosovo mleko je pridobljeno iz kokosovega mesa in je primerno za tiste z alergijami. V trgovinah ga boste zasledili v dveh oblikah – tistega v pločevinki, ki je polnomastno in kokosov napitek v tetrapaku. Napitek je bolj tekoč in bolj podoben mleku, polnomastno mleko iz pločevinke pa je bolj gosto in se dobro odnese pri pripravi sladkih krem (za torte in peciva). Obe vrsti sta vir lavrinske kisline, ki deluje protivnetno. Ima občutno več kalija kot kravje mleko, ima pa veliko vsebnost maščob, zato ga nekateri odsvetujejo diabetikom. Po drugi strani pa naj bi, zaradi vsebnosti mangana, uravnavalo krvni sladkor, tako da je odločitev zanj, v kolikor ste diabetik, na vas. Ker vsebuje elektrolite, se ga s pridom poslužujejo športniki, saj je odlična osnova ali dodatek športnim napitkom za pred, med in po napornem treningu. Bogato je z vitamini C, E, B1, B3, B5, B6, kot tudi minerali (železo, selen, natrij, magnezij). Sicer ni zelo bogat vir kalcija, je pa zato toliko bolj radodaren s fosforjem in tako prispeva k močnim kostem.
Uporaba: uporabljamo ga v kavi, sladicah, pri pripravi zajtrkov , športnih napitkov, koktajlov in azijskih jedi… Uporabite ga lahko tudi pri pripravi domačih lepotnih izdelkov.
Proseno mleko
Proso je žito z veliko kalcija, silicija, magnezija, fluora in železa. V kolikor imate težave s krhkimi nohti in slabimi lasmi, je redno uživanje prosa prava rešitev za vas. In njegove pozitivne učinkovine se ne končajo pri laseh in nohtih ter koži, temveč tudi pospešuje presnovo, razkisa telo, pomaga pri odpravi kandide, spodbuja čutila in vpliva na budnost ter koncentracijo. Več o njem si lahko preberete na tej povezavi.
Uporaba: proseno mleko lahko uporabimo kot samostojni napitek ali pri pripravi sladic, odličen je z žitno kavo, kakavom, v žitaricah za zajtrk…
Konopljino mleko
Konoplino mleko je zelo radodarno z železom, magnezijem in kalijem, vsebuje omega-3 in omega-6 maščobne kisline, vitamine A in E in b 12 ter folno kislino. Bogato je z beljakovinami in zategadelj še posebej primerno za športnike. Je lahko prebavljivo in primerno za tiste, ki ne prenesejo laktoze. Zraven tega, da je zelo lahko prebavljivo učinkuje tudi protivnetno ter izboljšuje krvni obtok. Ali ste vedli, da konopljino mleko vsebuje esencialne maščobne kisline v ravnovesju, ki so idealne za človeka? Morda je pravi čas, da ga začnete uživati.
Uporaba: konopljino mleko je zelo gosto, zato je kava z njim še posebno kremna, poda se k žitni kavi in pravemu čaju, odlično je v smutijih, paše v kosmiče za zajtrk, lahko je samostojen napitek…
Lešnikovo mleko
Lešnikovo mleko vsebuje veliko kalcija in magnezija, selena in mangana, je odličen vir folne kisline in vitamina E, ter antioksidantov. Nima holesterola, je brez laktoze in brez glutena. Poln je vlaknin in beljakovin. Redno uživanje lešnikov ali njegovega napitka, vam bo pomagalo pri presnovi, znižalo visok krvni pritisk, znižalo raven slabega holesterola, poskrbelo bo za dobro prebavo, izboljšalo delovanje možganov in lajšalo simptome alergij.
Uporaba: lešnikovo mleko je zaradi svojega lešnikastega okusa najbolj primerno za pripravo slaščic, saj se odlično meša s čokolado. Iz njega nastanejo božanski čokoladni pudingi, uporabite ga lahko v jutranjih kosmičih, podajo se v kremne smutije, vroče čokolade, palačinke, primerno je kot dodatek k čaju ali kavi,…
Kvinojino mleko
Kvinoja se ponaša s pravim bogastvom beljakovin. Dobra novica za vse, ki se izogibate ogljikovim hidratom je, da jih kvinoja vsebuje zelo malo. Je zelo bogata z zdravimi maščobami. Je lahko prebavljiva in zato želodcu prijazna. Je brez glutena in vsebuje ogromno kalcija, železa in fosforja. Kvinojino mleko je morda manj poznano, a zelo okusen nadomestek živalskemu mleku.
Uporaba: kvinojino mleko lahko uporabite v jutranji kavi in pri pripravi zajtrka s kosmiči, poda se v krepčilne smutije, lahko se uživa kot samostojen napitek…
Pirino mleko
Pira je prastara vrsta pšenice in velja za popolno živilo. Njena največja prednost je zagotovo visoka vsebnost beljakovin. Vsebuje tudi veliko ključnih aminokislin, ne obremenjuje želodca in prebave, spodbuja apetit, pomaga prebavljati ogljikove hidrate in zmanjšuje gnitje beljakovin v črevesju. Primerna je za tiste, ki se izogibajo glutenu, ne pa za ljudi s celiakijo, saj vseeno vsebuje gluten! Njeno redno uživanje vam bo pomagalo uravnati krvni sladkor, v telesu deluje nevtralno in pomaga razkisati telo, dobra je za zdravje nohtov in las saj vsebuje veliko vitaminov skupine B, vitamine A, D in E ter veliko rudnin, kot so fosfor, železo, baker, mangan, cink, kobalt in magnezij.
Uporaba: pirino mleko lahko uporabimo kot samostojen napitek, v jutranjih kosmičih, krepčilnih smutijih…
Sezamovo mleko
Več kalcija kot v kravjem mleku najdete v sezamovem mleku. Semena sezama so bogata z beljakovinami, vpliva na raven holesterola v krvi, ker ima visoko vsebnost vlaknin pomaga pri prebavi, redno uživanje vam bo pomagalo pri zdravi koži, posebno črno seme je bogato z železom zato pomaga pri slabokrvnosti, visoka vsebnost mineralov in vitaminov preprečuje oziroma lajša bolečine artritisa ter krepi kosti in sklepe.
Uporaba: okus sezamovega mleka je izrazit po sezamu, zato ga uporabite tam, kamor vam paše okus sezama.
Laneno mleko
Še eno izmed vrste super živil je lan. Laneno seme je bogato z vlakninami, beljakovinami, maščobami, minerali (železo, cink, kalij, magnezij, fosfor, kalcij …), z vitamini B1, B2, C, E in karoteni, vsebuje pa tudi protirakave snovi. Lan pomaga pri nekateri tegobi, laneno mleko pa je bogat vir omega-3 maščobnih kislin.
Uporaba: laneno mleko si lahko privoščimo v jutranji kavi, dodamo ga lahko (proteinskim) smutijem, dobro je v sladicah…