Recepti za rastlinska mleka
Prispevek vam postreže z (enostavnimi) recepti za pripravo rastlinskih napitkov. Več o različnih vrstah rastlinskega mleka si lahko preberete na tej
Mandljevo mleko
Mandljevo mleko sicer lahko kupite v malodane vsaki bolje založeni trgovini, a pozor. Pri nakupu bodite pozorni na delež mandljev v napitku, ki se lahko močno razlikuje od proizvajalca do proizvajalca. Prav tako bodite pozorni na dodane sladkorje in se, v kolikor se izogibate sladkorju, odločite za tisti izdelek, ki nima dodanega sladkorja. Lahko pa se izognete branju in raziskovanju ter si mandljevo mleko naredite kar doma. Postopek je več kot enostaven.
Osnovne sestavine:
- skodelica mandljev,
- 3 skodelice tople prekuhane vode
K osnovnim sestavinam lahko dodate še ščepec burbonske vanilje, ščepec soli ter za sladokusce kot sladilo 2 datlja ali agavin sirup ali med.
Priprava:
Mandlje namočite čez noč, vsaj 8 do 12 ur. Naslednji dan vodo odlijte in jih dobro sperite, stresite v mešalnik, dolijte prekuhano vodo in mešajte. Mešanico prelijte skozi tanko cedilo oziroma gazo. Mleko prelijte v stekleno steklenico in ga hranite v hladilniku ter porabite v 3-4 dneh. Ostankov mandljev pa ne zavrzite! Uporabite jih pri peki peciva ali pri izdelavi okusne domače granole.
Riževo mleko
Tudi, sladko in nadvse okusno, riževo mleko si brez težav naredite sami doma. Ker je brez glutena je še posebej primerno za osebe z alergijo na gluten.
Osnovne sestavine:
- 100 g riža
- 8 dcl vode
K osnovnim sestavinam lahko po okusu dodajte še sol, cimet, vaniljev sladkor, oreške (ki jih seveda namočite), datlje (namočene)…
Priprava:
Riž sperite pod hladno vodo in ga dobro skuhajte v večji količini vode. Medtem ko se riž kuha, zavrite 8 dcl vode ter jo odstavite in nekoliko ohladite. Kuhan riž dobro odcedite ter ga dodajte mlačnim osmim decilitrom pripravljene vode. Na tej točki po želji dodajte dodatke po izbiri. Vse dobro zmešajte v mešalniku, odcedite skozi gazo ali krpo, tekočino (mleko) spravite v stekleno steklenico, ki jo dobro zaprite ter hranite v hladilniku do 3 dni. Ostanke riža lahko porabite za kašico za najmlajše.
Seveda je okus mleka odvisen od riža, ki ga boste uporabili. Velja pravilo-koliko različnih vrst riža, toliko različnih okusov riževega mleka. Lahko se malo poigrate z okusi in tako poskrbite, da vam riževo mleko ne bo kaj kmalu postalo dolgočasno.
Sojino mleko
Zaradi gensko spremenjene soje je le ta zadnje čase na slabem glasu. Zato pri pripravi domačega sojinega napitka uporabite semena z ekološkim certifikatom.
Osnovne sestavine:
- 250 g bele soje
- 2-2,5 l vode
Priprava:
Sojo čez noč (od 8-10 ur) namočite v čisti vodi. Naslednji dan jo odcedite in čim bolj drobno zmeljite v mešalniku. Vodo in zmleto sojo stresite v čim večji lonec in zavrite. Pustite vreti na zmernem ognju. Ves čas pazite, da vam pena, ki se v prvih minutah močno nabira na površini, ne prekipi. Sojo tako kuhajte približno eno uro in jo, ko se po kuhanju nekoliko shladi, precedite skozi drobno cedilo ali gazo. Približno liter mleka, ki ste ga skuhali, shranite v stekleni steklenici ter hranite v hladilniku.
Ovseno mleko
Ovseno mleko se po vsebnosti kalcija lahko odlično kosa s kravjim mlekom. Opozorilo velja le za osebe občutljive na gluten, saj ga ovseno mleko vsebuje.
Osnovne sestavine:
- 1 liter vode
- 100 g ovsenih kosmičev
K osnovnim sestavinam lahko po želji dodate še ščepec morske soli ali/in vaniljevo esenco.
Priprava:
Vodo zavite ter dodajte kosmiče, po želji solite, dodajte vaniljo. Kosmiče z vodo zmeljite ter pustite čez noč. Naslednji dan mešanico precedite skozi tanko cedilo oziroma gazo. V kolikor se vam bo zdelo, da je napitek pregost, mu dodajte toliko prekuhane vode, da bo primerne gostote. Mleko hranite v hladilniku kjer se brez težav obdrži do teden dni. Velja le opozoriti, da je potrebno ovseni napitek, ki stoji v hladilniku, pred uporabo dobro pretresti.
Kokosovo mleko
Kokosovo mleko ima občutno več kalija kot kravje mleko in je polno vitaminov in mineralov. Lahko pa ga uporabljate tudi v lepotne namene, za lepšo in mehkejšo kožo ter zdrave lase.
Osnovne sestavine:
- 250g kokosovega mesa
- 600-800 ml vroče vode (ne vrele)
K osnovnim sestavinam lahko po okusu dodate kak namočen datelj ali vanilijev strok.
Priprava:
Kokosove kosmiče prelijte z vročo vodo in pustite stati vsaj 30 minut. Potem vse sestavine stresite v mešalnik in dobro zmeljite. Nato mešanico precedite skozi gosto cedilo ali gazo. Mleko hranite v hladilniku, kjer vas bo počakalo tudi do teden dni.
Proseno mleko
Z rednim uživanjem prosa boste poskrbeli za svoje lase, nohte in kožo. In ne samo to, svoje telo boste razkisali, spodbudila čutila in poskrbeli za boljšo koncentracijo.
Osnovne sestavine:
- 1 skodelica oluščenega prosa
- 4 skodelice prekuhane vode
- ščep soli
- javorjev sirup
Priprava:
Skodelico prosa prelijte z vodo. Dodajte ščep soli in javorjev sirup po okusu. S paličnim mešalnikom/mikserjem sestavine dobro premešajte. Zmes precedite skozi gosto cedilo ali najboljše, skozi gazo. Proseno mleko prelijte v steklenico in ga, dobro zaprtega, hranite v hladilniku do tri dni.
Konopljino mleko
Konopljino mleko je zelo bogato z železom, magnezijem in kalijem, vsebuje omega-3 in omega-6 maščobne kisline, vitamine A in E in b 12 ter folno kislino, polno je beljakovin in je lahko prebavljivo ter primerno za tiste, ki ne prenesejo laktoze.
Osnovne sestavine:
- 1 skodelico oluščenih konopljinih semen (v kolikor uporabljate neoluščena jih je potrebno pred izdelavo napitka namočiti čez noč)
- 2 skodelici vode
K osnovnim sestavinam lahko dodate tudi solni cvet, kokosovo olje, dateljne, agavin sirup…
Priprava:
Vodo in semena zmeljite ter precedite skozi gazo. Pridobljeno tekočino, mleko, hranite v steklenici v hladilniku in ga porabite v treh dneh.
Lešnikovo mleko
Lešniki uravnavajo presnovo, znižujejo visok krvni pritisk, znižujejo raven slabega holesterola, skrbijo za dobro prebavo, izboljšujejo delovanje možganov in lajšajo simptome alergij. Za okusen napitek iz lešnikov potrebujete:
Osnovne sestavine:
- 100 g lešnikov
- 700 ml vode
- ščepec soli
- pest dateljnov (namočenih) ali žlico agavinega sirupa.
K osnovnim sestavinam lahko po okusu dodate tudi začimbe kot sta na primer cimet in vanilin…
Priprava:
Lešnike in dateljne namočite čez noč. Vodo prevrite in solite ter počakajte, da se malo shladi. Lešnike z dateljni dobro odcedite in jih vsujte v vodo. Vse skupaj dobro zmeljite in precedite skozi gosto cedilo ali gazo. Lešnikovo mleko shranite v steklenico in ga postavite v hladilnik, kjer bo ostalo okusno do 4 dni.
Kvinojino mleko
Če se izogibate ogljikovim hidratom, je kvinojino mleko prava izbira za vas. Zraven tega je zelo bogato z zdravimi maščobami in želodcu prijazno.
Za pripravo kvinojinege mleka potrebujete:
Osnovne sestavine:
- skodelica kvinoje
- čajna žlička vaniljevega ekstrata
- ščepec soli
- vodo
K osnovnim sestavinam lahko dodate tudi kakšen datelj, cimet ali žličko kakava.
Priprava:
Kvinojo čez noč namočite v dvojno količino vode, zjutraj jo dobro splaknite in skuhajte v dvakratni količini vode, približno 15 minut. Kuhano kvinojo stresite v mešalnik, prilijte 2 skodelici vode in miksajte. Nato dodajte še vanilijo in sol ter dodatke po izbiri ter spet meljite. Tako dobljeno mešanico precedite skozi gosto cedilo ali gazo in tekočino vrnite nazaj v blender ter dodajte toliko vode, da dobite gostoto, ki si jo želite. Ponovno premešajte. Prelijte v steklenico ter hranite v hladilniku.
Pirino mleko
Popolno živilo, ki vsebuje veliko beljakovin, ne obremenjuje želodca in prebave, dobra za zdravje las in nohtov in še mnogo mnogo več, je zagotovo pira. Tudi iz pire si lahko pripravite okusen napitek oziroma pirino mleko.
Osnovne sestavine:
- skodelico pire
- voda
- sčep soli
K osnovnim sestavinam lahko tudi dodate cimet po okusu.
Priprava:
Piro čez noč namočite v vodi, zjutraj jo dobro odcedite in splaknite ter dolijte svežo vodo. Dodajte sol in nato vodo in piro segrejte do vretja. Mešanico zmiksajte ter dodajte dodatke po izbiri in ponovno zmeljite. Dolijte toliko vode, da dobite želeno gostoto napitka. Napitek precedite skozi gosto cedilo ali gazo in ga hranite v hladilniku do 4 dni.
Sezamovo mleko
Več kalcija kot v kravjem mleku najdete v sezamovem mleku. Velja opozorilo, da je okus napitka izrazito po sezamu, zato njegovo uporabo prilagodite.
Osnovne sestavine:
- skodelica sezama
- 2 skodelici vode
K osnovnim sestavinam lahko dodate (naravno) sladilo po želji, ščep cimeta, vanilin, ingver.
Priprava: sestavine vsujte v mešalnik in jih zmeljite. Precedite skozi gosto cedilo ali gazo. Napitek hranite v hladilniku.
Laneno mleko
Bogat vir omega-3 maščobnih kislin boste zaužili z lanenim mlekom.
Osnovne sestavine:
- 100 g lanenih semen
- 1 l vode
- ščep soli
K osnovnim sestavinam lahko dodate tudi seme vanilije, javorjev sirup.
Priprava: sestavine vsujte v mešalnih in jih zmeljite. Precedite skozi gosto cedilo ali gazo. Napitek hranite v hladilniku.