Nektarine – sadne kraljice poletja
Če ste mi vsaj malo podobni, si tudi vi v vročih poletnih dnevih najraje privoščite ravno prav zrele nektarine. So neverjetno okusne ter osvežilne, imajo pa tudi kar nekaj pozitivnih učinkov na vaše zdravje in splošno počutje, ki jih boste lahko našli v tem prispevku. Seveda pa ne gre tudi brez nekaj enostavnih in še kako slastnih receptov z nektarinami. Zato le hitro skočite po eno, dve ali pa tri, privoščite si jih lahko popolnoma brez slabe vesti.
Iz kdaj in od kje so nektarine?
Sama nektarinam najraje rečem malo manj dlakave breskve, saj to prav zares so. Nektarina je podvrsta breskev, ki je skozi naravno mutacijo izgubila dlakavost. Kot veste nektarine dozorijo med julijem in avgustom; odvisno od vrste. Nektarine se v grobem delijo na tri vrste:
- rumeno mesnate,
- belo mesnate in
- rdečo mesnate nektarine.
Vse nektarine na drevesu ne dozorijo naenkrat, zato jih je potrebno obirati s približno sedemdnevnim intervalom. Pozorni bodite le na to, da ne boste uživali delčke koščic, ki vsebujejo cianogen.
Zdravilni učinki nektarin
Ti sočni in nizkokalorični sadeži pa se lahko pohvalijo tudi s pozitivnimi učinki na zdravje. Vsebujejo vitamin A, vitamina B1, B2, B3 in B6, folno kislino, vitamin C, vitamin E in vitamin K. Prav tako pa so tudi dober vir kalcija, kalija, fosforja in magnezija. Bogati pa jih še visoka vsebnost antioksidantov in prehranskih vlaknin. Zaradi vseh teh vsebnosti nektarine pomagajo pri krepitvi imunskega sistema, ohranjanju zdravja celic, skrbi za lepo in zdravo kožo in uravnavanju prebave.
Zakaj bi torej iskali eksotična super živila, če jih imamo toliko pred nosom?
Slastni in enostavni recepti z nektarinami…
Podobno kot breskve so tudi njene manj dlakave sestre najbolj pogoste zaužite kot surovi sadeži. Če pa se tako kot jaz pogosto srečujete z večjimi količinami tega zdravega sadeža imate spodaj navedenih nekaj zares preprostih in hitrih idej za kuharsko ustvarjanje.
- Sadna bovla: z nektarinami se odlično ujamejo jagode, kivi in ananas. Seveda pa lahko uporabite poljubno sezonsko sadje.
2. Ozimnica: primerne so tudi za pripravo kompotov, sokov, želejev in marmelad. Lahko pa jih shranite tudi kot suhe krhlje.
3. Zajtrk in malica: odlično se podajo tudi jogurtu s kosmiči, frapejem in šejkom.
4. Peciva: Lahko jih dodate tudi biskvitom, muffinom in osvežilnim sadnim kremam.
5. Pečene nektarine z žara: ker je poletje tudi čas pečenja na žaru, je seveda primerna tudi ta priprava nektarin. Le-te razpolovite in jim odstranite koščice, nato jih premažete z izbranim sadnim sirupom (sadni sok z dodanim sladkorjem, kuhate na nizki temperaturi, dokler se tekočina ne zgosti) ali z medom in jih pečete na žaru s prerezano stranjo navzdol približno 7-10 minut. Med pečenjem jih lahko dodatno premažete s sadnim sirupom/medom. Ko so pečene, jih lahko postrežete z vanilijevim sladoledom ali z jajčnim likerjem.