Makovo olje in njegovi blagodejni učinki
Makovo olje je morda malo manj poznano, kot ostala rastlinska olja, a le kdo ne pozna maka? Makovo olje pa ni uporabno le v kulinariki, pač pa je tudi zdravilno. Uporaba makovega olja v zdravilne namene namreč sega kar precej daleč v zgodovino v zgodovino. Makovo olje so uporabljali že stari Grki in Egipčani, pa tudi Rimljani.
V nadaljevanju si lahko preberete nekaj več o njegovi uporabi v kulinariki in o zdravilnih namenih in kako ga uporabljati v takšnih primerih.
Makovo olje v kulinariki
Le kdo še ni poskusil maka v kakšnem pecivu (makove kocke, pa prekmurska gibanica, makove kremšnite, makova potica, makovka, …). Tudi takšna oblika maka ima blagodejne učinke na naše zdravje. A največja koncentracija dobrega, se skriva prav v makovem olju. Makovo olje se proizvaja s hladnim stiskanjem zrn vrtnega maka, Papaver somniferum. Iz njega se pridobiva tudi opij (vrtnemu maku rečemo tudi uspavalni mak), a brez skrbi, makova zrna ne vsebujejo narkotičnih sestavin.
Že samo z vonjanjem boste z lahkoto prepoznali makovo olje, njegova barva pa je zelo svetla. In okus? Okus makovega olja je nekoliko bolj sladkoben in sama v njem okusim komponente maka. Moram priznati, da se je nanj potrebno navaditi, saj je vseeno malce drugačnega okusa kot npr. olivno olje. Je odličen za popestritev okusa različnih solat, testenin in celo krompirja (namesto masla ga lahko uporabimo za pripravo pire krompirja). Z njim lahko pripravimo različne namaze in napitke, prelive (npr. solatni). Priporoča se tudi kombinirana uporaba makovega olja in makovih semen.
Da pa ohranimo blagodejne učinke makovega olja, ga dodajamo že pripravljenim jedem in ga ne segrevamo.
Blagodejni učinki makovega olja
V makovem olju je zelo veliko vitamina E, ki je v maščobah topen vitamin, ki deluje kot antioksidant in tako pomembno vpliva na upočasnitev staranja. Tudi sicer makovo olje blagodejno vpliva na kožo, saj jo vlaži in greje. Tako si z njim lahko mažemo suho kožo, kar bo še posebej učinkovito v zimskem času, ko zaradi mraza zunaj in suhega zraka v notranjih prostorih naša koža potrebuje še več nege. Primerno je tudi za mazanje različnih kožnih obolenj.
Makovo olje zelo dobro vpliva tudi na prebavo, še posebej na debelo črevo, saj vsebuje veliko cinka, ki vpliva na pravilno delovanje prebave, na delovanje trebušne slinavke, nadledvične žleze in na delovanje jeter. Makovo olje pomaga tudi pri uravnavanju holesterola v krvi in pri zdravljenju nepravilnega delovanje ščitnice.
Ker vpliva na presnovo, je v pomoč tudi pri izgubljanju odvečne telesne teže. Pomaga tudi pri napetosti v trebuhu in izboljšanju prekrvavitve telesa. Ob dolgotrajni uporabi pa naj bi pozitivno vplival tudi na vid in njegovo izboljšanje.
Poleg vitamina E in cinka pa v makovem olju najdemo še veliko: magnezija, kalija, fosforja, železa in omega 6 in omega 9 maščobnih kislin.
Uporaba makovega olja za zdravilne namene
In kako uporabiti makovo olje, da nam bo pomagalo? Eden od načinov je seveda zaužitje skupaj s hrano. Za nego kože , si ga nanesemo direktno na kožo in ga v masiramo. In kateri so še drugi načini?
Makovo olje in med
Makovo olje, zmešano z medom pijemo za boljšo vzdržljivost (recimo 1 jedilno žlico medu in 1 čajno žlico makovega olja).
Žvrkljanje makovega olja
Z žvrkljanjem makovega olja v ustih poskrbimo za dobro prekrvavitev rok, nog ter glave in pa tudi sprostimo napetost v trebuhu. Poleg tega pa bo olje med žvrkljanjem nase potegnilo bakterije, strupe in viruse ter seveda tudi škodljive obloge, ki se nahajajo v naših ustih. Z žvrkljanjem bomo tako vplivali celo na zobno higieno, saj bo olje potegnilo nase bakterije iz skritih kotičkov med zobmi, ki jih sicer z zobno ščetko ne očistimo. Z žvrkljanjem olja pravzaprav poskrbimo za razstrupitev celega telesa, saj kot že omenjeno makovo olje pozitivno deluje na delovanje ščitnice (ščitnica deluje kot filter za čiščenje krvi), ki pa je tesno povezana z našim imunskim sistemom.
Makovo olje žvrkljamo zjutraj na tešče (1 jedilno žlico) in to počnemo 17 minut. To je tudi čas, v katerem kri potuje po našem telesu in v tem času ščitnica prečisti kri. Po tem času olje izpljunemo, si umijemo zobe in usta splaknemo z vodo.
Najbrž vam bo na začetku žvrkljanje olja precej neprijetno, a nikar ne obupajte po enem poskusu. Pri meni so bili potrebni 4 poskusi, da mi je uspelo.
Pitje makovega olja na tešče pred obroki
Makovo olje pa učinkuje tudi, če ga popijemo. Pijemo ga trikrat dnevno in sicer 1 čajno žličko makovega olja pred vsakim obrokom. S tem poskrbimo predvsem za prebavo in sproščanje napetosti v trebuhu.
Preberite si tudi prispevek: Arganovo olje, negovalno olje, ki dela čudeže.