Arganovo olje – negovalno olje, ki dela čudeže
Arganovo olje je eno izmed negovalnih olj, ki bi jih morali vsi imeti doma. Pravijo, da je arganovo olje pravi eliksir, ključ do mladostne in zdrave kože.
Arganovo drevo
Arganovo olje prihaja iz Maroka in se pridobiva iz arganovih dreves (Argania Spinosa). Arganova drevesa najdemo le na jugozahodu Maroka. Zanimivost arganovega drevesa je, da četudi odmre, bo to isto drevo čez 7 čet ponovno oživelo. Življenjska doba drevesa pa je kar 200 let. Arganova drevesa v višino zrastejo od 7 do 10 metrov.
Ker arganovo drevo ohranja vlažnost in rodovitnost prsti, agranova drevesa tako igrajo veliko ekološko vlogo in sicer pri preprečevanju širjenja puščave. UNESCO (Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo) je arganovo drevo leta 1999 razglasil za del svetovne dediščine.
Na arganovem drevesu seveda rastejo plodovi, ki so pravzaprav precej podobni olivam. Arganovo drevo obrodi enkrat letno.
Arganovo olje
Za pridobivanje arganovega olja se uporabljajo jedrca plodov, ki jih obirajo v poletnem času (med junijem in avgustom).
Obiranje plodov velja za izključno žensko opravilo. Že od nekdaj je tako. Ko je obiranje končano, plodovom ročno odstranijo pulpo, ročno trejo oreščke in odstranijo semena. Nekatera jedrca, ki jih pridobijo pražijo, nekatera ne. Razlog tiči v tem, da:
- iz nepraženih jedrc plodov arganovega drevesa pridobivajo jedilno arganovo olje
- iz praženih jedrc plodov arganovega drevesa pa kozmetično, negovalno arganovo olje
Kaj vsebuje arganovo olje?
- maščobne kisline omega-3
- maščobne kisline omega-6 (med drugim ohranja prožnost kože in skrbi za regeneracijo)
- maščobne kisline omega-9 (ščiti povrhnjico pred izgubo vlage)
- veliko vitamina E (zaščita telesa pred oksidacijo, za ohranjanje plodnosti)
- polifenol (deluje podobno kot antioksidant)
- karoten (deluje na pigment)
- linolenska kislina (ta pomaga pri uravnavanju holesterola v krvi)
Uporaba arganovega olja
Arganovo olje je uporabno tako v prehrani, kot v zdravilstvu in v kozmetiki.
Kot že omenjeno, za pridobivanje arganovega olja v prehrambene namene, se uporabijo nepražena jedrca plodov argana. Vsak pravi gruman ve, da je arganovo olje ena od bistvenih sestavin za številčne gurmanske dobrote. Odlično se obnese pri pripravi ribjih jedi in solat. Številni radi posežejo po mešanici arganovega olja, mandljev in medu, ki poleg okusa daje tudi moč in energijo. Arganovo olje ima intenziven okus, zato ni všeč vsakomur. Arganovo olje je pravi eliksir, tudi, ko ga zaužijemo. Skrbi namreč za našo odpornost, ureja prebavo in zavira naravni proces staranja našega telesa.
Priporočljivo je, da pred glavnim obrokom (kosilo) zaužijemo cca. 16 g (približno 2 jedilni žlici) arganovega olja in s tem zadovoljimo dnevne potrebe po linolenski kislini. Ker pa, kot že omenjeno arganovo olje po okusi ni vsem všečno, vseeno pa se ne želite odreči njegovim pozitivnim in zdravilnim učinkom, lahko arganovo olje pripravite tudi tako, da mu primešate malo (le nekaj kapljic) bučnega olja. Če pa tudi tako ne gre, se na prodajnih policah lekarn in trgovin z zdravo prehrano, najdejo tudi kapsule z vsebnostjo arganovega olja. Seveda pa imajo takšne kapsule le zdravilni učinek.
Arganovo olje pa se v zdravilne namene ne uporablja le z notranjo uporabo (zaužitjem), temveč tudi z zunanjo uporabo, ki je pravzaprav hkrati tudi uporaba v kozmetične namene.
Arganovo olje v kozmetiki
V kozmetiki je arganovo uporabljeno kot dodatek izdelkom za nego kože, las, nohtov. Arganovo olje je primerno za nego praktično vsake kože, saj zavira staranje, vlaži suho kožo obraza in zdravi akne. Prav tako je arganovo olje odlično za nego suhe obnohtne kožice in vlaženje trde kože na petah. Arganovo olje namreč kožo mehča in jo navlaži, hkrati pa vzpodbuja obnovo celic kože. Tako pomaga ohranjati naravno vlažnost in prožnost našega največjega organa – kože.
Z zunanjo uporabo pa arganovo olje ne deluje le lepotilno, pač pa tudi zdravilno. Pomaga nam v boju zoper najrazličnejše kožne bolezni,prav tako pa aktivira tudi kisik, ki se nahaja v naših celicah, izboljšuje možganske zmogljivosti, in vpliva na prebavo in jetra. Pomaga blažiti brazgotine na koži in zdravi problematično kožo (npr. akne).
Nega kože na obrazu z arganovim oljem
Kot že omenjeno, je arganovo olje odlično za nego praktično vseh vrst kože. Suhe, aknaste, pa vse tja do kože, ki že izgublja svojo mladost.
Naj nega kože obraza z arganovim oljem postane vaša vsakdanja večerna rutina.
Kako?
Arganovo olje z nežnimi krožnimi gibi olje vmasirajte na obraz. Vsekakor pa vsak tip kože potrebuje svoj proces nege z arganovim oljem
Problematična, srbeča, aknasta, koža z luskavico in ali koža z alergijami:
V večjih drogerijah in trgovinah z izdelki za nego telesa kupite trdo naravno arganovo milo. Najprej si obraz umijte z milom in mlačno vodo, šele nato nanesite arganovo olje, kot je opisano zgoraj.
Arganovo olje za nego obraza (za ohranjanje mladostnega videza) in pri suhi koži:
Obraz z mlačno vodo umijte kot običajno, nato nanj nanesite arganovo olje. Pri negi suhe kože, si arganovo olje na obraz nanesemo tudi zjutraj.
Nega las in nohtov, trde kože na stopalih z arganovim oljem
Imate suhe lase?
Uporabite arganovo olje. Pred spanjem na lase nanesite arganovo olje (na blazino pa pogrnite brisačo iz frotirja in s tem preprečite mastne madeže na blazini), pustite učinkovati preko noči. Zjutraj z blagim šamponom in ne prevročo vodo temeljito operite lase.
Želite lasem le privoščiti hranilno masko? Nanesite arganovo olje na lase, pustite delovati približno 30 minut, nato pa sperite z blagim šamponom in ne prevročo vodo. Vaši lasje bodo po takšni maski sijoči kot še nikoli poprej.
So vaši nohti krhki in lomljivi?
Pri manikuri si z arganovim oljem namažite ob nohtno kožico in nohte. Verjemite, nohti vam bodo hvaležni.
V razmerju 1:1 si v nižji posodici zmešajte arganovo olje in sok limone. Nohte za 15-20 minut potopite v to mešanico, ki jo kasneje lahko še nežno vmasirate v nohte in ob nohtno kožico, morebitni preostanek pa popivnate v papirnato brisačko.
Trda koža na petah vaših stopal?
Po sproščujoči pedikuri in vsakdanji negi vaših stopal pa si z arganovim oljem pomagajte pri odstranjevanju in preprečevanju nastajanja trde kože na petah (kot že omenjeno – arganovo olje kožo mehča in vlaži).
Suha koža celega telesa?
Pozabite na razne balzame in mleko za telo! Po tuširanju si privoščite prijetno masažo in v telo vtrite arganovo olje (lahko tudi na mokro kožo) in vaša koža bo nahranjena z vitamini, navlažena, prožnejša in elastična. Brez skrbi, olje se bo lepo vpilo in ne pušča mastnega sloja.
Arganovo olje pa je nadvse učinkovito tudi za nego kože po sončenju. Kožo lepo navlaži in tako prepreči izsušitev in morebitno lupljenje kože. Rdečica na koži bo zaradi uporabe arganovega olja hitreje izginula. Koža pa se bo po sončenju, če jo boste namazali z arganovim oljem hitreje obnovila.
Če pa to ni dovolj razlogov, da ga začnem(o) uporabljati že danes …