Recept za domačo paradižnikovo mezgo
Spomladi je veselje gledati, kako rastejo sadike, ko začne rastlina rumeno cveteti ter ko se pokažejo prvi majhni zeleni plodovi. Komaj čakamo kdaj se bodo odebelili in kje se bo pokazal prvi rdeč paradižnik, da naredimo svežo paradižnikovo solato.
Pa je, kot ponavadi, pri stari mami ali sosedih začel zoreti prej … in ga je sedaj na vseh vrtovih preveč, da bi ga lahko sproti pojedli. Zato je bil idealen čas, da naredimo paradižnikovo mezgo za ozimnico.
Izbira vrste paradižnika za paradižnikovo mezgo
Za paradižnikovo mezgo je najbolje imeti velik, mesnat in zrel paradižnik. Ker še kar naprej zori, je treba paradižnikovo mezgo narediti večkrat, sproti, da nam ne zgnije. Če pa doma nimate svojega paradižnika, seveda lahko uporabite tudi kupljenega.
OPOZORILO! Vsi zeleni deli paradižnika so strupeni. Vsebujejo strupa tomatin in solanin. Zato pred kuhanjem mezge odstranimo okrogel del pri peclju!
Hitra in enostavna priprava paradižnikove mezge
Paradižnike dobro operemo, prerežemo na polovičke (ali manjše kose), po želji.
Odstranimo zelenkast del pri peclju in vse morebitne nepravilnosti, ki jih paradižnik ima (gnile dele itd.)
Zmiksamo v multipraktiku in precedimo skozi cedilo. Ni potrebno da uporabimo najgostejše cedilo.
Kože in pešk, ki nam ob pasiranju ostanejo, ni potrebno zavreči! Kasneje jih lahko zmiksamo s paličnim mešalnikom, zamrznemo v manjših vrečkicah in prav tako uporabimo kot dodatno začimbo jedem.
Zmiksano (in precejeno) zmes vlivamo v večji lonec, kuhamo do vretja. Na začetku se bo tekočina zelo penila. Počasi naj vre toliko časa, da pene s pomočjo mešanja izginejo (cca. 20 minut).
V čiste steklene kozarce, ki jih predhodno ni potrebno segrevati, vlivamo vrelo mezgo, do cca. 1-2mm pod vrhom – toliko da nam ne steče čez kozarec, in takoj zapremo s pokrovčkom.
Pri nas uporabljamo manjše 0,5 litrske ali še manjše kozarce, kar je veliko bolj priročno kasneje. Npr. če paradižnikovo mezgo pustimo stati v napol praznem kozarcu, se hitro pokvari.
Mi delamo mezgo le iz paradižnika. Paradižnikova mezga je uporabna tudi dve leti in se ne pokvari. Ne dodajamo ničesar: nobenih začimb, soli, sladkorja (zaradi zdravstvenih razlogov v družini). Sladkor ni primeren za diabetike, sol pa ni dobra za visok pritisk. Začimbe in ostalo, kar kdo sme uživati, dodamo direktno v jed, ko se kuha.
Za konec pa še nekaj zdravilnih lastnosti paradižnika
Paradižnik vsebuje številne zdrave snovi. V njem je namreč zelo malo kalorij, vsebuje veliko vode (okoli 94%), poleg tega pa vsebuje tudi veliko vitamina A in C. Poleg vitaminov je obogaten tudi z minerali, še posebej s kalcijem, železom in magnezijem.
Pospešuje izločanje vode iz organizma in regulira prebavo. Vsebuje tudi vitamin K, ki pomaga vzdrževati zdrave kosti.
Krom in riboflavin pa sta zelo koristna predvsem za ljudi, ki trpijo za migrenami ali pa imajo sladkorno bolezen (diabetes).
Koža plodov zmanjšuje verjetnost srčnega infarkta, ugodno vpliva na prostato in sečila. Zato paradižnika ne lupimo, le dobro ga operemo!