Aromaterapija z eteričnimi olji
Aromaterapija, kot že samo ime pomeni, je terapija z opojnimi vonji in aromami eteričnih olj. Eterična ali esencialna olja so visoko koncentrirani izvlečki različnih delov rastlin (cvetov, listov, plodov, lupin sadežev, lesa, semen …), ki nam pričarajo prijetne vonjave, razvajajo naše čute ter nas sprostijo in pomirijo. Vplivajo ne le na fizično počutje in zdravljenje morebitnih bolezni in drugih nevšečnosti, pač pa tudi na našo čustveno raven in duha.
Besedi eteričen in eter imata podoben pomen: eter pomeni snov, ki napolnjuje prostor in telesa, izraz eteričen pa pomeni breztelesen, nežen. Eterična olja pridobivajo z destilacijo, ki se od rastline do rastline razlikuje. Nekatera olja se pridobiva relativno hitro, za druga pa se potrebuje enormna količina delov rastlin, na primer cvetov. Tak primer je eterično olje vrtnice, kjer se za precej majhno količino olja potrebuje do več kilogramov vrtničnih cvetov. Ne bi na pamet govorila o točnih številkah, ampak že pri »ustvarjanju« vrtničnega džema sem potrebovala kar zajeten kup cvetov … dobila pa samo en majhen lonček džema. Ravno zaradi različne težavnosti pridobivanja eteričnih olj, se le-ta dostikrat razlikujejo v ceni.
Uporaba eteričnih olj
Eterična olja uporabljamo na več načinov; z njimi si lahko privoščimo masažo telesa, vročo kopel, savnanje, lahko jih inhaliramo ali dodamo nekaj kapljic eteričnega olja v izparilnik, par kapljic pa lahko kanemo tudi v posodico za vlaženje prostora, v katero nalijemo vodo in nekaj kapljic eteričnega olja ter jo obesimo na radiator. Slednji način uporabe je idealen za kopalnice, ki nimajo oken – s pomočjo vodnega vlažilca, ki smo mu dodali poljubno eterično olje, poskrbimo za vlaženje prostora in prijeten aromatičen vonj.
Pri masaži z eteričnimi olji izberemo primerno olje (najbolje tisto, ki nam prijetno diši), ki ima na nas v danem trenutku ugoden učinek. Le nekaj kapljic eteričnega olja tako zmešamo z osnovnim oljem, ki je lahko sončnično, mandljevo, jojobino, svetlinovo, olje makadamije itd. Eteričnega olja nikoli ne nanašamo neposredno na kožo, saj jo lahko razdraži in povzroči alergije. Drugi način, kjer bo koža prijetno dišala po končani aromaterapiji še dolgo časa, pa je kopel. V vročo kopel kanemo nekaj kapljic izbranega eteričnega olja in se tako potopimo v čarobni svet vonjav. Izparilnike ter druge posodice za vodo po navadi uporabljamo takrat, ko želimo, da se prijetni hlapi in vonjave širijo po celotnem prostoru. Izparilnike se običajno uporablja, ko želimo pričarati romantično vzdušje, pri meditaciji ali pa samo, ko se želimo sprostiti in umiriti.
Eterična olja shranjujemo v temnih stekleničkah, najbolje jih je hraniti kar v originalnih škatlicah, saj so tako zaščitena pred svetlobo in oksidacijo. Ne smemo pa jih tudi izpostavljati vročini, saj lahko hitro izhlapijo.
Eterična olja in njihovi pozitivni učinki na telo in duha:
- Limona (lat. Citrus limon): deluje poživljajoče, proti potrtosti in zakisanosti, blago deluje na živčni sistem, jetra, ožilje in holesterol ter prinaša radost.
- Bergamotka (lat. Citrus bergamia): ima pozitivne učinke pri depresiji, aknah in krčnih žilah.
- Evkalipt (lat. Eucalyptus globulus): s svojim osvežilnim in hladilnim vonjem deluje protivirusno, protivnetno, pomaga pri prehladu, sinusih, astmi ter pri bolečih sklepih in mišicah. Odpravlja akne in odganja mrčes.
- Sivka (lat. Lavandula angustifolia): učinkovito sredstvo proti mrčesu, nespečnosti, za pomiritev, hitro celi rane na koži in akne, blagodejno učinkuje pri glavobolu.
- Pačuli (lat. Pogostemon patchouli): afrodiziak, za notranji mir in duhovnost, proti potrtosti in glivicam.
- Konoplja (lat. Cannabis sativa): ta vsestranska rastlina je zelo uporabna tudi kot eterično olje; konopljino eterično olje koristi koži in lasem, ima antibakterijski in protivirusni učinek, umirja, sprošča, uravnoveša telo in duha, skrbi za notranji mir in vedrost. Učinkuje tudi proti staranju.
- Sandalovina (lat. Santalum album): olje sandalovine se na Vzhodu pogosto uporablja pri meditaciji, deluje proti stresu, aknam in kožnim boleznim ter za pomiritev in blažitev negativnih čustev.
- Pomarančevec (lat. Citrus aurantium): agrum, ki ima prijetno sladko aromo, s katero sprošča, pomirja ter deluje proti potrtosti.
- Mandarina (lat. Citrus reticulata): njen sladek in nežen vonj pomirja, čisti nečistoče na obrazu, učinkovala pa naj bi tudi proti strijam.
- Ilang-ilang (lat. Cananga odorata): afrodiziak, vpliva na rast las in pomaga pri mastni koži, ugodno deluje pri preobčutljivosti in potrtosti.
- Jasmin (lat. Jasminum grandiflorum): ima cvetličen vonj, ki prinaša toplino, boljše razpoloženje, skrbi za čustveno ravnovesje ter blaži potrtost.
- Ingver (lat. Zingiber officinalis): ingver je začimba daljnega Vzhoda, njegova sladka in začinjena aroma nas pogreje, ugodno deluje proti potrtosti in na prebavo.
- Poprova meta (lat. Mentha x piperita): eterično olje poprove mete je osvežilno, učinkuje na umsko dejavnost, sinuse, za dobro prebavo in proti menstrualnim bolečinam.
- Vrtnica (lat. Rosa): eterično olje vrtnice pridelujejo iz vrtničnih cvetov, njegova cvetlična aroma je zato zelo nežna, ženstvena in čutna. Spodbuja ljubezen in ugodno vpliva na ženska rodila. Kožo naredi lepo in mehko.