Domač mehčalec za perilo
Zadnjič sem se lotila domačega pralnega praška. Odziv je bil tako dober, da se mi na trenutke zazdi, da smo ga sedaj začeli vsi delati doma. Vesela sem bila komentarjev, da vam je prašek uspel, da ste zadovoljni z njim. Nekateri pa ste me pocukali za rokav, da naj napišem še prispevek o domačem mehčalcu za perilo. In sem se lotila in naredila domač mehčalec za perilo.
Naj kar takoj povem, da je priprava domačega mehčalca za perilo veliko bolj enostavna in sam postopek je hitrejši, kot pri domačem pralnem prašku. Vse skupaj ti vzame 10-15 minut (da vse izmeriš, pripraviš posodo, itd). Naslednjič ko bom delala domač mehčalec za perilo, bom najverjetneje potrebovala še manj časa. Ampak saj veste kako je, ko nekaj počneš prvič. Stokrat prebereš recept in vsaj trikrat preveriš količine preden jih uporabiš. Mehčalec je bil ob veliko penjenja sode bikarbone in alkoholnega kisa hitro narejen in prelit v plastenko, ki sem jo namenila shranjevanju. Mimogrede, penjenje sode bikarbone in kisa je nekaj čisto naravnega in je del procesa.
Ker je bil naš koš za umazano perilo, kot nalašč prazen, čakati na to da se napolni pa tudi nisem želela (saj veste, tipična nestrpnost, ko bi rad nekaj preizkusil takoj. Brez čakanja), sem že mislila da vam bom postregla le z receptom. Pa sem se vseeno znašla in sem ”na roke” oprala sicer čisto, a vendar prepoteno majico. Na koncu sem radovedno uporabila domač mehčalec za perilo. Že ko sem majico potopila v vodo (mešala sem cca 2,5l vode im malo, čajno žličko domačega mehčalca), sem začutila kako se tkanina mehča. Prav prijeten občutek, vendar pa moje roke po koncu niso bile, kako naj rečem – ”mastne” kot po ročni uporabi kupljenega mehčalca. Že to mi je bilo všeč. Kar pomeni (po moji logiki), da domač mehčalec zopet pripomore k ne-mašenju pralnega stroja. O lastnostih kisa in pa sode bikarbone pa sem nekaj malega napisala že zadnjič.
Majico sem hitro obesila na svež zrak – hvala za pihljanje vetra in lep sončen dan. In čakala. Nestrpno. Hodila preverjat kako se suši (in zakaj ne). Potem pa sem le dočakala in majica je bila suha, mehka na otip in prijetnega vonja (uporabila sem eterično olje z vonjem mandarine).
Sama sicer, odkar sem začela uporabljati domač pralni prašek mehčalca ne uporabljam več. Sem se pa odločila, da kdaj pa kdaj, bom domač mehčalec za perilo dodala pisanemu perilu. Pri belem mi je res vseeno če ga ni. Saj je perilo, kot sem pisala že v članku o domačem pralnem prašku, mehkejše že s samo uporabo domačega praška. Takšno je moje mnenje. Kakšne so pa vaše potrebe pa presodite sami.
Recept, po katerem sem naredila domač mehčalec za perilo:
- 100g sode bikarbone
- 600 mililitrov nearomatiziranega alkoholnega kisa (alkoholni kis, ki ni za vlaganje)
- 700 mililitrov destilirane vode
- vsaj 4 litrska posoda ali vedro
- plastenka za shranjevanje
- eterično olje – po želji
Priprava:
100 gramov sode bikarbone zmešamo z 100 mililitri destilirane vode. Počasi začnemo dolivati alkoholni kis. Kot sem že omenila, ne ustrašite se močnega penjenja – zato tudi potrebujete večjo posodo. Kis dolivate postopno, počasi. In med dolivanjem mešate, da se stopi soda bikarbona. Vse skupaj se res kar precej peni. Ko dolijete ves alkoholni kis, mešate še toliko časa da se soda bikarbona stopi. Na koncu dolijete še preostalo destilirano vodo, ki bo dokončno umirila penjenje. V kolikor želite, v končano zmes lahko kanete še 10-15 kapljic eteričnega olja z vonjem po vaši izbiri. Sama, bi vam tu predlagala le, da ste pri izbiri eteričnega olja pazljivi, in kupite naravnega. Izogibajte se sintetičnemu. Dodala bi še to – v kolikor vam domač pralni prašek ne diši dovolj, lahko eterično olje dodate tudi v domač pralni prašek (sama menim, da potrebe za to ni). Ko dodate v domač mehčalec za perilo še eterično olje, ponovno dobro premešate in mehčalec je pripravljen da ga prelijete v plastenko.
Tako, domač mehčalec je pripravljen za uporabo! Hitro in enostavno. Upam, da vam bo moj recept za domač mehčalec prišel prav. Vse, ki si še niste prebrali članka o domačem pralnem prašku, vas pa tema zanima, si pa lahko preberete še moj prispevek o tem (najdete ga pod mojimi članki – kliknite na moje ime na vrhu tega članka).
Sama verjamem, da so domače, naravne stvari boljše od kupljenih in bolj ali manj umetnih. Zato bom ostala pri domačem pralnem prašku in mehčalcu. Tudi kvaliteta je popolnoma zadovoljiva. Ko pa odkrijem še kakšno novo doma narejeno čistilo, pa vam seveda poročam še o tem.
To lahko tudi objavimo na Pehtah 🙂
Super! 🙂
Tako. Danes sem perilo oprala še v pralnem stroju. Že takoj,ko sem odprla vratca pralnega bobna je prav lepo zadišalo po mandarinah :-). Perilo pa mehko in dišeče! Meni je super ta domač mehčalec, meni veliko boljši kot kupljen..
Pozdravljena Irena,
mene pa zanima, zakaj beli kis za vlaganje ni primeren.
Jaz sem do sedaj v prekat za mehcalec namesto le-tega vedno dajala sodo in pa beli kis za vlaganje.
Kaksna je razlika?
Naj povem se, da je perilo mehko in brez vonja po kisu.
Hvala za odgovor in lep pozdrav 😉
Pozdravljeni,
predvsem gre za to, da beli kis, ki je namenjen vlaganju (kumarice ipd.) vsebje arome začimb. Sicer pa bistvene rezlike med aromatiziranim (za vlaganje) in nearomatiziranim (ni namenjen le vlaganju) ni. Tudi stopnja alkohola je enaka. Iskreno, sama sploh nisem vedela, da obstajata dve različni vrsti, dokler se nisem podrobneje lotila izdelave domačega pralnega praška in mehčalca. Mislim, da je v osnovi vseeno katerega uporabite (sama imam največkrat na zalogi kar aromatiziranega, pa uporabljam le-tega). Gre zgolj za dodatek arome začimb, ki pa ne bi smel vplivati, saj tako kot pravite, ne pušča nobenega vonja. Želela sem biti le bolj strokovna in sem zapisala nearomatiziran kis. 😉
Upam, da sem dobro odgovorila na vprašanje?
Lep pozdrav,
Irena
Pozdravljeni,
odločila sem se da bom tudi jaz poskusila vaš recept. Danes bom odšla po sestavine, me pa zanima ali lahko prašek naredim že vnaprej,ali ga morem vsakič znova delati ko bom hotela oprati perilo?
Hvala,
lp
Ups, komentar je bil namenjen pod temo pralni prašek 😉
Lep pozdrav!
Nič hudega. Je čisto razumljivo, da paše k pralnemu prašku. 😉
Seveda ga lahko naredite vnaprej! Le malo se bo strdil, zato ga pred dodajanjem (ali v boben, ali v predalček) malo zmešajte, pretresite, da bo zopet tekoč. Sicer pa brez skrbi. Sama sem ga ravno včeraj naredila 6 litrov, da bo ”na zalogi” in pri roki, ko ga bom potrebovala… 🙂
Pozdravljeni! Prosim će mi kdo pove zakaj se mi pralni prašek ne zgosti. Zahvaljujem se vam za recept in l.p. Danica
Tako, na prvo žogo bi rekla, da je “krivo” milo. Prijateljica je namreč enkrat uporabila milo Dvorec Trebnik in se ni zgostilo popolnoma nič. Priporočam milo Marseille… Upam, da sem pomagala. Lp
Pozdravljeni! Mene pa zanima rok trajanja. Hvala in lp
Rok trajanja, če kar tako rečem – dokler se ne porabi. Res, mislim, da nekih omejitev ni. Saj so sestavine takšne, da z trajanjem ne bi smelo biti težav …
Mene pa zanima sledeče:
Kje se kupi nearomatiziran kis oz. znamka?
Kaj pa naravno eterično olje (oz. katerega vi kupite?)? Nisem sploh vedela, da obstajajo sintetični…
Pralni prašek sem že naredila in je super! HVALA za recept! Dam ga kar v boben z oblekami. Kam pa naj bi dala mehčalec? Raje v predalček?
Če pa bi lahko imela še eno željo, pa bi rada imela še kakšen recept za “domač Vanish” (oz. odstranjevalec madežev, ki jih pri dveh majhnih otrocih ni malo).. Imate kakšnega? 🙂
Lep pozdrav in hvala še enkrat, M.
Živjo, se opravičujem za pozen odgovor, šele danes sem opazila 🙂
Ne-aromatiziran kis se dobi v večjih trgovskih centrih in na embalaži piše da ni aromatiziran. Sem pa, ker ni bilo pri roki drugega, naredila mehčalec z navadnim, torej aromatiziranim, pa ni bilo nič narobe. Tako, da lahko kar mirno uporabite tega.
Eterično olje pa … povsod tam kjer prodajajo, pogledam kakšen je (sestava) in če je naravno, seveda piše naravno 😉
Se pa prepozna razlike tudi po vonju … vsaj jaz jo .. ne znam razložiti, ampak sintetična et.olja so nekako bolj … ”ostra”.
Mehčalec gre kar v predalček, namenjen mehčalcu, ja.
Huhhhhhh domači odstranjevalec madežev, bom kaj izbrskala, obljubim 😉
Upam, da sem kaj pomagala. In lep torkov večer!
Irena
Pozdravljeni,
menim, da je skrajnji čas, da se SPET razloži enostavno kemijsko reakcijo,, ko se jo učijo učenci 7. razreda osnovne šole. Kar naprej se namreč pojavljajo teksti kjer se meša kislino in bazo (???).
In sicer:
Natrijev hidrogenkarbonat (soda bikarbona) reagira z ocetno kislino (alkoholni kis) in nastanejo natrijev acetat, ogljikov dioksid in voda. Ogljikov dioksid povzroča penjenje.
Gre za kemijski proces neutralizacije, pri čemer iz sode bukarbone in alkoholnega kisa nastane sol ocetne kisline, ogljikov dioksid in voda.
Ogljikov dioksid pri reakciji izhlapi, ostaneta SOL IN VODA.
NaHCO3+ CH3COOH→CH3COONa+CO2+H2O
natrijevhidrogenkarbonat + ocetna kislina→natrijev acetat + ogljikov dioksid + voda
Zdaj pa, če menite, da je slana voda odličen mehčalec, raje dodajajte slano vodo v perilo.
Lep pozdrav, Julija