Zdrave malice za v službo ali šolo
Ste že naveličani vedno enih in istih malic v obliki sendvičev, pic, žemljic, burekov itd.? Želite popestriti svoje malice v šoli, službi ali na fakulteti? Potem vam ne preostane drugega, kot da si sami pripravite nekaj drugačnega, nekaj bolj zdravega, in to odnesete s sabo. To vam bo sicer vzelo malce več časa, a ko boste ugotovili, koliko bolje se počutite po takšnem obroku, vam ne bo škoda zjutraj vstati malo prej ali pa zvečer ostati pol urice dlje pokonci, da si vse pripravite.
Nekaj predlogov za hladne malice, ki si jih lahko pripravite doma in jih odnesete s sabo v službo ali šolo:
Polenta s porom in sirom – recept
- koruzni zdrob za eno osebo
- ščep soli
- en por
- začimbe, jušna kocka, zeliščna sol …
- nekaj sira, narezanega na kocke
- (za vegansko različico: popečen ali dimljen tofu, narezan na kocke)
Zvečer vzemite toliko polente, da je bo dovolj za vas. Por narežite na kolobarje. Polento skuhajte skupaj s porom, lahko ji dodate bio jušno kocko, kakšno mešanico začimb ali zeliščno sol, po želji žlico nerafiniranega olja. Ko je polenta kuhana, ji primešajte nekaj sira, narezanega na kocke. Za vegansko različico sir zamenjajte s tofujem. Dobro premešajte. Zmes nato razporedite po plitvem pekaču, ki ste ga dobro namastili. Polento poravnajte z žlico. Pekač zdaj lahko roma še v pečico, kjer naj bo tako dolgo, da se polenta nekoliko zapeče (približno pol ure pri 180 °C). Lahko pa tudi izpustite pečico in pekač kar tako pustite do jutra, polenta se bo lepo strdila in zjutraj jo le narežete na kose, ki si jih spravite v posodo s pokrovom, ki bo romala z vami. Dober tek!
Ta malica je primernejša za poletne mesece, ker ima polenta hladilne lastnosti, zato si jo pripravljajte takrat, ko je topleje. Če pozimi jemo mrzlo polento, nas zna to preveč ohladiti.
Prosena kaša z zelenjavo – recept
- prosena kaša za eno osebo
- ščep soli
- zelenjava po želji
- začimbe po želji
- žlica nerafiniranega olja
Zvečer vzemite toliko prosene kaše, da je bo dovolj za vas. Narežite zelenjavo, ki jo imate ravno pri roki (bučke, korenček, paprika, por, jajčevci, paradižnik, čebula, česen …). Proseno kašo skuhajte v dvakratni količini vode, lahko ji dodate zelenjavo že med kuhanjem, lahko pa zelenjavo posebej popražite v ponvi, da ostane še malo hrustljava. V vsakem primeru se na koncu prosena kaša in zelenjava skupaj z začimbami združita v eno jed. Nadaljevanje postopka je isto kot pri polenti: proseno kašo z zelenjavo nadevamo v plitev pekač in jo poravnamo, lahko jo pustimo kar tako do jutra, lahko pa jo še malo popečemo v pečici. Zjutraj jo narežemo na kose, ki jih spravimo v posodo s pokrovom.
Če nimate pri roki nobene zelenjave, lahko proseno kašo pripravite tudi brez nje – le z malo česna in začimb. Na hitro jo popražite na kokosovi maščobi v večji ponvi in jo tako pustite do jutra. Tudi takšna preprosta prosena kaša je odličnega okusa.
Proseno kašo za razliko od polente lahko jemo hladno tudi pozimi, saj je zanjo značilno, da greje telo.
Lečina solata z blitvo in tofujem – recept
- leča za eno osebo
- ščep soli
- nekaj blitve, narezane na trakove
- nekaj tofuja, narezanega na kocke
Lečo zvečer skuhajte po navodilih z embalaže, med kuhanjem ji dodajte lovorjev list ali nekaj šetraja. Zjutraj jo preložite v posodo, v kateri jo boste vzeli s sabo, ji primešajte na trakove narezano surovo blitvo in popečen ali dimljen tofu, narezan na kocke. Vse skupaj začinite s poljubnimi začimbami, limoninim sokom in olivnim ali bučnim oljem. Premešajte in odlična, hranljiva in nasitna solata je pripravljena. Zraven lahko vzamete nekaj kosov domačega kruha (recept za kruh sledi v nadaljevanju).
Podobno solato bi lahko pripravili tudi iz kuhanega ječmena, ovsenega rižka, pire, kamuta … slastnih možnosti je na pretek.
Ajdova kaša z zelenjavo – recept
- ajdova kaša za eno osebo
- ščep soli
- zelenjava po želji
- žlica nerafiniranega olja
To jed si lahko pripravite šele zjutraj, če imate dovolj časa. Ajdovo kašo skupaj s poljubno zelenjavo (por, bučke, korenček, paprika, čebula, česen …) le skuhajte v dvakratni količini vode in ji dodajte nerafinirano olje. Po želji ji lahko dodate tofu in malce sojine omake. Preložite jo v posodo s pokrovom in hranljiva malica je pripravljena.
Domači kruh – recept
Ko imate čas, se vam splača speči domači kruh, ki je neprimerno boljši in veliko bolj zdrav od kupljenega. Sledi recept za najhitreje pripravljen kruh, za katerega si lahko utrgajo čas tudi tisti najbolj zaposleni.
- 1 kg moke (najboljša je pirina; bela ali polnozrnata)
- vinski kamen
- 3 majhne žličke morske ali himalajske soli
- 1 l radenske ali gazirane mineralne vode
- malo nerafiniranega olja
- peki papir
Moko dajte v večjo posodo in jo skupaj z vinskim kamnom in soljo dobro premešajte. Pripravite si tri ali štiri podolgovate modele za kruh, ki jih obložite s peki papirjem. V posodo z moko prilijte 1 liter gazirane mineralne vode in nekaj olja. Temeljito premešajte s kuhalnico, da dobite homogeno tekoče testo. To maso vlijte v pekače, ki jih dajte v pečico. Kruh naj se peče približno eno uro pri 180 °C. Ko je pečen, pekače vzamemo iz pečice in počakamo, da se nekoliko ohladijo. Nato kruh zvrnemo iz peki papirja in ga pustimo, da se povsem ohladi.
Iz tega kruha si lahko pripravimo slastne sendviče, recimo z domačim fižolovim namazom.
Fižolov namaz – recept
- nekaj zajemalk kuhanega rdečega ali rjavega fižola
- pol čebule
- 2 stroka česna
- olivno olje
- zeliščna sol
- 10 g šetraja
- žlička sladke paprike v prahu
- pol žličke curryja
- ščepec kajenskega popra
Fižol skupaj s čebulo in česnom zmeljemo s paličnim mešalnikom, da dobimo gladko zmes, nato primešamo še olje in začimbe. Namaz shranimo v hladilniku in ga porabimo v nekaj dneh.
Možnosti za okusne in zdrave malice, ki jih lahko vzamete s sabo v službo ali jih pripravite svojim otrokom, da jih vzamejo v šolo, je torej ogromno, potrebnega je le nekaj časa in energije. Če vklopite še domišljijo, lahko vsak dan malicate nekaj drugega. Za koga pa se boste potrudili, če ne zase in za svoje bližnje ter za vaše zdravje!