Chia semena
Chia semena. Zagotovo ste že slišali zanje. V zadnjem času so vse bolj priljubljena in vse večkrat omenjena v zdravi prehrani. A chia semena niso nekaj novega, v prehrani so prisotna že zelo dolgo, a šele v zadnjem času postajajo prepoznana. Tudi sama jih uporabljam, predvsem pri peki kruha in v smutijih. Pa ste vedeli, da je chia (čia) pravzaprav oljna kadulja?
Oljna kadulja ali chia
Oljna kadulja, Salvia hispanica, imenovana tudi chia, prihaja iz družine ustnatic in je enoletna rastlina. Prvotno izhaja iz osrednje in južne Mehike. Chia naj bi bila uporabljena že v času Aztekov, za katere je imela chia enak pomen, kot koruza.
Oljno kaduljo gojijo predvsem zaradi njenih semen, zraste pa do višine 1 metra, ima precej velike liste, ki so dolgi nekje med 4 do 8 centimetrov in široki med 3 in 5 centimetri. Cvetovi oljne kadulje rastejo iz stebel in cvetijo v več grozdnatih socvetjih. Cvetovi chie so bele ali vijoličaste barve. Chia semena so zelo drobna (v premeru merijo okoli milimetra) in so v črnih, belih in rjavo lisastih barvah.
V trgovinah tako lahko zasledite pakiranja z belimi in črnimi chia semeni. Je med njimi kakšna razlika? Glede hranilne vrednosti prav nobene. Razlika je le v barvi. So pa bela chia semena nastala s selekcijo izključno belih semen iz sicer črne vrste chia semen.
Chia semena proizvajajo predvsem v Mehiki, Paragvaju, Ekvadorju, Boliviji, Argentini, Avstraliji, …
So chia semena zdrava?
V zadnjem času so chia semena vse bolj prepoznavna v Evropi in tudi Sloveniji. Zakaj se priporoča uživanje in kaj sploh vsebujejo ta majcena semena? Lahko bi jim rekli kar mini energijske bombice, saj so zelo hranilna.
V chia semenih tako najdemo Omega 3 maščobne kisline, beljakovine, prehranske vlaknine, železo, fosfor, kalij, kalcij, natrij, antioksidante in vitamine: A, B, K, E in D. Če primerjamo vse te hranilne snovi, ki jih najdemo tudi v drugih živilih, lahko ugotovimo da, 100 gramov posušenih chia semen vsebuje:
- toliko Omega 3 maščobnih kislin kot 1 kilogram lososa,
- toliko železa kot 750 gramov špinače,
- toliko kalcija kot 500 mililitrov mleka,
- toliko magnezija kot 1 kilogram mandljev,
- toliko kalija kot 2 banani.
Chia semena so zelo bogata tudi s proteini saj jih glede na svojo težo vsebuje kar do 23%.
Priporočena dnevna doza zaužitja chia semen je 30 g za odraslo osebo.
Zakaj se priporoča uživanje chia semen?
Chia semena so marsikomu všeč zato, ker so precej nevtralnega okusa in jih tako lažje vključijo v prehrano. Sicer pa so chia semena dobrodošla prehrani tistih, ki želijo znižati svojo telesno težo, saj povečujejo občutek sitosti in pospešujejo absorbcijo in razgradnjo maščob. Poleg tega imajo chia semena tudi nizek glikemični indeks. Tako so dobrodošla tudi v prehrani diabetikov, saj pomagajo uravnavati krvni sladkor. Chia semena pa predstavljajo tudi podporo pri uravnavanju ravni holesterola. Redno uživanje chia semen prav tako pomaga pri zniževanju visokega krvnega pritiska, kar so dokazali tudi znanstveniki v svojih raziskavah. Uravnavajo in urejajo prebavo, ker pa chia semena ne vsebujejo glutena, so primerna tudi za ljudi s celiakijo ali pa se glutenu zgolj želijo izogniti.
Dobro pa jih v svoji prehrani poznajo tudi športniki, saj med drugim pripomorejo k hidraciji telesa in so med drugim idealna za regeneracijo mišic po vadbi. Chia semena povečujejo tudi fizično vzdržljivost in izboljšujejo splošno telesno počutje.
Kako uživati chia semena
Chia semena so res vsestranska za uporabo. Lahko jih vmešamo v testo za kruh, jih dodamo mafinom in drugemu pecivu, smutijem. Lahko jih dodamo jogurtom ali pa zmešamo z vodo (predhodno namakanje ni potrebo, lahko pa jih) ali naravnim sokom in popijemo. Vključite jih lahko v najljubši namaz, pripravite puding iz chia semen in še in še …
Vseeno pa nikar ne pretiravajte, kot že omenjeno, naj bi odrasla oseba na dan lahko zaužila do 30 gramov chia semen. Prav tako pa velja omeniti, da chia semena nikakor niso nadomestilo obroka, ampak so namenjena obogatitvi obrokov.