Skrivnosti dobrega pisanja
Si želite pisati, pa ne veste kako začeti? V nadaljevanju bom navedla 20 motivacijskih skrivnosti in napotkov za dobro pisanje. Pa naj bo to le za vas osebno, ko se želite izliti na papir ali za pisanje na delovnem mestu, fakulteti, pri zaključnih nalogah ali pa celo za prispevke, članke in knjige, ki jih ustvarjate.
Predstavljam napotke povzete iz knjige znanega ameriškega pisatelja, urednika, literarnega kritika in učitelja Williama Zinsserja.
20 skrivnosti do dobrega pisanja
- Vedno moraš najti način, da napisano spremeniš v nekaj zabavnega. To pomeni, da bralca pozitivno presenetiš. Te zanimivosti postanejo tvoj stil pisanja. Ker, ko rečemo, da nam je všeč stil pisanja nekoga, to v bistvu pomeni, da nam je všeč osebnost, ki jo pisatelj izrazi oziroma pusti na papirju.
- Veliko pisateljev je obremenjenih z mislijo, da tekmujejo z vsemi ostalimi, ki pišejo. Pozabi na konkurenco in tekmovanje. Hodi po svoji poti. Sam sebi bodi izziv, tekmuj sam s sabo.
- Ko si pripravljen nehati, nehaj. Če si podal in predstavil vsa dejstva in bistvo, ki si ga želel, poišči najbližji izhod.
- Bodi skromen. Ne razmišljaj in ne išči po svoji preteklosti, po preteklosti družine, znancev, da bi našel dogodke, ki bi bili pomembni in dovolj dobri, da bi jih spisal. Najdi majhne reči, ki so žive v tvoji domišljiji, v tvoji glavi… Če so tam in so pomembne, je to zato, ker so del univerzalne resnice, ki jih bodo bralci prepoznali.
- Pisanje je zelo intimna povezava med dvema človekoma, pisateljem in bralcem, preko papirja.
- Esenca pisanja je izboljševanje in ponovno pisanje že napisanega. Tu zmagaš ali izgubiš. Zavedati se je potrebno, da v veliki verjetnosti naše prvo delo ni naše najbolj dovršeno delo.
- Če bi rad pisal boljše kot vsi ostali, si moraš želeti in verjeti, da pišeš boljše kot vsi ostali. Najmanjši detajli tvojega dela morajo postati tvoja obsesija na katero si ponosen. Sposoben moraš biti zagovarjati, kar si napisal. Urednikom, založnikom, bralcem – kajti njihovi pogledi so drugačni od tvojih, njihove predstave so drugačne.
- Vsi popolni, čisti in zadovoljujoči stavki bodo razpadli, če boš pozabil, da je pisanje linearno in zaporedno, da je logika lepilo, ki drži vse skupaj, da je napetost nekaj kar se mora ohranjati iz stava v stavek in da je pripovedovanje tisto kar vleče bralca naprej brez, da bi opazili, da jih vlečete.
- Pisanje je osamljeno delo. Če se domislite nekaj zabavnega, vpnite to v zgodbo in predvidevajte, da bo smešno tudi bralcu. To pomeni uspešen dan pisanja.
- Ni je teme o kateri ne bi mogli pisati. Pogosto se izogibamo temam, ki so nam pri srcu, ker mislimo, da bodo bralcu nezanimive in nesmiselne. Vendar ne pozabite, da v življenju nobeno področje ni nesmiselno, če ga jemlješ resno. Če slediš občutkom in čustvom boš pisal dobro in s tem “zaročil” bralce.
- Pripravi ljudi, da govorijo. Nauči se poslušati in postavljati vprašanja. Naj ti ljudje razkrijejo kaj je v njihovih glavah, kaj je zanimivega v njihovih življenjih. Nič ni boljšega kot to, da ti nekdo pove kaj počne oziroma kaj misli – s svojimi besedami. Te besede so original, te besede so vrhunskost zgodb.
- Način na katerega pišeš, to nekako si. Ne spreminjaj svojega “glasu”, da bi ustrezal pričakovanjem. Razvij en glas, ki ga bodo bralci prepoznali na papirju, ko ga bodo prebrali.
- Pisanja se naučiš z vizualizacijo. Berite avtorje, ki ustvarjajo tip pisanja, ki vam je všeč in skušajte ugotoviti kako so oni to storili.
- Bodi pozoren kako besede zvenijo naglas. Bralci že berejo z očmi, vendar v bistvu berejo s sluhom. Berejo kar slišijo.
- Pisati se naučiš s pisanjem. Vsak dan napiši oziroma ustvari poljubno količino besed.
- Vsak uspešen kos besedila mora pustiti bralcu eno provokativno misel ali vprašanje, ki ga prej ni imel. Ne dve misli, ne pet, eno samo. Zato se odloči kakšno sporočilo želiš pustiti v bralčevih mislih.
- Najpomembnejši je prvi stavek, ki mora bralca prepričati, da bere naprej. Enako tudi vsak nadaljnji stavek.
- Skrivnost dobrega pisanja je v tem, da vsak stavek, vsako besedo izpiliš do popolnosti. Odstrani vsako besedo, ki je odveč, skrajšaj besedo, ki bi lahko bila krajša, preglej vsak glagol,… Vse to so malenkosti, ki lahko šibijo težo besedila.
- Pisanje je težko. Malo povedi, besed pride na plan popolnih že prvič, ko jih zapišemo ali izustimo. Včasih še tretjič ne. Do čistega in popolnega stavka je dolga pot. Zapomni si to za takrat, ko se ti bo zdelo težko, je to zato, ker je težko.
- A navsezadnje je prepričljivost in teža besedila odvisna od gobjih in višjih sil. Besed, ki ostanejo neizrečene. Občutka, ki ostane v bralcu. Čutečega odmeva. Čustev. Naše preteklosti in izkušenj, našega življenja in tega, kar imamo v srcu in duši.
Za konec naj dodam še to, če se počutite kot avtor, če so neke besede, zgodba v vas, bodo slej kot prej morale ven. Zapolnite papir z vzdihljaji vašega srca in ne pozabite, da umetnost in ustvarjanje brišeta prah z vaše duše.
Vir:
- Zinsser William. On writing well: The classic guide to writing nonfiction.
- https://www.slideshare.net/GlennLeibowitz/the-secret-of-good-writing-is-to-strip