Pelin – nepogrešljiva zdravilna rastlina
Pelin gre tudi v domači zeliščni liker tete Pehte – domači jagermeister.
Kako dobro poznamo pelin?
Bržkone smo že kdaj srečali prosto rastoči pelin v naravi, če smo posedeli na bregu reke ali ob poti, ki je vodila v vinograd. Najdemo ga tudi po suhih travnikih in starih zidovih ter ga pogosto kultiviramo po naših vrtovih. Pravi pelin (Artemisia absinthium) je trajnica, ki se bohoti z rumenimi cvetovi spomladi in množi svoje potomstvo z drobnimi semeni ali z deljenjem korenin. Za namen uporabe pelina v medicini ali kuhinji ga nabiramo za čas cvetenja in ga potem posušimo. Jesen pa je primeren čas za nabiranje pelinove korenine, ki se ne sme prati, temveč jo samo posušimo in nato skrtačimo (saj na njej običajno ostanejo posušeni drobci zemlje).
Najbolj pa nam je pelin znan po zdravilnih lastnostih, ki so ostale zaradi svoje božanske narave ne prezrte.
Zdravilne lastnosti pelina
Pelin je zdravilna rastlina, katero kot domače zdravilo beležijo že egipčanski papirusi izpred 3000 let pr. n. št. in pri katerem beležimo zdravilno delovanje eteričnih olj in grenčin. Pri težavah s krvnim pritiskom manjše količine pelina krvni pritisk povečajo in večje znižajo. Ob tem pa pelin vpliva na:
- spodbujanje apetita in je učinkovit v borbi proti debelosti,
- pomaga pri slabi prebavi (in sicer jo pospešuje ter preganja črevesne zajedalce) ter bolečinah in boleznih želodca in črevesja (npr. kronični gastritis, zgaga, prehlajeni želodec, driska, homeroidi itd.),
- zdravi vnetja prebavnega trakta,
- zdravi obolenja žolča (njegovo zmanjšano delovanje) in jeter ter bolezni ledvic,
- pomaga pri slabokrvnosti in boleznih krvi,
- odvaja vodo iz telesa,
- ščiti pred pljučnimi obolenji,
- zdravi nespečnost, psihično izčrpanost ter bolezni centralnega živčnega sistema in živčna obolenja (epilepsija, histerija),
- pomaga pri balansiranju napihnjenosti, zdravljenju depresije, diabetesa, revme, vrtoglavice in slabega ustnega zadaha,
- sproža menstruacije, lajša menstrualne težave in zdravilno deluje pri boleznih ženskih spolnih organov,
- pomaga pri motnjah v delovanju hormonskih žlez,
- zdravilno deluje pri vročini in okužbah,
- lajša pike insektov in učinkuje zdravilno pri zastrupitvi z gobami in strupenimi rastlinami,
- zdravi rane, kožne razjede in mozoljavost.
Splošna uporaba pelina
Pelin v vrtnarstvu
Poleg zdravilnih lastnosti pa pelin lahko uporabimo tudi pri vrtnarjenju, in sicer pri zatiranju škodljivcev kot so listne uši in gosenice. Iz pelina iz 300-500 g svežih rastlinskih delov (lahko uporabimo tudi 30 g posušenih rastlin) in 10 L vode pripravimo prevrelko (nerazredčeno uporabimo pri škropljenju na pragu spomladi, in sicer zalivamo rastline pri tleh, saj učinkovito odganja uši, robidove pršice in rjo), brozgo (dvakrat razredčena jeseni s škropljenjem odganja pršice, ki načenjajo robidnice) ali čaj (le-tega uporabimo poleti, in sicer ohlajenega potem, ko smo dve žlici pelina prelili s vrelo vodo, torej razredčenega v razmerju 1:3 in se lahko nadejamo efektivnega delovanja na gosenice, mravlje in listne uši). Za ribezovo rjo lahko poskrbite tudi z neposredno bližino nasada pelina.
Pelin ni primeren za kuhanje, pač pa ga samo prelijemo z vrelo vodo in takoj precedimo. Pri tem pa moramo biti pozorni, da odcejenih rastlinskih delov ne odlagamo na kompost, ker na ta način preženemo deževnike, ki pa so pomembni za rahljanje zemlje na našem vrtu.
Pelin v kuhinji
Pomembno se je zavedati, da je kljub zdravilnim učinkom pelin potrebno uporabljati v kulinariki v majhnih količinah zaradi njegove pristne grenkobe. Mnogi ga dodajo kot začimbo k ribam in solatam, drugi spet z njim začinijo enolončnice in mastno meso (da so le-te zaradi svoje maščobe bolj prebavljive). V uporabi pa se znajdejo tako mlada stebla, kot tudi listi in cvetni popki, pa bodisi sveži ali posušeni. Imenitni kuharji, ki so vešči uporabe pelina, pa poskrbijo z dodajanjem pelina za grenak priokus vina in žganja, saj je pelin sestavni del mnogih likerjev, še bolj pa je poznan po njegovi vsebnosti pelinkovec. Namen dodajanja pelina v hrano je predvsem, ker pomaga pri akutnih obolenjih, prebavnih motnjah in bolečinah v želodcu.
Pelin v veterini
Uporablja se za odganjanje bolh pri domačih ljubljenčkih. Svež pelin se zmečka med prsti ter se prelije s segretim jabolčnim kisom. Nato moramo počakati, da se ohladi, ter ohlajenega razredčiti z vodo in z razpršilom poškropiti po domačem ljubljenčku.
Uporablja pa se tudi kot dodatek k hrani v živinoreji, saj poveča tek pri domačih živalih s prebavnimi težavami zaradi spremembe hrane.
Zdravilne rastline, ki jih lahko kombiniramo v uporabi s pelinom
V kombinaciji s pelinom so v uporabi naslednje zdravilne rastline, in sicer:
- žajbelj,
- poprova meta,
- rman,
- kopriva,
- šentjanževka.
Največkrat gre za pripravo čaja z mešanico pelina in poprove mete (le-ta se uporablja pri zastrupitvah in pri pokvarjenem želodcu), z mešanico pelina, poprove mete in laškega smilja (uporablja se pri poškodbah jeter povzročenim s sevanjem, zastrupitvijo ali s sintetičnimi zdravili) ali z mešanico pelina, žajblja in lista oreha (uporablja se pri zdravljenju kandide).
Kdaj ne smemo zaužiti pelin?
Pri primerni uporabi pelina, kjer uporabljamo njegove zdravilne učinkovine, moramo biti tudi pozorni, da pelina ne zaužijemo za čas nosečnosti, pri poškodbah želodca in notranjih organov, pri nevarnosti možganske kapi in pri težjih zdravstvenih težavah brez posveta z osebnim zdravnikom. Če ga uživamo redno, moramo ta ciklus po sedemdnevni porabi prekiniti, ter upoštevati predpisane doze, saj vsebuje tujon, ki pa v večjih količinah deluje toksično na mišično živčni sistem, kar lahko privede do trebušnih krčev, omotičnosti, zastrupitve, bruhanja, glavobola in povzroči psihične težave. Zato se ne priporoča v katerikoli obliki nosečim ženskam, saj je abortivno sredstvo. Ob tem pa ga ni primerno uživati tudi med dojenjem. Ne sme se ga pa jemati hkrati s sredstvi in pripravki, ki vsebujejo železo.
Kateri deli pelina so uporabni?
Zaradi pestrosti njegove uporabe nam pridejo prav stebla, listi in cvetni popki ter korenine. Njihovo zaužitje je v normalnih količinah oziroma odmerkih nenevarno.
Načini uporabe pelina
Posušeni listi
Posušene liste pelina vstaviš v vzglavnik za miren spanec ali zaradi nespečnosti; prinaša olajšanje pri prehladih in kašlju ter polnemu nosu; nadejamo pa se lahko tudi počitku od utrujenosti. Razlog so eterična olja, ki jih vsebuje pelin, saj njihove učinkovine blagodejno učinkujejo na organizem.
Čaj iz pelina
Čaj iz pelina se priporoča vsem, ki imajo težave s pomanjkanjem apetita ali trebušne težave (kot so pomanjkanje želodčne kisline in hipoacidativni gastritis). Pri pomanjkanju apetita čaj iz pelina zaužijemo pol ure pred obrokom, pri nastopu prebavnih težav pa po obroku.
Priprava: Eno čajno žličko pelina (približno 1,5 g) prelijte s skodelico (150 mL) vrele vode in pustite pokrito stati 15 minut ter nato precedite. Lahko ga sladite z medom (izjema je pri zdravljenju prebavnih organov). Čaj iz pelina po potrebi zaužijte do trikrat na dan, vendar le teden dni; zatem je potrebno prenehati za teden dni in če so težave še prisotne, se uživanje pelinovega čaja po potrebi nadaljuje.
Pelinovo vino ali vermut
Pelinovo vino je učinkovito, če ga zaužijemo zaradi obolelega želodca (saj odpravlja krče in napihnjenost) in pri pomanjkanju prebavnih sokov ter pri pomanjkanju želodčne kisline. Odlično je tudi kot sredstvo za vtiranje proti revmi in protinu ter pri slabostih srca in krvnega obtoka. V uporabi pa je tudi kot sredstvo za lajšanje depresije, kot zaščita pri pljučnih boleznih ter pri bolnih ledvicah.
Pelinovo vino ali vermut vsebuje le grenčine (ne vsebuje pa eteričnega olja, ki je strupeno zaradi prisotnosti tujona; zato se le-ta uporablja pri izdelavi absinta). Za njegovo pripravo je v uporabi tudi rimski pelin.
Najprimernejši čas za pripravo pelinovega vina je konec aprila, saj ima takrat že veliko zelenih lističev, ki jih na drobno sesekljamo z nožem, zeliščno kašo položimo na gazo, naredimo culico, stisnemo in prestrežemo pelinov sok. V uporabi je več receptov, od avtentičnih starejših do preprostih različic. Predstavljam naslednja dva:
Priprava: 15-20 g pelina namočite v 1 L črnega vina za deset dni ter ga pri tem vsak dan pomečkajte in po desetih dneh precedite. Zaužijte ga po šilce na prazen želodec (pred zajtrkom).
Priprava: V 3 L vina (belega ali rdečega vina) vmešamo okoli 400 g medu (cvetlični ali gozdni med) in skuhamo. Nato dodamo mešanici medu in vina še 50-150 mL pelinovega soka (ki smo ga svežega izcedili in precedili npr. skozi blago) in še enkrat prekuhamo, vendar pa moramo paziti, da med in vino ne zatreta pelinovega okusa, sicer ni primernega učinka. Nato prevreto tekočino še vročo prelijemo v primerno sterilno steklenico, ki smo jo poprej prekuhali, in jo zapremo. Pripravek zaužijemo po šilce do dva polna kozarčka za liker vsak tretji dan na tešče zjutraj (običajno se pije kot spomladanska kura od maja do oktobra).
Pelinkovec ali pelinovo žganje
Priprava: Sveže zdrobljen pelin vstavite v sterilno steklenico in ga prelijte z žganjem ter za osem dni postavite na sonce. Zaužijte ga po eno jedilno žlico zjutraj in zvečer.
Travarica (za zdravljenje prebavnih organov)
Priprava: Zmešajte po 20 g pelina, zel vrbe, origana, rmana in kolmeža ter mešanico prelijte z 1 L močnim sadnim žganjem. Dobro zgnetite in pustite na temnem mestu teden dni ter nato precedite in dotočite čistega žganja do enega litra (saj zdravilne rastline posrkajo eno mero žganja). Zaužijte po majhen kozarček pol ure pred obrokom.
Parna kopel za noge (proti menstrualnim težavam)
Priprava: Zmešajte 50 g pelina in sivke ter prelijte s približno pet litrov vrele vode. Mešanico pokrijte in pustite stati 20 minut ter nato precedite in dodajte v vročo vodo (kopel). V to krasno dišečo kopel položite za 10 minut noge in si ob tem privoščite še skodelico čaja.
Prah iz korenine pelina
Prah iz korenine pelina se uporablja kot sredstvo za zdravljenje živčnih obolenj (kot sta npr. epilepsija in histerija).
Pelinov sok z dodatkom medu
Priprava: Pelinov sok z dodatkom kančka medu zmešamo ter z zmesjo premažemo odprto rano, ki se solzi in iz katere teče limfna tekočina.
Obkladki iz pelina
Obkladki iz pelina so namenjeni zdravljenju ran, kožnih razjed, ugrizov insektov in zdravljenju mozoljavosti; pomagajo pa tudi proti nespečnosti, saj eterično olje v pelinu zmanjšuje klice.
Priprava: Svež pelin (ali posušeni) zmečkamo med prsti in ga damo v kozarec hladne ali mlačne vode (1,5 dL) ter pustimo stati, dokler ni voda grenka. Nato vanjo namočimo suho in čisto bombažno krpo, katero uporabimo kot obkladek, ki ga položimo na obolelo mesto.
Pelin namočen v kozarec vode (proti slabemu zadahu)
Priprava: Svež pelin (ali posušeni) zmečkamo med prsti in ga damo v kozarec hladne ali mlačne vode (1,5 dL) ter pustimo stati, dokler ni voda grenka. Nato s požirki te grenke vode izpiramo usta (to delamo tako dolgo, dokler se zadah v ustih ne popravi).
Čajne mešanice v navezi s pelinom
Primerilo se je posvetiti še nekoliko minut čajnim mešanicam, ki s svojim zdravilnim učinkom obsegajo razna področja telesnih obolenj.
Čajna mešanica za močnejši organizem in spodbujanje apetita
Priprava: Zmešamo po 50 g pelina, zel vrbe, rmana, koprive in materine dušice (timijana) ter štiri jedilne žlice te mešanice prelijemo s tremi skodelicami vrele vode, nakar premešamo, pokrijemo s pokrovko in pustimo stati pol ure. Po preteku pol ure precedimo in čaj je pripravljen za zaužitje (zaužijemo po eno skodelico nesladkanega čaja pol ure pred obrokom).
Čajna mešanica za »čiščenje« tkiv in pospešeno delovanje vseh žlez prebavnega trakta
Priprava: Zmešamo 15 g zeli pelina, 15 g ploda brina, 20 g korenine potrošnika, 20 g korenine angelike in 30 g zeli koprive ter dve čajni žlici opisane mešanice stresemo v mrzlo vodo in segrejemo do vretja. Pripravek naj stoji 3 minute, nakar odcedimo in čaj je pripravljen za zaužitje (pijemo po pol skodelice toplega čaja zjutraj in zvečer).
Čajna mešanica za blagodejno delovanje želodca, jeter in žolčnika
Priprava: Zmešamo 20 g zeli pelina, 10 g lista melise, 20 g zeli dobre misli, 20 g zeli črne mete in 30 g lista poprove mete. Iz te čajne mešanice, in sicer dveh čajnih žlic, pripravimo poparek (ki naj stoji pokrit 3-5 minut), ki ga uživamo pol ure po eno skodelico pred vsakim obrokom.
Čajna mešanica za pospešitev apetita
Priprava: Zmešamo 20 g zeli pelina, 20 g lupine pomaranče, 20 g lista mrzličnika, 20 g zeli benediktinke in 20 g zeli tavžentrože. Iz te čajne mešanice, in sicer ene čajne žlice, pripravimo poparek (ki naj stoji pokrit 3-5 minut), ki ga uživamo po majhnih požirkih po eno do dve skodelici dnevno.
Čajna mešanica za povečanje količine želodčne kisline in proti hipociditativnem gastritisu
Priprava: Zmešamo po 50 g pelina, tavžentroža, poprove mete in melise ter štiri jedilne žlice te mešanice prelijemo s tremi skodelicami vrele vode, nakar premešamo, pokrijemo s pokrovko in pustimo stati pol ure. Po preteku pol ure precedimo in čaj je pripravljen za zaužitje (zaužijemo po eno skodelico nesladkanega čaja pol ure pred obrokom). Ta čaj se ne priporoča bolnikom s čirom na želodcu ali na črevesu dvanajsternika.
Čajna mešanica proti izostanku menstruacije
Priprava: Zmešamo po 100 g pelina, žajblja in peteršilja ter štiri jedilne žlice te mešanice prelijemo s pol litra vrele vode, nakar premešamo, pokrijemo s pokrovko in pustimo stati pol ure. Po preteku pol ure precedimo in ta čaj uživamo sedem dni pred pričetkom rednega ciklusa menstruacije. Za čas menstruacije ne uživamo čaja.
Zanimivosti
* Razlika med pelinkovcem in absintom je v tem, da pri prvem uporabijo le nekaj vejic pelina, pri drugem pa veliko več, kar se pozna tudi pri koncentraciji alkohola, ki pri pelinkovcu seže od 30 do 40%, pri absintu pa od 45 do 74%.
* Enoletni pelin je vir artemizinina, katerega preizkušajo tudi za uporabo pri zdravljenju raka.