Najboljša dieta je gibanje
Proti koncu zime, kot vsako leto do sedaj, se pričnejo nekakšne priprave na kasnejše poletne dni. Posebno pri predstavnicah nežnejšega spola je to še posebno opazno. Vse bi rade bile lepe in vitke, a brez lastnega truda in vztrajnosti ne bo uspeha. Pozabite na razne diete in odrekanja. Dieta na krajši ”rok trajanja” res prinese rezultate, vendar na daljšega nobena ni učinkovita. Hitro izgubljanje odvečnih kilogramov ni pametno in niti zdravo. Zadeve se je potrebno lotiti počasi in premišljeno, da bodo rezultati postopoma opazni in dolgotrajni. Seveda je k rezultatom potrebno prišteti še zdrav življenjski slog. V življenjski slog so vključene vse življenjske aktivnosti. Vanj prištevamo tudi način prehranjevanja in pitja.
Pozorni smo na hranilno in energijsko gostoto živil
Hranilno gosta živila so tista, ki vsebujejo zadostne količine vitaminov, mineralov in ostalih biološko pomembnih snovi, imajo pa majhno količino energije. Med ta živila uvrščamo: zelenjavo in sadje. Torej, če vključujemo zadostno količino živil z nizko energijsko vrednostjo v obroke, znižamo tudi energijsko gostoto obrokov. Energijska gostota hranil/živil je po navadi izražena v kcal (kilokalorijah). Količino zaužite energije lahko zmanjšamo z nižjim vnosom maščob in sladkorja. Zdrava prehrana temelji na hranilno gosti in energijsko redkejši hrani. Izjema so vrhunski športniki, fizični delavci ipd. Obroki, ki so sestavljeni iz mešane prehrane in ne vsebujejo prevelike količine maščob, sladkorja in škroba, vključujejo pa dovolj zelenjave in sadja, ne potrebujejo ostalih dodatkov. Potrebno je poudariti tudi zadostno količino vode, ki bo pripomogla k boljši hidraciji telesa, odstranjevanju odpadnih presnovnih produktov in nazadnje k boljšemu topljenju maščob.
V vsakdanjik vključujmo čim več gibanja
Z gibanjem v prvi vrsti ohranjamo in krepimo zdravje. Gibanje pripomore k splošnemu boljšemu počutju in preprečuje mnoge tegobe in bolezni: preprečuje tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja, znižuje krvni pritisk, preprečuje raka debelega črevesja in razvoj sladkorne bolezni tipa 2 kar za polovico. Blagodejno vpliva proti stresu in tegobam (strah, živčnost, depresija). Pomaga ohranjevati in vzdrževati normalno telesno maso in preprečuje razvoj debelosti. Gibanje ni samo športna dejavnost, ampak kakršnakoli aktivnost, ki pripomore k porabi vnesenih kalorij. Tisti, ki ste vajeni gibanja, sami dobro veste koliko pozitivnih učinkov vam le to prinese. Lažje se spopadate z različnimi stvarmi in imate veliko več energije. Tudi tisti, ki niste vajeni gibanja, ga v vaš vsakdanjik lahko vključite. Posvetite vsaj 30 min dnevno gibanju: pojdite na sprehod, namesto avta uporabite kolo, po opravkih se odpravite peš (npr. če vam je služba, šola ali vrtec blizu) ipd. Pridobili boste več kondicije, zmogljivosti, boljši mišični tonus ter več moči in gibčnosti.
Za boljše rezultate, pa bo potrebno vložiti več truda. Zmerna in intenzivna telesna dejavnost povečata srčni utrip in presnovo. Dobimo občutek pogona telesa s toploto in zadihanostjo. Vključimo lahko tiste telesne dejavnosti, ki nas veselijo: hitra hoja, tek, kolesarjenje, plavanje, planinarjenje itd. Traja naj vsaj 3x na teden od 45 do 50 minut. V mrzlem, hladnem ali deževnem obdobju lahko vključite fitnes. Za ”kurjenje” maščob so priporočljive naprave za aerobno vadbo: tek na stezi, sobno kolo, eliptično kolo, steperji. Ob toplejših dnevih, ki prihajajo, pa se je najbolje čim več gibati na prostem. Intenzivnost gibanja je potrebno postopoma nadgrajevati, zato na začetku nikar ne pretiravajte in se ne obremenjujte preveč.
Zdrav način prehranjevanja in vključevanje gibanja nam postopoma prinese želene rezultate.