Opis Atkinsonove diete
Atkinsonova dieta je ena izmed različic ketogene diete. Gre za shujševalno dieto, ki je bila zelo popularna v 90. letih, saj je za njeno promocijo skrbelo veliko znanih obrazov. Posamezniki so dosegali vidne rezultate in izgubili veliko kilogramov, vendar ni podatkov o tem, koliko ljudi je novo telesno težo tudi obdržalo.
Temelji na povečanem vnosu beljakovin in maščob (ne več kot beljakovin) ter zmanjšanem vnosu ogljikovih hidratov (low carb dieta).
Sestavljena je iz 3 faz
1. faza – odrekanje
Uživa se od 2 do 6 obrokov na dan, ki so sestavljeni predvsem iz kombinacije beljakovinskih in maščobnih živil (perutnina, jajca, rdeče meso, školjke, maslo, olivno, sončnično in druga olja). Vnos ogljikovih hidratov je minimalen in se jih v telo vnese predvsem z zelenjavo. Iz jedilnika je potrebno izključiti sadje, kruh, testenine, žita in krompir.
2. faza – stabilizacija
V tej fazi naj bi vsak posameznik našel nivo maksimalnega vnosa ogljikovih hidratov ter s postopnim dodajanjem ogljikohidratnih živil dosegel ta limit. Pomembno je, da še vedno izgublja kilograme in ob koncu te faze doseže želeno telesno težo.
3. faza – vzdrževanje telesne teže
Če hoče posameznik ohraniti novo telesno težo (se noče zrediti), mora takšen način prehranjevanja ohraniti do konca življenja. Pomembno je, da ne preseže svojega limita vnosa ogljikovih hidratov, pri tem pa mora spremljati stanje svoje telesne teže (teže ne sme pridobivati in tudi ne izgubljati).
Dovoljena živila pri atkinsonovi dieti
V začetni fazi se lahko uživa vse vrste mesa in rib (še posebej mastne ribe, ki so odličen vir omega-3 maščobnih kislin), jajca, zelenjava z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov (špinača, brokoli, šparglji, zelena listnata zelenjava), polnomastni mlečni izdelki, oreščki, semena, olivno in kokosovo olje ter avokado.
V kasnejših fazah se nato postopoma dodaja stročnice, riž, oves, ajdo in sadje z manj ogljikovimi hidrati (na primer: jagodičevje).
Prednosti Atkinsonove diete
Dieta močno omejuje vnos ogljikovih hidratov, ki so navadno najpogostejši razlog za prekomerno telesno težo, zato je izguba kilogramov na takšen način precejšnja.
S takšnim načinom prehranjevanja človeški organizem pridobi veliko kvalitetnih beljakovin in maščob, spodbuja pa tudi povečan vnos zelenjave.
Za razliko od ločevalne diete, je velika prednost Atkinsonove diete, da ni točno predpisanega jedilnika in si lahko posameznik sam sestavlja obroke na podlagi dovoljenih živil.
Slabosti Atkinsonove diete
Pretiran vnos beljakovin lahko neugodno vpliva na delovanje telesa (posebej na ledvice), hkrati pa z omejenim vnosom ogljikovih hidratov možgani in drugi telesni sistemi ne dobijo prepotrebnih hranil za normalno delovanje. Povečan vnos beljakovin v telo lahko povzroči ledvične kamne ali putiko.
Ogljikovi hidrati pripomorejo k hidriranost telesa, zato s pomanjkanjem tega pomembnega makrohranila lahko pride do izsušitve telesa. Tudi hitra izguba kilogramov, v prvih dneh prakticiranja te diete, je posledica povečane izgube vode iz telesa.
V primeru, da posameznik zaužije premalo maščob, lahko pride do prenizkega energijskega vnosa, kar telo zazna kot stradanje in začne shranjevati maščobo v telesu, za energijo pa začne porabljati mišično maso. Posameznik bo sicer izgubljal kilograme, vendar ne na račun odvečne maščobe (kar je cilj vsakega hujšanja).
Kljub temu, da jedilnik ni točno določen in si lahko posameznik sam izbira živila (med tistimi, ki so dovoljena) je izbor le-teh dokaj omejen, kar lahko privede do monotonega jedilnika, ki se ga sledilec dieti naveliča in posledično takšen način prehranjevanja opusti.
V začetni fazi je prepovedano uživanje sadja, kar lahko vodi v pomanjkanje vitaminov, antioksidantov in vlaknin. V vseh fazah pa se pojavlja omejitev tudi pri izboru zelenjave.
Takšen način prehranjevanja lahko povzroči slabo počutje, vrtoglavice, zaspanost, pomanjkanje energije in slabost (dokler se telo ne privadi na nov način prehranjevanja), čez čas pa se lahko pojavi tudi upočasnitev presnove.
Velika nevarnost se pojavi tudi pri postopnem vpeljevanju ogljikovih hidratov v prehrano, saj obstaja možnost prevelikega vnosa v kratkem času, kar lahko povzroči jo-jo efekt in se bodo izgubljeni kilogrami vrnili nazaj (poleg pa pripeljali še kakšnega).