Kako odstraniti klopa?
Vsako leto me preseneti, kako malo ljudi ve, kako odstraniti klopa in česa vsega se poslužujejo, da bi ga odstranili, ob tem pa se ne zavedajo, kakšno, še večje tveganje za prenos bolezni to pomeni. Klop, ta majhna, a zelo nevarna žival je vsekakor nadloga, ki je ne želimo, a če se vseeno zgodi, da se prisesa na nas, je dobro vedeti, kako klopa odstraniti na pravilen način.
Posledice vboda klopa so lahko hude, saj so klopi prenašalci bolezni kot so: klopni menigoencefalitis, lymska borelioza (borelija) ali humana granulocitna anaplazmoza (ta je zelo redka). K sreči tudi vsak vbod klopa še ne pomeni prenosa bolezni, zato ostanite mirni, klopa pa čim prej odstranite.
O posledicah, ki jih je na mojem očetu pustil klopni menigoencefalitis sem že pisala: Osebna izpoved: klop mi je spremenil življenje, vabljeni k branju.
Preventiva
Najprej je dobro poskrbeti za preventivo. Obstaja kar nekaj pripravkov, ki jih lahko kupimo in nanesemo bodisi na oblačila ali kožo. Pomaga tudi, če se npr. namažemo z eteričnim oljem sivke, saj klopom le-ta ‘smrdi’. Pomaga tudi mešanica kisa in vode, a ta vonj ni prijeten niti za nas. Lahko si naredite tudi pripravek: Domače pršilo proti komarjem in klopom. Klope naj bi odganjala tudi rdeča barva, zato se recimo priporoča kakšna rdeča rutka, kapa, rdeča ovratnica pri psih. Vsekakor pa je zelo pomembno tudi, da se po obisku gozda (ali če vemo, da smo hodili kje drugje, kjer bi lahko dobili klopa – npr travnik, v bližini grmov, …) takoj, ko je to možno pregledamo in slečemo oblačila, v katerih smo bili. Ker se klopi skrijejo tudi v tkanino, ta oblačila operemo, preden jih ponovno oblečemo. Če se že zgodi, da se nas ‘prime klop’, pa ga odstranimo čim prej. Res je, da nas klop, v kolikor je okužen lahko okuži že ob vbodu, a dlje kot je prisesan na nas, večja je tudi verjetnost okužbe.
Kako odstraniti klopa?
Najprej poglejmo nekaj primerov, ki se pogosto omenjajo, a niso primerni.
Klopa v nobenem primeru:
- ne vrtimo, bezljamo,
- ne mažemo z jedilnim oljem ali celo petrolejem,
- nikakor ne mažemo, škropimo z različnimi eteričnimi olji (npr. metino).
Res je, da bo klop sam zlezel ven, če ga npr. poškropimo z eteričnim oljem mete, a bo pred tem v naše telo spustil strupe, saj se bo čutil napadenega in se tako obrani, preden zapusti mesto. Enako velja, če ga bezljamo s prstom sem ter tja, saj čuti, da je napaden, enako velja za mazanje z oljem ali celo petrolejem.
Klop, v kolikor je okužen, že ob vbodu lahko spusti strup, če pa ga še po nepotrebnem ”vznemirjamo” je tveganje toliko večje.
Kako pa ga odstranimo pravilno?
Za to potrebujete tudi pinceto, ki je namenjena odstranjevanju klopov.
Klopa s pinceto primemo tik ob koži, pazimo, da ne primemo premočno, da ga ne preščipnemo in bi glava klopa ostala v telesu. Ko ga primemo, pinceto zavrtimo v nasprotni smeri urinega kazalca (torej zasučemo v levo) in pri tem rahlo potegnemo (ne vlečemo na silo ali sunkovito). Klopa bomo ob vrtenju pincete v nasprotni smeri urinega kazalca lepo in povsem enostavno odstranili. V primeru, da bi klopa sunkovito poskusili izpuliti, se kaj rado zgodi, da bi glava ostala v telesu, ki pa jo moramo potem prav tako odstraniti.
A naj se zgodba z odstranitvijo klopa še ne konča, mesto vboda naslednjih nekaj tednov opazujte, za morebitne kožne spremembe in če se te zgodijo, nemudoma obiščite osebnega zdravnika.
V kolikor sami ne morete odstraniti klopa, saj je na vam nedostopnem mestu ali ste nespretni, za to poprosite drugega družinskega člana ali prijatelja. V kolikor to ni možno, obiščite zdravnika, ki vam bo klopa odstranil. Žal je takšna storite, kolikor mi je znano, plačljiva, a vseeno je še vedno boljša izbira kot da klopa ne odstranimo pravilno.
Želim vam veliko prijetni dni in ur v naravi, brez klopov!