Finančni nasveti
Vsi bi radi imeli denarnice vedno polne, račune plačane, na banki dovolj denarja za zadovoljit vse svoje želje. Radi bi, da denar ne bi bil nikoli problem. V glavnem, vsi bi radi bili finančno neodvisni.
Nikjer v šolah nas nobeden ne nauči, kako ravnati z denarjem, kam ga vlagati, kaj narediti, da bo denar delal za nas in ne, da bomo samo mi delali zanj. Ne naučimo se, kako pametno razporejati denar, ki priteka k nam, da ne ostanemo konec meseca brez evra v žepu. Vsi pa dobro poznamo stavke: »Pridno se uči, da boš dobil dobro službo in dobro plačo«. To pa je tudi vse, kar zna večina odraslih reči svojim otrokom. Seveda jim ne morejo reči nič drugega, ker oni sami tako živijo in so jih njihovi starši tako naučili. Zato bi bilo nesmiselno se jeziti na svoje starše, stare starše, ker je vsak odgovoren sam zase in za svoje življenje. Vsak se lahko odloči, da bo finančno pismen. Seveda nekaterim tudi ustreza bit zaposleni in če jim je njihovo delo všeč in dobro zaslužijo, potem imajo »vse«. V večini pa poznam ljudi, ki s svojimi službami in plačami niso zadovoljni. Ki bi radi več, a ne vejo, kako. Strah jih je spremembe, zato ostajajo tam, kjer so – nezadovoljni in nesrečni. Namesto da bi razmišljali, kako zaslužiti več in v delu uživati, razmišljajo, kako se bojo prebili skozi mesec in zbirajo razne popuste, kupone. Energijo porabljajo za »nepomembne« stvari, medtem ko bi lahko dobili veliko več samo če bi si upali verjeti, da si to zaslužijo, in iti v akcijo.
Vse se začne v mislih. Če razmišljaš na veliko, lahko pridejo k tebi velike stvari. Najprej sploh ugotovi, kaj si želiš. Nato si naredi načrt, za katerim sledi akcija. Če opravljaš delo, ki te ne zadovoljuje, začni razmišljati, v čem si dober. Kakšne hobije imaš, s katerimi bi lahko zaslužil. Začni počasi, po malem, ob delu in postopno bo tvoj hobi postal tvoje delo za poln delovni čas in poleg tega, da boš zaslužil, boš še užival v svojem delu. In ko dosežeš cilj, ki si si ga zadal, praznuj in nato pojdi naprej.
Nasveti za »vsak dan«
Izogibajte se količinskim popustom, dodatnim ponudbam (ker vsega, kar vam prodajalci ponujajo, sigurno ne rabite). Preden sploh greste nakupovat, si določite, kaj točno rabite, ker velikokrat se zgodi, da nakupujemo zgolj iz potrebe, da bi se dobro počutili, ker nam v tistem trenutku nekaj manjka. Praznino želimo zapolniti z nakupom oblek …
Naučite se živeti v okviru svojih sredstev. Pred nakupom se za hip ustavite in se vprašajte: »ali si lahko privoščim nakup te stvari?« Ne glejte, kaj ima sosed, ne primerjajte se in ne tekmujte z njim.
Vlagajte vase: v svojo izobrazbo, naučite se novega jezika, vlagajte v dobre odnose, nenehno krepite – širite svoj um. Naj vam ne bo nikoli težko porabiti denar za izobraževanja. Vlaganje vase je najboljša investicija, ki se vedno splača. Poskrbite za svoj videz – nasmeh, ne rabi pa, da ste vedno oblečeni po zadnji modi.
Ko dobite plačo, jo pametno razporedite. Revni posamezniki na plačilni dan kupujejo, bogati pa dajo del denarja na stran, za vlaganje (pa tudi če začnete z 1 € na mesec). Če imate dolg, najprej odplačajte tega, nato dajte sebi.
Vedite, da je pameten dolg vedno tisti dolg, ki bo vaš prihodnji jaz obogatil. Neumen dolg pa je vsak dolg, ki vaš prihodnji jaz osiromaši.
Revni ljudje vedno pravijo, da denar ni pomemben, da denar kvari ljudi. A v resnici je denar še kako pomemben. Denar naj bi bil naš služabnik. V večini primerov pa je naš gospodar.
Denar je energija in naj bi krožil. Več ko dajemo brez pričakovanj, več prihaja k nam.