Melatonin in nespečnost: Kako zmanjšati stres, da boste zjutraj polni energije
Nenehno poudarjam, da je spanje najboljše zdravilo za vse. To je namreč čas, ko se naše telo regenerira in pomlajuje. Zato je tako pomembno, da mirno spimo vsaj 7-8 ur na noč. Najbolj optimalno je iti spat ob 22. uri in to v popolni temi, saj se takrat proizvaja melatonin, naš spalni hormon.
Melatonin je naravni hormon, ki ga proizvaja naša pinealna žleza (epifiza) v možganih. Ta hormon ima ključno vlogo pri urejanju našega spanja. Ko je temno, se proizvodnja melatonina povečuje, kar nam pomaga zaspati, medtem ko se pod vplivom svetlobe zmanjšuje, kar spodbuja budnost in prebujanje. Melatonin lahko sicer zaužijemo tudi v obliki prehranskega dopolnila, da podpre naraven ritem spanja, vendar je veliko boljše in bolj zdravo na dolgi rok, če ga proizvajamo sami.
Potrebno je vedeti, da če ne izklopimo našega simpatičnega živčnega sistema (o tem pišem več v tem članku), žal do proizvodnje melatonina ne pride in zato imamo lahko težave z nespečnostjo ali pa z zelo napornim prebujanjem in se zbujamo neprespani. Naše telo se ne zdravi, ne regenerira in ne pomlajuje.
Če imate zelo slabo spanje, kljub temu da redno delate vaje za sproščanje stresa (nekaj predlogov najdete tu), je pomembno vprašanje, zakaj ne moremo zaspati. Naše ravni adrenalina in kortizola morda dosegajo tako visoke vrednosti, da naše telo podzavestno čuti, da je v nevarnosti, zato nam ne dovoli globoko spati, ker bi morda morali sredi noči začeti teči ali se boriti. Zato je sprostitev pred spanjem tako pomembna.
Če imate morda v glavi veliko stvari, ki se nenehno ponavljajo, pa se jih ne morete znebiti, začnite pred spanjem pisati dnevnik. Nastavite alarm za 5 minut in preprosto začnite zapisovati stvari, ki vas mučijo in bremenijo. Ni to tisti pravi ‘dragi dnevnik’ zapis, zato ne potrebujete nobene strukture. Samo usedite se na posteljo in dobesedno zapišite vse, kar je v vaših mislih. Nato zapisano preberite nazaj. Zakaj? Ker stres izhaja iz našega lastnega dojemanja situacije. In včasih mislimo, da je ta situacija konec sveta. Ko pa to zapišemo in preberemo, lahko spremenimo perspektivo. Morda ne samo vidimo, da ni res tako slabo in grozno, kot si predstavljamo, ampak s tem, ko to zapišemo, situacijo postavimo ven iz svoje glave. In zdaj je tam na papirju. Ne v nas, kjer nas muči in muči.
S tem damo ven še en nepotreben stres, ki nam ne pusti zaspati. Po pisanju naredite še kratko vajo za sproščanje stresa. Ta način umirjanja pred spanjem vam bo pomagal ne samo hitreje zaspati, ampak tudi spati globlje in z večjo proizvodnjo melatonina.
Vsebina članka je za osebne namene in ne nadomešča mnenj in nasvetov vašega zdravnika.