Enolončnice – najboljše jedi na žlico
- 1Share
Enolončnice so dobile svoje ime po tem, ker naj bi se kuhale v enem loncu. Sestavljene pa morajo biti tako, da lahko nadomestijo celotno kosilo: iz zelenjave, mesa in živil, ki vsebujejo ogljikove hidrate. Kuhamo po lastni presoji in domišljiji in sestavljamo po svojem okusu. Njihova prednost je v tem, da jih lahko pripravimo vnaprej, preden pa jih postrežemo, jih samo pogrejemo.
Danes poznamo veliko receptov, ki jih najdemo v številnih kuharskih knjigah in tudi na spletnih straneh, za pripravo enolončnic oziroma jedi na žlico. Zato sem se odločila, da malo pobrskam po receptih v starih kuharskih knjigah, ki mi jih je zapustila tašča. In tako sem v knjigi Kuharica v kmečki, delavski in preprosti meščanski hiši, ki jo je spisala Marija Remec, leta 1931 pa izdala in založila Družba sv. Mohorja, našla tale dva recepta:
Recept: zeljnate klobasice, nadevane z rižem in mesom
12 zeljnatih listov, katerim smo odstranili “storžke”, naj se 10 minut kuha v slani vodi; kuhane liste odcedimo na rešetki in jih nadevamo: Nadev pripravimo iz 1 jajca, 12 dag napol prepraženega riža, dveh žlic drobno zrezanega kuhanega ali pečenega mesa, ščepa popra, nekoliko soli iz žlice prepražene čebule. nadev porazdelimo po listih, ki jih zvijemo v klobaso in polagamo drugo poleg druge v pekač. Pripravljene klobase prelijemo z žlico vroče maščobe in postavimo za četrt ure v pečico, da zarumenijo. Tako pripravljeno jed na žlico postrežemo kot samostojno jed.
Recept: ječmenčkova mešanica (ričet)
V posodi segrejemo maščobo in na njej prepražimo žlico sesekljane čebule ter 1/4 litra okroglega, v vroči vodi opranega ješprenja. Med stalnim mešanjem vse skupaj nekoliko popražimo in dodamo 1/2 litra tople vode. Ko se pokuha, ješprenj premešamo in mu dodamo 1 liter juhe (v kateri smo skuhali 25 dag fižola). Ječmen kuhamo eno uro in mu nato dodamo 25 dag na kocke narezanega prekajenega svinjskega mesa , en debel na kocke narezan krompir, žlico drobno sesekljanega peteršilja, na rezance narezano korenje, tri na rezance narezane zeljnate liste in sol. Posodo pokrijemo in kuhamo počasi še eno uro, nato pa v ješprenj stresemo še kuhan fižol in popramo. Pripravljen ričet postrežemo kot samostojno jed.
V tretji, predelani izdaji Kuharice, ki jo je prav tako spisala Marija Remec in leta 1957 izdala in založila Mohorjeva družba v Celju, pa sem našla tole:
Recept: vampi v paradižnikovi omaki
1/2 kg kuhanih vampov zrežemo na drobne rezance; v ponvi na maščobi prepražimo drobno, na koleščke zrezano čebulo in dodamo vampe ter vse skupaj pražimo 1/4 ure. Nato po vsem tem potresemo za veliko noževo konico paprike, posolimo in potresemo še z žlico moke. Ko se vampi nekoliko popražijo, jih zalijemo s 4 dcl juhe in dodamo eno do dve žlici pretlačenih paradižnikov. Ko vse skupaj prevre, so vampi kuhani. Stresemo jih v skledo in potresemo z naribanim (bohinjskim) sirom. Zraven ponudimo kruh ali krompir v oblicah;
Recept: ogrsko zelje
Dno posode obložimo s tankimi rezinami prekajene slanine; po slanini naložimo plast zrezanega poparjenega svežega zelja, po zelju pa debelo, na listke narezano, kislo jabolko. V sredini naredimo majhno jamico in vanjo naložimo 1/ 4 kg na koščke zrezanega svinjskega mesa, ki ga nekoliko posolimo. Po vrhu spet naložimo zelje, ga posolimo in potresemo s ščepom kumine. Čez vse to prilijemo mešanico 3/4 vode in 1/4 kisa in sicer toliko, da je zelje prekrito. Posodo pokrijemo in kuhamo dve uri. Na koncu dodamo še dva pretlačena, kuhana paradižnika in premešamo. K tej jedi postrežemo še dušen riž.
slika je simbolična
Recept: mineštra (bolonjska)
Za pripravo te jedi potrebujemo: 60 dag zelenjave (koleraba, zelena, por, ohrovt, zelje, korenje, peteršilj in čebula), 5 dag špagetov ali makaronov, 15 dag svežega paradižnika, 5 dag olja, 5 dag slanine, sol, 2 litra juhe in 5 dag parmezana. Na olju pražimo na kocke narezano slanino, dodamo na lističe narezano korenje, na kocke narezano zelje, kolerabo in ohrovt, drobno narezano čebulo, zrno strtega česna in zalijemo z juho. Ko je zelenjava napol mehka, vanjo zakuhamo na kratko razlomljene špagete ali makarone, juho popravimo s poprom in muškatnim oreščkom ter osvežimo z zelenim peteršiljem. Jed na žlico je pripravljena. Na krožniku tik preden jo postrežemo, jo po želji obogatimo z naribanim sirom.
- 1Share