Bog, le kaj smo zagrešili?
Film ”Bog, le kaj smo zagrešili?” (Qu’est-ce qu’on a fait au bon dieu?), je delo francoskega režiserja, Philippe-ja de Chauverona. V naših kinematografih se film vrti že od 4. septembra, a moje oko ga je zaledilo šele pred nekaj dnevi. Film se žanrsko uvršča med komedije. In to upravičeno, saj se ob ogledu smejimo, eh, kaj smejimo, krohotamo, praktično ves čas. ”Bog, le kaj smo zagrešili?”, pa ni le dobra komedija. Film namreč govori, o morda že kar malo pretirani, francoski konzervativnosti. Glavna tema se namreč dotakne rasizma, verskih nesoglasij, stereotipov.
”Bog, le kaj smo zagrešili?” – kratka vsebina
Zakonca Claude in Marie Verneuil imata štiri hčerke. Živita na podeželju in kot pripadnika katoliške vere gojita tradicionalne verske vrednote Francije. Zato je za njiju pravi izziv sprejetje zetov, ki niso… hmmm, tradicionalni francozi. Moški, ki so si jih za može izbrale njune, v katoliški veri vzgojene hčerke, so: musliman, jud in kitajec. Ti dogodki v življenju zakoncev Verneuil pomenijo pravi pretres. A hkrati ju silijo, k večji strpnosti in razumevanju, sprejemanju drugih kultur, ver in tudi narodnosti v svojo družino. Kar pa jima ne uspeva najbolje. Vsa družinska srečanja se končajo z rasnimi prepiri in predsodki. Ker sta zelo razočarana nad izbiro življenjskih partnerjev starejših hčera, vse upe polagata na svojo najmlajšo hči. Ko ta napove, da se bo poročila s katoličanom, sta starša pomirjena, nepopisno srečna in navdušena, da se bo vsaj najmlajša hči poročila v katolišči cerkvi, s francozom, ki tako kot onadva, verjame v tradicionalne vrednote. Vendar pa se tu film šele začne. Namreč, zaročenec najmlajše hčerke, Charles, je temnopolt. To starša popolnoma vrže iz tira, mamo pa celo pahne v depresijo.
Film je poln komičnih zapletov in zagat, povezanih z rasizmom, versko nestrpnostjo. Zanimivo je, da niti starejše tri sestre skupaj s svojimi možmi, ne stopijo v bran mlademu paru. Le ti bi morali še kako razumeti situacijo, v kateri se nahaja mladi par. Vendar se zdi, da tudi oni nasprotujejo tej zvezi.
”Bog, le kaj smo zagrešili?”, je film, ki nam da misliti.
Poleg tega, da nas zabava, nas film uči strpnosti. Strpnosti do sočloveka. Neglede na barvo njegove kože ali njegovo versko prepričanje. Konec koncev, pod kožo smo vsi enaki. Vsi. Brez izjem. Film postreže tudi z zabavnimi stereotipi, ki so odlično vpeljani v samo zgodbo. In četudi se film odvija v Franciji, že po nekaj minutah lahko ugotovimo, da so takšni rasni, verski predsodki prisotni povsod po svetu.
”Komedija je najboljše sredstvo, s katerim se lahko zelo sproščeno lotiš najresnejših tem, med katere sodi tudi rasizem.”
Philippe de Chauveron, režiser in scenarist filma
Film se torej loteva resne, celo konfliktne teme, a vendar sta se scenarista ( Philippe de Chauveron in Guy Laurent) tega lotila na prikupen, zabaven način. Hkrati pa nas vse spomnita ali pa morda celo naučita (če le zmoremo videti preko vere, barve kože, običajev), da si vsi ljudje zaslužimo priložnost.
Včasih, si moramo ljudje enostavno stopiti nasproti in si podati roko. Namesto, da se delamo vzvišene, bolj pomembne, od nekoga drugega, ki nam ni po godu, ali pa ta oseba ne dosega naših družbenih ”norm”. Morda pa, po stisku roke, in iskrenemu pogledu v oči, ugotovimo, da v sebi, v svoji duši, razmišljamo enako in si želimo enako.
Zato toplo priporočam ogled filma ”Bog, le kaj smo zagrešili”, v katerem boste spoznali družino, v kateri so zastopane vse mavrice sveta.