Žitne trave – zelene in zdrave
Za žitne trave, sem izvedela povsem naključno na strani ki je trenutno tempelj vseh videoposnetkov – Youtube. Ker se mi je zadeva zdela zanimiva, sem se pozanimala, če se kaj takega dobi tudi pri nas. Govorim namreč o sveže stisnjenem soku iz izbranih žitnih trav. Zaenkrat še nisem odkrila lokacije, ki bi ga ponujala. Če jo poznate vi, se priporočam za informacijo.
Vrste in uporaba žitnih trav
Na slovenskem tržišču so vam trenutno na voljo tri vrste žitnih trav v prahu, in sicer:
- ječmenova trava
- pšenična trava in
- ovsena trava.
Kljub temu da si boste morda rekli, trava je pač trava, je med tremi vrstami žitnih trav kar nekaj razlik. Če jih na hitro povzamem, bi jih lahko naštela nekako takole.
Ječmenova trava je seveda biljka ječmena, ki vsebuje ogromno vitaminov in mineralov ter je posledično znana tudi kot multivitaminski nadomestek. Ječmenova trava vsebuje skoraj dvojno količino vitaminov in mineralov, ki jih vsebuje pšenična trava.
Pšenična trava je izdelana iz biljk mlade pšenice in prav tako idealen vir vitaminov, mineralov in beljakovin. V primerjavi z ječmenovo travo pa vsebuje več železa, klorofila in B vitaminov.
Ovsena trava, ki pa se priporoča predvsem za čiščenje prebavnega trakta, prav tako vsebuje ogromno hranilnih snovi, klorofil, vitamine in folno kislino.Prav tako je bogat vir železa, kalcija, mangana in cinka.
Kot sem omenila že zgoraj se ovsena trava priporoča predvsem za čiščenje prebavnega trakta in urejanje prebave. Ječmenova trava se priporoča kot dodatek pri razstrupljevanju telesa, izboljšuje slabokrvnost in imunski sistem, zmanjšuje tegobe pri kroničnih boleznih in ima učinek tudi na količino slabega holesterola v krvi. Podobne učinke se pripisuje tudi pšenični travi, ki pomaga pri odvajanju škodljiv snovi iz telesa, čisti prebavni trakt in jetra ter krepi celice.
Pomembna je tudi kvaliteta žitne trave…
Kot pri večini izdelkov tudi na tem področju obstaja ogromno variacij žitnih trav. Ne bom vam svetovala točno katero znamko izbrati. Spodaj bom naštela le glavne faktorje, ki žitno travo naredijo kvalitetno in dragoceno živilo.
- Žitne trave v prahu se izdelujejo na dva načina; iz zmletih žitnih trav in iz iztisnjenega soka iz žitnih trav. Če imate možnost izberite prah, ki je izdelan iz iztisnjenega soka, saj le ta vsebuje več hranil.
- Prepričajte se, da kupujete žitne trave v prahu, ki so bile gojene brez kemikalij.
- Nekatera podjetja z željo po dobičku med žitne trave v prahu vmešajo npr. zmleti riž – preverite sestavine!
- Žitne trave v prahu morajo biti za največji učinek posušene s hladnim zrakom (ang. Cool dried).
- Žitne trave, ki so bile gojene v hladnejšem podnebju vsebujejo več hranil.
- Enako velja tudi za mlade biljke v primerjavi z nekoliko starejšimi.
Če imate možnost se torej pred nakupom pozanimajte o faktorjih, ki sem jih naštela. Če pri nas ne najdete žitne trave, ki vam ustreza, pa jo boste skoraj zagotovo našli na spletu.
Žitne trave – kako in koliko
Neglede na to, katero žitno travo boste morda izbrali, vam najverjetneje škodila ne bo nobena. Če pa se soočate z resnim zdravstvenim stanjem, pa se pred uporabo absolutno posvetujte z zdravnikom.
Žitne trave vmešajte v vodo, sveže iztisnjen sok ali smoothie. Začnite z manjšimi odmerki, priporočena je tudi uporaba pred obroki; npr. v jutranjem smoothiju. Vsaka izmed žitnih trav ima na embalaži navedeno priporočeno dnevno količino, ki je ne smete prekoračiti. Na žitnih travah, ki jih uporabljam jaz so navedene naslednje količine:
Ječmenova trava: 1 – 2 čajni žlički
Pšenična trava: 2 čajni žlički
Ovsena trava: 1 – 2 čajni žlički
Za zaključek…
Ker sama trenutno uporabljam ovseno travo, ki jo vmešam v toplo vodo z limono, vam lahko zagotovim njen pozitivni učinek na metabolizem in počutje. Zato sem se tudi odločila za tale prispevek. Če pa še niste dokončno prepričani, še nekaj zanimivih dejstev o žitnih travah:
- Vplivajo tudi na lepe nohte, gladko polt in pomagajo pri izgubi odvečnih kilogramov.
- Vsebujejo več vitaminov B kot mleko.
- Vsebujejo več vitamina C kot agrumi.
Na zdravje!