Smoothie in sok za vsak okus
Osnova za zdravo življenje in vitalno počutje je zdrava prehrana, ki skrbi za fizično in tudi psihično ravnovesje našega pogosto stresnega vsakdana. Na podlagi lastnih izkušenj vam lahko zagotovim, da sveži sokovi in smoothiji dejansko pripomorejo k boljšemu počutju. Ker se danes večina ljudi prehranjuje predvsem s predelano hrano, ki vsebuje mnoge telesu škodljive snovi, je uživanje svežih zelenjavnih in/ali sadnih sokov ter smothijev še toliko bolj pomembno. Naj še povem, da je prispevek napisan na podlagi lastnih izkušenj, nisem strokovnjak za prehrano, podpiram pa redno uživanje sadnih in zelenjavnih sokov, kot dopolnilo k uravnoteženi prehrani.
Zakaj so sadni in zelenjavni sokovi koristni?
Naravni sokovi vseh vrst že dolgo veljajo za vir energije in zdravja. Kot gotovo vsi vemo, vsebujejo ogromno vitaminov in mineralov in za telo nujno potrebnih encimov. Uživanje vsaj pol litra naravnih sokov oziroma smoothijev na dan vam bo že po nekaj tednih prineslo vidne in občutne rezultate. Vsak sok ima s svojo vsebnostjo različnega sadja in zelenjave drugačne pozitivne učinke na vaše počutje, medtem ko je široko gledano večini sokov skupno naslednje; kvalitetna in lahko prebavljiva hranila, pozitiven učinek na prebavo, učinkovit način hidracije telesnih celic, pomoč pri razstrupljanju telesa, obnova celic in tkiv ter telesnih organov.
Juicing/sočenje za začetnike
Juicing oz. pravilno slovensko sočenje je najbolj enostaven način zaužitja večje količine raznolikega sadja in zelenjave. Sama sem z uživanjem sokov začela zato, ker nisem bila ravno ljubiteljica zelenjave in je bil to najlažji oz. najhitrejši način zaužitja zadostne količine le-te. Če imate podobne težave, vam absolutno priporočam sočenje, saj okus sadja pogosto zakrije okus zelenjave.
Katero sadje/zelenjavo lahko uporabite za sokove; skorajda vse, kar vam pade na pamet, razen: avokada, banan, olupkov citrusov in jajčevcev. Kljub temu sta avokado in banana lahko krasna dodatka sokovom in stalnica pri pripravi smoothijev. Kdaj sokovi najbolj koristijo vašemu organizmu? Največ strokovnjakov priporoča zaužitje sokov na prazen želodec, saj lahko takrat vaš organizem vsrka največ hranilnih snovi. Najbolje si ga je torej privoščiti okrog pol ure pred zajtrkom. V izogib morebitnim želodčnim težavam na začetku, je morda priporočljivo začeti z manjšimi količinami sokov, še posebej, če pijete sokove, ki vsebujejo predvsem citruse in posledično večjo količino kisline.
Koristi sadja in zelenjave, ki ga boste zagotovo uporabljali
Korenček: vsebuje večje količine vitaminov in mineralov, ki imajo antioksidativni učinek, poleg tega pa korenje varuje še želodčno in črevesno sluznico, prav tako je pomemben za dober imunski sistem.
Limona: limonin sok je dober za ledvice, pomaga srcu, izboljšuje prebavo, pomaga imunskemu sistemu, pomaga pri boju z utrujenostjo, skrbi za lepo kožo, naj bi pa celo zmanjšal tveganje za nastanek določenih oblik raka.
Ingver: ima antiseptični učinek in visoko vsebnost vitamina C, pomaga pri bolečih menstruacijah, pomaga pri težavah s prebavo, pri glavobolih in slabosti.
Ananas: ta slasten sadež skrbi za energijo in obrambni sistem telesa, pomaga pri prebavi in ima protivnetne učinke, pomaga pri prekomernem strjevanju krvi in je primeren tudi med hujšanjem.
Rdeča pesa: pride prav pri znižanju telesne temperature, vsebuje silicij, zavira rast rakavih celic, vsebuje sestavine, ki skrbijo za naše psihično zadovoljstvo, znižuje visok pritisk in telesu povrne železo.
Naštela sem le nekaj sestavin, ki jih toplo priporočam, prav vse so slastne le na okus rdeče pese se je treba malo navaditi.
Zeleni smoothie za zdravje
Veliko se govori o neverjetnih učinkih zelenih kašastih sokov ali smoothijev, ki so iskreno na začetku malce »težji«, kar se tiče okusa. Ko pa se jih navadimo oziroma izberemo pravega za nas, znajo biti naravnost odlični. Vseeno priporočam, da začnete z malce »lažjimi« opcijami, še posebej, če niste noro navdušeni nad zelenjavo. Nekaj nasvetov za začetek;
- Za ublažitev močnega okusa zelenjave v mešalnik dodajte sladke banane.
- Če se le da izberite organsko zelenjavo.
- Zelenjavo dodobra sperite z vodo.
- Bolj temno zeleno zelenjavo boste izbrali, več hranil bo vsebovala.
- Sok spijte takoj ko ga naredite, saj se ne obdrži dolgo.
- Začnite počasi z bolj »nežno« zelenjavo, kot npr. špinača, zelena ali kumarica.
Moj najljubši sok in zeleni smoothie
Hot summer
Najbolj enostaven a hkrati slasten sok, ki vaše telo napolni z energijo tako zjutraj kot sredi dneva.
- 2 pomaranči
- 1 grenivka
- Ananas po okusu.
Ginger twins
Uporabite malo ingverja, saj ima zelo močan okus.
- Korenček ali dva
- Jabolko
- Malo ingverja
- Limona
Green field
Obljubim, da se okusa špinače sploh ne čuti.
- 2 pesti špinače
- Jabolčni sok
- Banana
- Laneno seme
- 2 kivija
- Ananas
Vsakemu izmed nas ustreza drugačen okus in ravno to je pri naravnih sokovih najbolj zabavno; eksperimentiranje se nikoli ne konča.
Do naslednjič… ko bom pisala o različnih sokovnikih in načinu shranjevanja sokov, manjkali pa ne bodo tudi novi recepti.