RFID in standardi
V današnjem svetu standardi zasedajo posebno mesto. Čeprav ljudje lahko funkcioniramo tudi brez njih, so življenjsko pomembni za povezavo tehnologije in ljudi v delujočo in soodvisno enoto. Mezgec (2007) tako standarde definira kot zapisane definicije, omejitve ali pravila, ki so priznane s strani organizacije ali države, ki standarde uveljavlja.
RFID standardi se nanašajo na RFID tehnologijo in njeno delovanje. Standardi tako obravnavajo več področij – od komunikacijskih protokolov med nalepko in čitalcem do frekvence, načina kodiranja podatkov in same tehnologije – ker je RFID področje, ki je še relativno neizkoriščeno na trgu inventarne opreme, se tudi standardi temu primerno posodabljajo in implementirajo.
Krovni standardizacijski organizaciji za RFID
Zaradi svojega nenehnega razvoja se RFID tehnologija sooča s pomanjkanjem ustreznih standardov, oziroma pogrešanjem univerzalnega standarda, ki bi zajel tako potrebe in pričakovanja industrije kot tudi končnih uporabnikov. Ta razkol se kaže v velikem številu standardov – nekateri so prilagojeni samo za določena podjetja in zunaj podjetij niso priznani, kaj šele uporabljani, kar prisili uporabnike k zanašanju na črtno kodo. Drugod je problem v sami specifičnosti zahtev v določenih panogah. Zaradi tega razkola se je pojavila potreba po dveh različnih vejah standardov, ki jih dandanes urejata in izdajata dve različni krovni organizaciji, EPCglobal in ISO.
• EPC – čeprav je bila skupina formalno ustanovljena leta 2003, njeni začetki segajo v leto 1999, ko se je skupina trgovcev na drobno in proizvajalcev iz različnih gospodarskih sektorjev odločila podpreti idejo, da je RFID logičen naslednik črtne kode., kar je botrovalo rojstvu EPC (angl. Electronic Product Code), elektronske kode izdelka. Zaradi obetavnih začetnih rezultatov je skupina financirala raziskovanje Auto-ID centra skupaj z več 100 podjetji in standardizacijskima organizacijama EAN International in Uniform Code Council (kratica UCC). Pozneje sta se organizaciji preimenovali v GS1 in GS US ter formirali EPCglobal, ki naj bi deloval kot odprt, globalen in neprofiten konzorcij podjetij in organizacij, ki imajo skupni cilj doseči globalno sprejetje EPCglobal svetovne mreže – torej uporabo EPC. Značilnost EPC standardov je njihova specifična usmerjenost – pokrivanje samo UHF ranga (860 – 930 MHz), in neprestano ‘dodelovanje’ standardov – EPC standardi niso nikoli zaključena celota, temveč se razvijajo sproti s potrebami industrije. EPCglobal ima tako določeno prednost pred ISO, vendar je, ker ISO ratificira standarde na globalnem nivoju, prisiljen sodelovati z ISO in upoštevati začrtane smernice .
• ISO – prvotno imenovana ISA (International Federation of the National Standardizing Associations) je bila uradno ustanovljena leta 1926. Pozneje je ISA spremenila ime v ISO po grškem ‘isos‘ (‘enak’), kar naj bi napeljevalo na standarde v smislu, da če sta dva predmeta narejena pod istim standardom, potem sta enaka. Leta 1942 je ISA razpadla, ponovno se je pojavila leta 1946 kot ISO. Organizacija je volonterska, sestavljena iz mednarodno povezanih tehnoloških komitejev, podkomitejev, delovnih skupin in nacionalnih teles za standardizacijo. V Sloveniji tako poznamo SIST – Slovenski inštitut za standardizacijo, Nemčija ima DIN (nem. Deutche Institut für Normung), medtem ko v Ameriki deluje ANSI – American National Standards Institute – ameriški nacionalni inštitut standardov. Tako da če so nekateri RFID standardi označeni ANSI, to praviloma pomeni, da gre za ISO standarde, ki so prilagojeni ameriškemu načinu dela. Če pa gre za DIN standarde, pomeni da so to standardi ISO, ki pa so bili izdani preko organizacije DIN.
• ISO standardi so v nasprotju z EPC namenjeni širšim uporabnikom, in ne samo industriji, kot so EPC. Kakor so torej EPC standardi specializirani, gre ISO v popolnoma nasprotno smer – generalizacijo procesov in sistemov, ki so potrebni za delovanje RFID platforme. Če je dobra lastnost ISO standardov njihova interoperabilnost in uporabnost, je sam proces standardizacije dolg in birokratski. Dejstvo, da so ISO standardi usmerjeni splošno in ne kot EPC standardi, ki se specializirajo za določena področja, proces še dodatno omejuje, čeprav končni izdelek zajema vse možne situacije, ki se lahko, ali bi lahko pripetile v procesu uporabe.
Se nadaljuje v: RFID in frekvence
Prejšnji članek:
Slika 1: Kratka predstavitev nekaterih uporabljanih standardov v RFID
Vir: [smartdalliance.org],b.d.