Učenje in pomnjenje je mala mal’ca
Učenje skozi dihanje, počitek in interaktivnih kartic
Ko smo majhni, ne razmišljamo o procesu učenja. Vemo samo to, kar nam starši in učitelji rečejo: »To in to se je potrebno naučiti,« in majhne pridne mravljice to storimo. Ker vsi stremimo k temu, da dosežemo največ, kar lahko v obdobju učenja in izobraževanja (ki tudi traja celo življenje), se naposlušamo tudi marsikaterega nasveta za lažje pomnjenje, kot na primer: »Učiti se je potrebno zjutraj in pred spanjem, da se bo snov lažje ‘usedla’ v glavo!« Preizkušeno, preverjeno in potrjeno.
Ob tem upam, da boste ta nasvet tudi upoštevali ali da boste starši o tem poučili svoje mlade učenjake, ker resnično deluje. Zakaj? Učenje je najlažje in največ si zapomnimo takrat, ko so naši možgani v alfa valovanju (kar je seveda pred spanjem in po bujenju).
Živimo v hitrem, stresnem in rivalskem času, in vsak si želi doseči čim več, biti čim boljši v šoli, znati več in več, se dokazati. Saj veste, nekomu bolj ležijo naravoslovne vede, drugim družboslovne, tretjim umetniške ali po domače: enim zelo leži matematika, drugim angleščina in učenje je lažje. In navadno se to dvoje izključuje ter eno področje peša. To seveda vodi v močan telesni ter psihični napor – biti vseskozi pod pritiskom, predvsem v času kontrolnih nalog, izpitov ter pri vseh predmetih, ki nam niso domači. Ker, kaj se zgodi v telesu? Adrenalin nam nabije pritisk v telesu ter nam prepreči ustrezen odziv na dano situacijo, med učenjem.
In kaj narediti takrat, ko učence/študente pred izpiti zajame strah, panika? Ko čutite učenci/študentje tako močan odpor, da prihaja do psihosomatskih bolezni (migrenski glavoboli, napad panike, astma, povišana temperatura, bruhanje, itd.) in se pri učenju zatakne?
Imaš glavobol?
Ja, učenje poteka tako, da se naučimo umiriti srčni utrip, pravilno dihati, ki sta fiziološka podpora za popolno neobremenjenost, da se mladostniki lahko budno sprostite, kot bi se preden zaspite ali zjutraj, ko vstanete. Takrat so naši možgani v alfa (8 –11,9 Hz op.p.) ali theta (4 – 7,9 Hz) valovanju in se njihova zmožnost za nekajkrat poveča in tako se povečajo tudi sposobnosti osebe za boljše, sproščeno dnevno funkcioniranje, lažje doseganje zadanih ciljev, pomnjenje učne vsebine. To je seveda naravno učenje pri majhnih otrocih, a vedno večji so otroci, vedno bolj zavedni so svoje okolice, vedno večje obremenitve občutijo. To pa je velik zaviralec za spomin, saj le v sproščenem stanju lahko dosežemo učenje za dolgoročno pomnjenje.
Če ne veste, kaj narediti, da bo učenje lažje, se lahko zatečete tudi k podjetju SITA. Vse to so uspeli doseči in ponuditi tudi pri njih, ki so pravzaprav inovatorji v tovrstni ponudbi v Sloveniji. Ko sem enkrat gledala prispevek o tem, kako se uspešno in hitro naučiti npr. novega jezika, je gostja oddaje, to je lastnica podjetja ga. Gašperlin povedala, da v kolikor gre za stisko s časom pred izpitom ali kontrolno nalogo, je (seveda odvisno od posameznika) dobro tudi, če se k tej tehniki učenja k njim zatečete vsaj teden dni prej, drugače pa osvojitev jezika traja nekaj tednov učenja le-tega. KAJ PA LAHKO NAREDITE SAMI?
Kako to naredite po naravni poti že kar sami?
Pravilno dihajte
Dihajte polno, globoko! S tem umirite srce in možganske valove. Že samo po sebi dihanje poveže obe polovici možganov, da delujeta sinhrono, najbolje ter s tem sprožite ustvarjalnost in zaznavate bolje. In ko ste v stresni situaciji, stres z globokim dihanjem (vdih skozi nos in izdih skozi usta) ublažite in je učenje lažje, hitrejše.
Usmerjena svetloba
(DA SE NAUČITE DIHATI SPROŠČENO PREKO (SAMO)HIPNOZE) (sistem Sita uporablja očala harmonizator dihanja – očala s senzorjem, ki zaznavajo dihanje tako, da se sproži posebna barvna svetloba ob globokem vdihu in ugasne ob izdihu): v prostoru, kjer se učite in se pripravljate na učni proces, imejte kakšno barvno, dišečo lučko (še bolje je, če imate očala z utripajočo lučko). Ustvarite si ciklično prižiganje in ugašanje svetlobe: ob vdihu glejte v lučko, ki naj se prižge ter ob izdihu ugasne. S prižigajočo in ugašajočo majhno, a usmerjeno svetlobno lučko se naučite umirjeno, pravilno dihati, da dosežete globoko budno sprostitev, ki sproži in jača dolgoročen spomin (zato poskrbite, da bo ugašanje lučke počasno ter dihajte globoko).
Tako omogočimo, da si čedalje lažje in bolje zapomnimo ne samo učne snovi, temveč tudi ostalih vsakodnevnih informacij ter preprečimo pozabljanje, tudi tista, pogojena s starostjo. Lahko govorimo o vseživljenjskem učenju!
Počivanje
Dremež ob glasbi, ki vpliva na proces učenja
Pinavljanje u utrjevanje snovi kot del učenja
To, kar si pasivno zapomnite v času globoke budne sproščenosti (po internetu ali sistem SITA ponujajo interaktivne kartice za jezike, ki so tudi podlaga za vse ostale snovi, ker vam omogočijo usvojiti tehniko pomnjenja ter sproščanja), dokončno aktivno utrdite v šoli pred profesorjem ali učiteljem ter s poslušanjem drugih in ponovitvijo. Tako se prepričate, da ste informacije preko učne snovi pravilno dojeli.
Osebni razvoj
S tem, ko ste zadovoljni s sabo in s svojimi življenjskimi rezultati (saj doseganje pozitivnih uspešnih rezultatov na učnem, poslovnem področju privede do osebnega zadovoljstva in samozavesti), spoznate sebe in kaj želite v svojem življenju biti, doseči, lažje in bolje komunicirate s sovrstniki in ostalimi, ste strpni in bolj sprejemljivi do drugačnosti, dobivate kreativne ideje, potiskate svoje meje, ste uspešne zvezde v svojem življenju.
20 – 25 min dnevnega sproščanja z duhanjem in sproščujočo glasbo!
Za OTROKE: telesne (igre z žogo, kolebnico, ples, živali, skupinske igre); z dihanjem (dihalne vaje); masažo, igre z barvami in oblikami (barvice, risanje, mandale, tangrami); z meditacijo (popeljemo otroke v svet domišljije, barv, zvokov, okusov); sprostitev v naravi (veliko gibanja, sprehodi, nabiranja plodov, cvetlic …).
ZA ODRASLE: meditacija skozi vizualizacijo (izdelava prijetnega prizora po korakih); avtogeni treningi (izvajanje avtohipnoze ali samohipnoze):
- postopna sprostitev z afirmacijami;
- vaja teže (dodatno utrdimo predhodne afirmacije, ki še dodatno poveča sproščenost); vaja toplote (ob afirmacijah se osredotočimo na dele telesa ter jih povežemo z občutkom toplote v njih); normalizacija (usedemo se, pokrčimo roke v komolcih, dvignemo kolena in globoko vdihnemo ter odpremo oči); za na konec še izvedete pozdrav soncu. (Vse vaje oziroma afirmacije ali najdete na internetu ali pa si jih določite sami.)
Tu so tudi dihalne tehnike, progresivna mišična relaksacija, sproščanje s pomočjo vizualizacije ter kognitivne tehnike preusmerjanja pozornosti (raziščite jih!).
Vrstni red je zelo pomemben za optimalno dosego rezultatov!
Ob koncu še nekaj besed o tej metodi učenja. Metoda je primerna za vsakega nad 12. letom starosti; če so vaši otroci stresni zaradi šole že pred tem letom, pa jih poskusite sprostiti z vajami za otroke (glej zgoraj).
Torej, ko dihamo pravilno globoko in umirjeno, telesu dajemo antistresne signale in umirimo tudi srce in možganske valove, dosegamo stanje globoke budne sproščenosti, kar privede do umirjenega odzivanja v stresnih situacijah, tako pri učenju kot v ostalih hitečih dnevnih in delovnih opravilih. Odpravi celo spalne motnje in nespečnost, revitalizira telo, odpravi moteče navade ali celo zasvojenosti, izboljša se naša psihofizična kondicija, imunski sistem, poveča življenjska moč in energija ter učinkuje tudi pri nekaterih boleznih in motnjah.
Najpomembneje od vsega pa je to, da se vse naučeno, (ne)zavedno sprejeto v času globoke sproščenosti zapiše v naš dolgoročen spomin in ostane z nami vse življenje, tako z rezultati na osebnem kot tudi na poslovnem področju življenja.
ZATOREJ DIHAJMO, DIHAJMO in še enkrat DIHAJMO UMIRJENO!
VZLJUBITE UČENJE, PA SREČNO NA IZPITIH!