Prvi spomladanski recepti
Čeprav se še zmeraj zbujamo v sivo zimo, si lahko dneve polepšamo z zgodnjimi znanilci pomladi v gurmanski obliki. Zdravi, lahki a hkrati polnovredni obroki, ki vam bojo dali dodatno energijo in polepšali del dneva. Ti recepti so preprosti, hitro pripravljeni in vabljivi že na prvi pogled. Zajtrki, kosila, večerje, malice ali pozni prigrizki ob televizorju, bodo poskrbeli, da bo prehod v nov in težko pričakovan letni čas lažji. Ne glede na to ali ste zaposlena mamica ali študent z malo denarja, začnite razmišljati o svežih sestavinah, sploh o sadju in zelenjavi, ki prihajajo na obzorje bolj s soncem obsijane sezone.
Jagode, artičoke, ananas, avokado in beluši so naslednji kandidati, da postanejo v središču pozornosti na naši mizi. Na vso svežo zelenjavo lahko preprosto pokapljamo malce olivnega olja, soli in popra in že so pripravljeni na prve pikniške dogodivščine in zadovoljstvo na prostem. Sadje lahko uporabimo za sadne kupe, sladolede, sorbete in sladke pregrehe. Torej, v pričakovanju daljših dni in malce toplejših večerov preizkusite spodnje tri vitaminske sveže recepte…pa dober tek!
Sladoled z jagodami in rabarbaro
- 450 g jagod
- 250 g rabarbare
- sladkor po okusu
- po želji še eno izmed naslednjega:
- žlico limoninega soka
- 2 majhni, zreli banani
- 100 ml sladke smetane (ali rastlinske za vegane)
Stebla rabarbare očistimo in narežemo na nekaj cm dolge kose. Stresemo jih v lonec, dolijemo nekaj žlic vode in na nizki temperaturi dušimo, da se rabarbara popolnoma zmehča in nastane tekoča čežana. Rabarbarini čežani dodamo jagode, nato pa vse skupaj s paličnim mešalnikom (ali v blenderju) do gladkega zmeljemo. Sladkamo po okusu.
Po želji vmešamo še žlico limoninega soka (za bolj osvežilen sladoled) oziroma 2 manjši banani ali 100 ml smetane in ponovno premešamo z mešalnikom. Dobljeno maso prelijemo v plastično posodo za zmrzovanje in jo postavimo v zamrzovalnik.
Po 2 urah sladoled vzamemo iz zamrzovalnika in ga premešamo. Čez eno uro postopek ponovimo, in čez eno uro spet. Po skupno 4 urah je sladoled nared, lahko ga pa hladimo še dlje. Če sladoled v zamrzovalniku pustimo 12 in več ur, ga pred serviranjem 20-30 minut pustimo stati na sobni temperaturi, saj se bo zaradi visoke vsebnosti vode možno strdil. To pa seveda ni težava, če smo ga nalili v modelčke za lučke.
Pečena polenta z zelenjavo in sušenim paradižnikom
- 150 g polente
- 1 manjši ali srednje velik jajčevec
- 2 majhni ali eno veliko bučko
- 1 čebulo
- šop listnatega ohrovta
- 1 rumeno ali rdečo papriko
- 4 ali 5 sušenih paradižnikov
- 4 dcl paradižnikove omake
- oljčno olje
- origano, sol in poper
150 g polente vmešamo v 11dcl vrele vode in na nizkem ognju kuhamo 30 minut. Vmes večkrat pomešamo. Potem odstavimo z ognja in pustimo, da se ohladi in strdi. Sušen paradižnik drobno nasekljamo in prelijemo z nekaj žlicami tople vode, da se napije. Če uporabimo sušen paradižnik, vložen v olju, potem namakanje ni potrebno.
Jajčevec narežemo na kocke. Segrejemo večjo ponev in jajčevec narahlo popečemo na oljčnem olju. Nato ga predevamo v skodelico in začasno postavimo na stran. Nato v isti ponvi na kančku olja popečemo na kocke narezano bučko in papriko. Ko se zelenjava vidno zapeče, jo stresemo iz ponve in postavimo na stran.
V isti ponvi na kančku olja popražimo nasekljano čebulo. Po minutki ali dveh dodamo narezane liste ohrovta. Ko ohrovt nekoliko upade, je čas, da jajčevec, bučko in papriko vrnemo v ponev. Dodamo sušen paradižnik in paradižnikovo omako, origano, nato solimo po okusu. Dobro premešamo, nato pa nekaj minut dušimo na majhnem ognju.
Ko se polenta, ki smo jo prej skuhali, ohladi, jo zvrnemo iz lonca in narežemo na poljubno velike rezine. Nato jih popečemo v ponvi. Ko kos polente položimo v ponev, se bo prilepil na dno ponve. Potrpežljivo ga pustimo na miru nekaj minut, da se sam odlepi od ponve in zdrsi po njej, če jo potresemo. Polento z zelenjavo postrežemo še vročo. Po okusu potresemo s sveže mletim poprom.
Testeninska solata z grahom in mlado čebulo
- 200 g testenin (na primer peresnikov)
- 1/2 skodelice graha
- 1 rdečo papriko
- nekaj mladih čebulic
- pest črnih oliv
- pest listov sveže bazilike
- 1 ali 2 žlici oljčnega olja
- sol in sveže mlet poper
Testenine skuhamo po navodilih proizvajalca. Skupaj z njimi skuhamo tudi grah (če uporabimo svežega in ne zamrznjenega, ga dodamo nekaj minut kasneje kot testenine). Mlado čebulo narežemo na 1-2 cm dolge koščke, na podobno velike koščke narežemo tudi papriko. Olive prepolovimo ali pa narežemo na več delov. Ko so testenine (skupaj z grahom) kuhane al dente, jih stresemo v cedilo in prelijemo z mrzlo vodo. Dobro jih otresemo in predenemo v skledo.
Testeninam dodamo papriko, čebulo in olive, pokapamo z oljčnim oljem, solimo po okusu in premešamo. Nazadnje dodamo še natrgane liste bazilike in potresemo s sveže mletim poprom.
Opomba: Vsi recepti so napisani količinsko za 2-3 osebe.