Prva pomoč otroku je prva pomoč staršu
Verjamem v moč medsebojne pomoči, še posebej v situacijah, ki nas v življenju rade presenetijo. Če znamo nuditi prvo pomoč, smo vedno pripravljeni pomagati, brez panike in strahu. Pomembno pa je seveda, da imamo znanja, ki jih prinaša medicina in so pomembne za laike. Včasih gre za drobne spremembe, ki pa se jih moramo naučiti in znati. Vedno sem pozorna na izbor
predavateljev in inštruktorjev na praktičnih vajah, kajti samo dober pedagoški in andragoški pristop naredi izobraževanje življenjsko in uspešno.
Prva pomoč
Prva pomoč je neposredna oskrba poškodovanega ali nenadno obolelega. Cilji prve pomoči so: ohraniti življenje, preprečiti poslabšanje zdravstvenega stanja in poskrbeti za strokovno pomoč. Izkušnje so pokazale, da so zelo pomemben del prve pomoči so praktične vaje.
Sestavni del so temeljni postopki oživljanja, ker vedno znova moramo ponavljati osnovne veščine, da ostanemo suvereni in učinkoviti, ko imamo dejansko opravka z življenjsko ogroženo osebo. Poleg tega smo tudi sami izurjeni za hitro in učinkovito prvo pomoč na različnih organiziranih dogodkih.
Pomembno je vedeti
Srce je za kakovostno življenje človeka najpomembnejši organ, ki na dan utripne v povprečju 100.000 krat. Ko človek nezdravo je, se ne giba, je v kroničnem stresu, izgoreva pri delu in se predaja prepovedanim substancam, ogroža svoje srce in življenje.
Srcu prijazen vrtec – prva pomoč otroku
V program so vključeni: vzgojitelji, pedagogi, otroci in starši, upokojenci in ostali prebivalci. Cilj je, da otroke že od majhnega privzgojimo pozitiven odnos do zdravja in srca. Program je zelo dobro sprejet v vrtcu Delfino blu Koper. Z vzgojitelji najprej obnovimo znanja iz nudenja prve pomoči otroku, sledi delavnica temeljnih postopkov oživljanja otroka in odraslega ter odstranjevanja tujka iz dihalne poti. Za otroke izvedemo igrico Zvezdica zaspanka uči prvo pomoč, ki opozarja otroke na preprečevanje poškodb ter ukrepe, ko se nesreča zgodi. Skupaj zapojemo pesmico Telefonček Zvezdica, ki poučuje
otroke od drugega leta starosti klica 112.
Na naših delavnicah obravnavamo naslednje teme:
- Ali znam preprečiti poškodbe pri malčku?
- Kako moram ravnati ob nezgodi mojega malčka?
- Kako lahko najbolje skrbim za varnost mojega malčka oz. preprečevanje poškodb?
- Pravilna uporaba avtosedeža.
- Kako na dopust?
Kakšen je odziv staršev?
Delavnic se je udeležilo 120 staršev, izjemno zanimanje staršev za tovrstne delavnice. Na pobudo staršev bomo organizirali še delavnic, saj sami starši se zavedajo, da jim primanjkuje znanj na področju nudenja prve pomoči otroku.
Ali ste vedeli, da je otrok že v starosti treh let klical 112 in rešil življenje babici, ki je bila življenjsko ogrožena zaradi sladkorne bolezni.
Pomembno: Število srčno-žilnih bolnikov narašča, med obolelimi je sicer veliko starejših, starostna meja pa se pomika navzdol. Zato ponujamo vsebine prve pomoči tudi športnim klubom in krajevnim skupnostim. Cilj nam je, da znanja o prvi pomoči ima vsakdo.
Zgodba, ki sta mi jo povedala starša na delavnici prve pomoči
Družina je imela nedeljski zajtrk. Naenkrat je 11 mesečni Andrej postajal vedno bolj moder v obraz in izgubil zavest. Mama je ustrašeno začela kričati, oče pa je Andreja vzel iz stolčka in takoj posumil, da se duši. Zgodba se je srečno končala, oče je uspel odstraniti tujek iz dihalne poti in Andrej je zadihal. Mama pravi, da še danes jo oblije kurija polt, ko se spominja dogodka. Pravi, da je bila nemočna in sreča, da je bil mož doma.