Dan brez cigarete
Da ima kajenje negativen vpliv na naše zdravje, in pravzaprav škoduje vsakemu organu v našem telesu, čivkajo že ptički. Razširjenost kajenja se v zadnjih letih sicer znižuje, a vendar, po podatkih iz NIJZ še vedno kadi vsak četrti odrasli prebivalec Slovenije.
Da bi se opolnomočil še kakšen kadilec in cigarete za vedno postavil na hladno, ter s tem naredil veliko za svoje zdravje, vsako leto zadnji dan v mesecu januarju spodbujamo kadilce, da vsaj en dan ne prižgejo cigarete. Morda jih ravno ta en dan napolni s pogumom, da zmorejo prenehati za vedno. 31. januar je svetovni dan brez cigarete, dan ki je posvečen opuščanju kajenja.
Fizična in psihična odvisnost
Kajenje je odvisnost. Fizično je kadilec zasvojen z nikotinom (tekoči alkaloid, ki se nahaja v tobaku), psihično je odvisen od navade (ni jutranje kave brez cigarete). Psihična odvisnost je tista, ki je pri kajenju trdovratnejša, saj vztraja veliko po tem, ko je fizično telo že predelalo odtegnitev nikotina. Ravno zaradi tega elektronske cigarete, tudi tiste brez nikotina, niso učinkovite pri odvajanju od kajenja, saj vzdržujejo odvisnost.
Zakaj nehati kaditi?
Poglejmo nekaj statističnih podatkov, ki so lahko v pomoč pri odločitvi o prenehanju kajenja.
- Vsaka šesta smrt v Sloveniji ima vzroke v tobaku, letno tobaku pripisujemo 3123 smrti, kar znese 60 smrti na teden
- Vsaka četrta smrt zaradi raka je pripisljiva tobaku
- Vsaka osma smrt bolezni srca in ožilja je pripisljiva tobaku
- Vsaka druga smrt zaradi bolezni dihal ima vzroke v tobaku
- Vsaka deseta smrt zaradi presnovnih bolezni je pripisljiva tobaku
- Tobak vsako leto zahteva tudi visoko število prezgodnjih smrti (smrt pred 70 letom starosti) in sicer povprečno 1188 oziroma približno četrtina vseh prezgodnjih smrti (24%) med prebivalci Slovenije starimi nad 30 let, kar je višje kot procent vseh prezgodnjih smrti zaradi tobaku pripisljivih vzrokov (15%)
Za več podrobnejših informacij obiščite: tobaku_pripisljiva_umrljivost_v_sloveniji_1997_2019.pdf (nijz.si)
V kolikor vas statistika ni prepričala, pomislite, koliko vas vaša navada stane. Morda je skrajni čas, da začnete varčevati. Zraven tega, ali ste vedeli, da so zavarovalne premije življenjskega zavarovanja pri zavarovalnicah višje za kadilce kot nekadilce?
Pomoč pri opuščanju kajenja
Tako kot so razlogi za začetek in vzdrževanje nezdrave navade različni, tako se razlikujejo tudi vzroki za opustitev le te. A ker je kajenje oblika odvisnosti, je opuščanje lahko izziv. V kolikor se tega lotevate sami, so vam lahko v pomoč nasveti, kot so: določite si datum, vsak dan posebej, vztrajajte, veliko pijte, športajte, povejte vsem okrog sebe, da vam bodo stali ob strani, izogibajte se družbi, kjer se kadi (kar bi se morali vsi zaradi pasivnega kajenja).
Dobra novica je, da so vam v Sloveniji na razpolago tudi strokovne oblike pomoči pri opuščanju kajenja:
- Brezplačna individualna in skupinska svetovanja za opuščanje kajenja v Zdravstveno-vzgojnih centrih in Centrih za krepitev zdravja. Za več informacij kliknite: Opuščanje kajenja – Skupaj za zdravje
(seznam Zdravstveno-vzgojnih centrov in Centrov za krepitev zdravja najdete tukaj: seznam_zvc.pdf (nijz.si)
- Svetovalni telefon na brezplačni številki 080 27 77
- Zdravila na recept, ki vam jih predpise zdravnik (ne- nikotinska zdravila) ter različne oblike nikotinskega zdravljenja, po katerih vprašajte v lekarni (in so plačljiva)
Za več informacij obiščite: 31. januar – dan brez cigarete | Nijz
Uporaba elektronskih cigaret NI pomoč pri opuščanju kajenja!
K spodbujanju kadilcev, da preživijo dan brez cigarete, vsekakor sodijo tudi tisti, ki uporabljalo elektronske cigarete oz e-cigarete ali vejpe, ki jih marsikdo smatra kot zdravo alternativo navadnim cigaretam. E-cigarete so izdelki, ki s pomočjo baterije segrevajo tekočino, ta se spremeni v aerosol, z namenom, da ga vdihuje uporabnik. Osnovne sestavine tekočine so nikotin, vlažilci, arome in voda. Na voljo so tudi tekočine brez nikotina.
V tekočinah in/ali aerosolu so zraven že naštetih snovi tudi druge, potencialno zdravju nevarne kemične snovi, tudi rakotvorne. Tako kot izpostavljenost nikotinu pri uporabi vejpov, ki je popolnoma odvisna od značilnosti izdelka, so tudi druge snovi odvisne od značilnosti in uporabe izdelka. Ob tipični uporabi elektronske cigarete je izpostavljenost tem snovem pomembno nižja kot pri kajenju konvencionalnih cigaret, vendar pa je nemogoče oceniti, koliko je potencialno znižano tveganje za zdravje.
Pomembno je vedeti, da sestavine tekočin/aerosola NISO raziskane ali odobrene za vdihavanje, kljub zavajanju proizvajalcev, da je temu tako. Proizvajalci elektronskih cigaret poudarjajo, da so številne sestavine aerosola varne za zdravje, saj se uporabljajo v proizvodnji hrane, zamolčijo pa, da je njihova varnost preizkušena le ob zaužitju. To ne pomeni, da so varne tudi pri vdihovanju. Učinki večine sestavin aerosola pri vdihovanju niso raziskani, prav tako še ne poznamo učinkov dolgotrajnega vdihavanja teh snovi na zdravje, saj so elektronske cigarete v uporabi še premalo let. Kljub temu pa je dokazano dejstvo, da uporaba e-cigaret prav tako privede do znakov zasvojenosti.
Vejpanje in mladi
Zadnje čase je v Sloveniji zaskrbljujoč pojav uporabe vejpov pri mladostnikih, tudi v osnovnih šolah, zato je pomembno vedeti, da so mladostniki bolj kot odrasli dovzetni za razvoj zasvojenosti z nikotinom in da ni smotrno sklepati, da otrok uporablja elektronske cigarete brez nikotina. Uporaba nikotinskih e-cigaret je med mladostniki namreč znatna. Prav tako je pomembno dejstvo, da mlajši kot je posameznik, ko začne uživati nikotin, večja je verjetnost, da bo zasvojen in bolj bo zasvojen. Preventivno zagotovo je, da mladi sploh ne začnejo uporabljati elektronskih cigaret v izogib razvoju odvisnosti od nikotina, spodbujanju začetka kajenja, škodljivih učinkov na razvijajoče se možgane mladostnika. Nikotin tudi poveča tveganje za razvoj odvisnosti od drugih psihoaktivnih snovi.
Za več informacij KLIKNITE.