Lucidne sanje
Kaj pravi definicija?
Lucidne sanje so sanje, v katerih se človek zaveda dejstva, da se nahaja sredi sanj. In to vedenje uporabi za spreminjanje poteka svojih sanj.
Predstavljajte si, da sanjate najbolj neverjetne, nenavadne sanje, kar je možno. Recimo, ste sredi morja, v čolnu, in mimo vas na blazini priplava mavričasta zebra. In sredi teh sanj vas prešine, da sanjate. Sanjate tiste neverjetne, nenavadne sanje in vi sami ste v njih in tega se zavedate. Pri lucidnem sanjanju gre torej za zavest, ki se zgodi medtem ko spimo (smo torej nezavedni) Sliši se nemogoče in neverjetno, a vendar je zmožnost zavednega sanjanje znanstveno dokazana.
Prvič je bilo lucidno sanjanje dokazano sredi sedemdesetih let 20. stoletja. Oseba, ki sanja, lahko v svojih sanjah počne kar želi. In ker se zaveda svojih sanj, lahko na potek sanj tudi vpliva. Vse moralne, fizične in morebitne drugačne ovire, omejitve v lucidnih sanjah odpadejo. Možnosti je nešteto. Od potovanj v preteklost, do ”videnja” prihodnosti, v sanjah se lahko celo odločimo in obiščemo luno, hodimo skozi stene, se družimo z ljudmi, ki jih ni več na tem svetu, itd. Možnosti je res nešteto in ovir praktično ni.
Oseba, ki ima lucidne sanje, zaznava sanjski svet kot realni
Medtem ko sanjamo lucidne sanje, se spominjamo vseh izkušenj, dogovorov, dogodkov iz realnega sveta. Vse to lahko prenesemo v naše sanje. Ko sanjamo lucidne sanje, naši možgani delujejo na višji frekvenci. Vklapljajo pa se tudi centri v naših možganih, ki so sicer aktivni v budnem stanju in niso povezani z običajnimi stanji med spanjem (sanjanjem).
Se lucidnega sanjanja lahko naučimo?
Seveda! Mojstri lucidnega sanjanja pravijo, da za lucidne sanje ne potrebujemo nobenih posebnih možganskih sposobnosti, in da se z nekaj vaje lahko takšnega sanjanja nauči vsak. Znana je Mnemonic Induction of Lucid Dreams tehnika – MILD tehnika, ki jo je razvil dr. Stephen LaBerge. Ta tehnika je učinkovita in enostavna tudi za začetnike. V osnovi ta tehnika pomeni, da se z izvajanjem le-te poveča sposobnost našega samozavedanja. To nam pa olajša vstop v lucidno stanje zavesti med spanjem. Vključuje pa tudi vnaprejšnje programiranje in metode za sproščanje lucidnosti.
Štirje koraki za učenje lucidnega sanjanja
- Če želimo začeti lucidno sanjati, se moramo najprej zjutraj, ko se zbudimo, spominjati sanj pretekle noči. Da pa si bomo pri tem pomagali, si naše sanje zapisujmo in beležimo v zvezek.
- Odgovorite na vprašanje:”Kolikokrat se čez dan vprašate ali sanjate?”. Nikoli? Malokrat? Sama vem, da se to pri meni zgodi zelo redko. In sedaj naj zapišem novo vprašanje:”Če tega ne počnemo čez dan, zakaj bi to počeli v sanjah?”. Torej, kot drugi korak na poti k lucidnim sanjam: postati moramo bolj kritični do realnosti, oziroma, v sanjah preizkušati ali sanjamo ali ne. Kako med spanjem preverjati ali sanjamo ali ne? Lahko si nastavite alarm, ki vas bo vsako uro opominjal na ”preverjanje realnosti”.
- Lucidne afirmacije (afirmacije – kratki stavki, ki jih izgovarjamo na glas ali v mislih.
Afirmacije imajo tri značilnosti: oblikovane so v prvi osebi ednine, izražene so pozitivno, so v sedanjiku. Besede NE naj ne bo v vaši afirmaciji (primer, če vam nekdo reče:”Ne mislite na rožnatega slona”, boste v svojih mislih pomislili ravno na rožnatega slona). Vrnimo se k lucidnim afirmacijam. Preden sem odpravite spat, si v mislih (ali pa na glas) ponovite afirmacijo. Afirmacije so lahko različne. Naj jih nekaj naštejem: naslednje kar bom videl/a bodo sanje, med naslednjimi sanjami se bom zavedal/a da sanjam, danes bom sanjal/a lucidne sanje. Seveda si lahko izmislite tudi svojo afirmacijo. Navedene naj vam bodo tako zgolj v pomoč pri oblikovanju svoje afirmacije. Večji uspeh boste dosegli, če se boste v afirmacijo vživeli. To lahko dosežete s pomočjo meditacije. - Zadnji korak je vizualizacija sanj. To storimo, ko smo popolnoma sproščeni in imamo občutek, da bi z lahkoto zaspali. Takrat si predstavljamo, da smo ponovno v sanjah, ki smo jih sanjali (doživeli) pred kratkim, vendar spremenimo konec sanj. Vse občutke, dogajanje iz prejšnih sanj čim bolj jasno, natančno vizualiziramo in nato poiščemo nek jasen znak, ki nam pove da sanjamo (to je lahko nenavaden predmet, lokacija) in da ta ”svet” v realnost ne obstaja. Takrat si jasno rečemo (v sanjah):” Sanjam”.
Se sliši zapleteno? Z malo vaje in vztrajnosti verjamem, da vam bo uspelo, v kolikor si lucidnega sanjanja želite.
Možno pa je tudi budno lucidno sanjanje. Do budnega lucidnega sanjanja pride takrat, ko telo spi, naš um pa je bister. Ta tehnika, imenovana tudi WILD sanjanje, je ena najmočnejših tehnik lucidnega sanjanja. Poleg omenjene WILD tehnike, pa poznamo še naslednje tehnike: sanjska znamenja (nenevadne stvari, ki se dogajajo, pojavljajo v sanjah in so lahko učinkovit način za doseganje lucidnih sanj), WBTB tehnika, ki jo uporabljamo, ko se ponoči ali pa zjutraj zbudimo. Namen WBTB tehnike je, da naš um čimbolj zbistrimo in zbudimo, in da bo tako čimbolj aktiven, ko bomo ponovno zaspali. Zadnja tehnika lucidnega sanjanja pa je podaljševanje lucidnosti. ko se zavemo, da sanjamo, je težko ostati luciden ali ostati v sanjah. S pomočjo uporabo te tehnike, pa si lahko pomagate, kako v sanjah ostati.
Imajo lucidne sanje kakšno korist?
- Prakticiranje lucidnega sanjanja ima lahko velik vpliv na vaše življenje v budnem stanju. Poleg zavedanja, da obvladate veščino, za katero večina ljudi sploh ne ve, da obstaja, ima lucidno sanjanje tudi druge pozitivne učinke.
- Premagovanje vaših strahov, kot so nočne more, socialne interakcije med ljudmi, strah pred javnim nastopanjem, idt.
- Izboljšanje vaših spretnosti.
- Reševanje problemov.
- Pomaga vam pri odkrivanju pravih želja vaše duše.
Odgovore na ta naša vprašanja, probleme strahove dobivamo na najrazličnejše načine. Na način ki nam je blizu, ali pa se zanj zavestno odločimo. Tako rešitve (odgovore) lahko vidimo, nam jih sporočajo vodniki, jih prejmemo preko telepatije, jih vidimo zapisane, itd.
V pomoč pri pisanju tega prsipevka sta mi bili sledeči spletni strani: www.lucidnesanje.com (na tej strani si lahko tudi podrobnejše preberete o tehnikah lucidnega sanjanja) in www.pesemduse.blogspot.si.
V kolikor vas zanimajo sanje na splošno, pa vas vabim k prebiranju mojega prejšnjega prispevka Sanje – svet domišljije.