Regrat – zdravje se ponuja samo
Redko katera rastlina uživa tak sloves zdrave hrane, kot ravno regrat. Vsi znani zeliščarji omenjajo zdravilne učinkovine, ki jih rastlina ponuja. Uživamo lahko vse dele – korenine, liste in cvetove – a najbolj pogosta jed je regratova solata. Kmetje ga na svojih njivah ne marajo, za njih je plevel, a ta odporna rastlina se pojavlja skoraj povsod. Dobrih lastnosti, ki jih ima rastlina na telo kar ne zmanjka. Listi so bogati z železom, folno kislino, vitaminom A in grenčinami, ki delujejo diuretično, z njim naj bi tudi uspešno shujšali. Pater Simon Ašič mu je dodal pomlajevalni učinek. Koristen naj bi bil za jetra in razstrupljanje telesa, sladkorne bolnike in še bi lahko naštevali.
Kako nabrati regrat za solato?
Vzelo bo nekaj časa, a se bo izplačalo. Obiščemo bližnji travnik, za katerega vemo, da je čist, torej nepognojen. Pozor! Najlepši regrat navadno raste tam, kjer kmetje uporabljajo pripravke za boljšo rast (gnoj, gnojevko, umetna gnojila). Te rastline niso za uživanje. Na podeželju ljudje dobro vedo, kateri travnik se ne gnoji, torej naj vam ne bo težko vprašati, kje je primeren kraj za nabiranje. Regrata tudi ne nabiramo ob cestah in na javnih krajih. V kolikor regrat kupite na tržnici, pa morate dobro zaupati branjevki. Za pripravo regrata v solati potrebujete majhne in mlade liste. Večji so bolj grenki. Rastlino odrežite ob korenini in že na travniku odstranite slabe dele rastline, tako ga boste doma le še oprali. Očiščene in oprane liste (in zaprte popke) lahko pripravite v solati. Poleg soli, kisa in olja najpogosteje dodamo še trdo kuhana jajca in krompir, lahko pa tudi druge dodatke, npr. koruzo fižol… Zelo okusna je regratova solata s popečeno slanino. Otroci navadno ne marajo regrata, pravijo, da je grenak ter da »reže« po grlu. Z nekaj triki nam bo mogoče uspelo, da bodo tudi najmlajši deležni koristnih učinkovin, ki jih ta rastlina ponuja. Regratovo solato pripravimo s toplim krompirjem in jajčki, saj toplota liste zmehča in ji odvzame grenčino. Sestavine solate lahko oblikujemo v smeječ obraz, vulkan in podobno, tako bo hrana otroku privlačnejša na pogled. Liste regrata pa lahko tudi skuhamo v juho in zmiksamo skupaj z drugo zelenjavo.
Regrat je poln zdravja. Če pa dodamo še gibanje na svežem zraku ob nabiranju, je izkupiček pozitivnih dejavnikov na telo toliko večji. Poskrbimo zase in se v teh toplih pomladnih dneh namesto v supermarket po solato odpravimo po zdravje, ki se nam ponuja samo.