Kumina – blagodejna ne le za prebavo
Kumina gre tudi v domači zeliščni liker tete Pehte – domači jagermeister.
Kumina (carum calvi) naj bi bila najstarejša začimba v naših krajih. Našli so jo namreč med izkopaninami iz kamene dobe ob Bodenskem jezeru, njene zdravilne lastnosti pa so cenili tudi stari Rimljani in Egipčani.
Kumina je uporabna v kuhinji, v domačem zdravilstvu ter za kozmetične namene. Najbolj znana je po blagodejnem učinku pri napenjanju in vetrovih. Uporabni pa so listi, korenine ter zrela semena.
Kje raste kumina?
Kumina je dvoletna rastlina, ki raste po travnikih in pašnikih po vsej Sloveniji. Vendar pa po travnikih počasi izginja, saj se zaradi vedno zgodnejše košnje ne more več zasejati sama. V prvem letu požene listno rozeto, šele v drugem letu pa zacveti in zori julija ali začetek avgusta. Njeno steblo je visoko približno 60 centimetrov, cvetovi pa so majhni in beli in združeni v kobul, zato je uvrščena v družino kobulnic.
Kdaj jo nabiramo?
Semena kumine nabiramo, preden so popolnoma zreli, saj je takrat količina eteričnega olja največja. Odrežemo cele kobule in jih obešene navzdol posušimo v senčnem in suhem prostoru. Ko se posušijo, semena iztepemo in hranimo v suhem prostoru.
Liste kumine lahko nabiramo kadarkoli, korenino pa izkopljemo, ko kumina dozori.
Kumino lahko pridelamo tudi sami. Za svojo rast potrebuje sončno lego ter rodovitno zemljo, ki dobro odvaja vodo. Sadimo jo v razmikih na približno 15 centimetrov. Sejemo pa jo neposredno v zemljo spomladi ali jeseni.
Čaj iz kumine
V skodelico damo polovico čajne žličke sveže zdrobljenih semen kumine in jih prelijemo z vročo vodo, dobro premešamo in pustimo stati 10 do 15 minut ter nato precedimo. Sveže pripravljeni čaj (po eno skodelico) pijemo enkrat do trikrat na dan.
Čaj iz kumine pomaga pri prebavnih težavah, napihnjenosti in napenjanju. Pri črevesnih težavah in krčih se uporablja tudi za otroke in dojenčke. Priljubljen pa je tudi za porodnice in doječe matere, saj zmanjšuje bolečine in poveča količino mleka.
Sirup iz kumine za boleče grlo
80 g mlete kumine prelijemo z 2 dcl vode in kuhamo 15 minut, da dobimo gosto kašo. Nato precedimo, dolijemo še pol dcl vode ter ponovno zavremo. Sirup odstavimo in dodamo še žlico žganja ali vinjaka. Sirup jemljemo vsake pol ure po eno žličko. Sirup nehamo jemati po štirih urah, izboljšanje bolečega grla pa naj bi čutili že po dveh urah.
Kumina v kuhinji
Semena kumine lahko dodajamo kot začimbo različnim jedem. Blagodejna je kot dodatek težko prebavljivim ali mastnim jedem za izboljšanje okusa in prebave. Tako lahko začinimo zeljnate jedi, klobase, jedi iz svinjskega mesa, golaž, dodaja pa se tudi k likerjem in žganju.
Tudi liste kumine lahko uporabimo kot dodatek solatam in juham, saj njihov okus spominja na peteršilj in koper.