Naravna domača maskara – naredi sam
Kaj pravzaprav najdemo v klasični maskari?
Uporaba maskar sega že v čas starodavnega Egipta. Večina formul vsebuje naslednje osnovne elemente: pigmentacijo, olja in voske … večina maskar na trgu pa danes skriva še veliko drugih sestavin. Te najrazličnejše primesi lahko povzročajo razne alergijske reakcije, kot so rdeče in srbeče oči; pripisujejo pa jih npr. aluminijevem prahu, benzil alkoholu, butilparabenu, metilparabenu ipd. – vsi se zelo pogosto nahajajo v maskarah.
Sama sem uporabljala tudi že (dražjo) ekološko znamko, ki pa je tudi bila polna številih sestavin, ki niso bile čisto varne. In, ker sem se v preteklosti že igrala z izdelovanjem druge naravne kozmetike, zakaj ne bi doma naredila še maskare?!
Moj prvi poizkus izdelave ni bil ne vem kako uspešen, ampak nisem odnehala in se malo igrala z mešanico. Ne morem reči, da je domača maskara 100% vodoodporna … lahko pa rečem, da ob koncu dneva nisem imela od nje nikakršnih ”rakunjih oči”.
Recept za domačo maskaro
Domača maskara odlično ločuje, neguje in obarva vaše trepalnice! Recept pa je zelo enostaven. Najtežji del ga je dobiti v tubo za shranjevanje, vendar sem tudi za to ugotovila uporaben trik!
Za domačo maskaro potrebujete:
- 2 čajni žlički kokosovega olja;
- 4 čajne žličke aloe vera gela;
- 0,5 do 1 čajno žličko čebeljega voska (več ga dodate, bolj obstojna bo);
- 0,5 čajne žličke aktiviranega oglja v prahu.
Zaradi temperaturnih razlik lahko maskari za večjo obstojnost dodate več čebeljega voska. Upoštevajte, da se kokosovo olje začne topiti pri okoli 23 stopinjah Celzija– če boste domačo maskaro uporabljali v poletnem času, povečajte količino čebeljega voska na ¾ ali celo na 1 čajno žličko.
Postopek za izdelavo domače maskare
Kor prvo – priporočam, da zaščitite delovno površino z npr. starimi časopisi, v primeru, da se vam kaj ponesreči.
Kokosovo olje, aloe vera gel in čebelji vosek stopite na nizki temperaturi in mešajte, dokler se vosek v celoti ne raztopi.
Dodajte aktivirano oglje v prahu – odvisno od želene barve (eno četrtino oz. nekje do pol čajne žličke).
Vse skupaj zlijte v majhno plastično vrečko. Vso mešanico potisnite v en kotiček, nato pa izrežite majhno luknjico na nasprotnem kotu vrečke.
Kot z luknjico zvijte, tako da bo šel zlahka v prazno tubo za shranjevanje maskare. Tukaj je najlažje da vam nekdo pomaga, da ne boste vsega zlili. Mešanico začnite potiskati skozi luknjico v tubo, dokler ni skoraj do vrha polna.
Vse skupaj zaprite s pokrovčkom in domača maskara je narejena! Poskrbite, da bo pokrov tesno zaprt, da se domača maskara ne bo izsušila.
Domača maskara je uporabna 4 do 6 mesece, prav tako pa jo nehajte uporabljati, če dobi čuden (oster) vonj.
In še nekaj primerov – pred in po nanosu