Roza oktober
Oktober. Siva jutra, temnejši popoldnevi, gozdovi odeti v odtenke rumene, rdeče in rjave barve. Oranžne buče, ki krasijo marsikatero dvorišče, mize polne rdečih jabolk in zrelih, rumenih hrušk. A med vsemi zemeljskimi toni palete barv, ki rišejo mesec oktober, izstopa ena, ki je v naravi tega meseca ne najdemo. Mesec oktober zaznamuje roza barva. Roza oktober je barvo dobil po roza pentlji, mednarodnemu simbolu, s katerim izražamo moralno podporo ženskam z rakom dojk. Postal je mesec osveščanja o raku dojk, mesec solidarnosti in boja.
Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah v razvitem svetu. V zadnjih desetletjih njegova pojavnost narašča in soočamo se z napovedjo, da bo v prihodnosti zbolela vsaka 8 ženska.
V Sloveniji vsako leto za rakom dojk zboli okoli 1300 žensk. Bolezen se lahko razvije tudi pri moških, vendar v znatno manjši meri, saj je delež obolelih moških 1%.
Smrtnost žensk z rakom dojk se v zadnjih letih, v razvitem svetu, zmanjšuje. To dejstvo gre pripisati preventivi, saj je možnost za ozdravitev veliko večja, v kolikor je bolezen zgodaj odkrita ter učinkovitemu zdravljenju.
Zakaj se bolezen razvije?
Strokovnjaki ne znajo razložiti natančnega vzroka za nastanek raka dojk, vendar pa se pojavljajo povezave z dejavniki tveganja, ki so jim izpostavljene bolnice. Pomembno je poudariti, da je dobro poznati te dejavnike tveganja, in se jim, v kolikor je to mogoče, izogniti, vendar pa na srečo, večina žensk, pri katerih so ti dejavniki tveganja izraženi, nikoli ne zboli.
Dejavniki tveganja za nastanek raka dojk:
SPOL: Rak dojk je v veliki meri ženska bolezen, moški predstavljajo »le« 1% obolelih.
STAROST: Tveganje, da zbolite, raste s starostjo. Pred 25 letom starosti je verjetnost, da zbolite zelo mala. “Le” 6% bolnic je mlajših od 40 let in 75% starejših od 50 let.
OKOLJE: Rak dojk je povezan tudi z okoljem, v katerem živite. Po statističnih podatkih so v Sloveniji najbolj ogrožene ženske iz osrednje Slovenije, na notranjsko-kraškem in na goriškem področju. Manj so ogrožene ženske na pomurskem, koroškem in jugovzhodnem področju, kar razlagajo kot posledico ekonomskega in socialnega položaja žensk.
PREJŠNJI RAK DOJK: Ženske, ki so že bile zdravljene zaradi raka dojk, imajo več možnosti, da bodo (ponovno) zbolele.
REPRODUKTIVNI DEJAVNIKI: Dejavnik tveganja predstavljal tudi zgodnja menstruacija (pred 11. letom) in/ali pozna menopavza (po 50. letu). Večje tveganje za nastanek raka na dojkah obstaja pri ženskah, ki niso nikoli rodile, med tistimi ki so, pa za tiste ženske, ki so prvič rodile po 30 letu. Dojenje zmanjša tveganje za nastanek raka dojk, medtem ko ga povečujejo kontracepcijske tablete ter hormonsko nadomestno zdravljenje.
ŽIVLJENJSKI SLOG: Dejavnik tveganja je seveda tudi življenjski slog, ki ga živite. Prekomerno uživanje alkohola, nezdrava prehrana, prekomerna telesna teža in fizična neaktivnost, povečujejo možnosti za razvoj raka dojk.
DEDNOST: Visoko ogroženost za raka dojk predstavljajo mutacije genov BRCA -1, BRCA-2, p53, PTEN, AT, saj zboli med 60 do 80 odstotkov nosilcev gena. Prav tako imajo ženske katerih sorodnice v prvem kolenu (mama, sestra) so zbolele za rakom dojk, dva do tri-krat večjo možnost, da zbolijo tudi same.
Kaj lahko storimo same?
Z roza pentljo, ki si jo posebno v oktobru pogosteje pripnemo, izražamo podporo vsem ženskam, ki se borijo za svoje življenje, svoje zdravje, svojo ženstvenost. Kažemo jim, da niso same, da jih čutimo in dihamo z njimi. Sporočamo jim, da so tudi brez dojk lepe, ženstvene in predvsem močne Ženske. Ženske z Veliko začetnico. A to ni vse, kar z roza pentljo sporočamo. Sporočamo in polagamo na dušo vsem ženskam, kako pomembna je preventiva in jih seznanjamo s pravilnim postopkom samo-pregledovanja. Največ lahko za svoje zdravje storite same.
V prvi vrsti torej poskrbite za zdrav življenjski slog. Izogibajte se škodljivim razvadam, poskrbite za zdravo telesno težo ter telesno aktivnost.
K pomembni preventivi sodi redno mesečno samo-pregledovanje dojk. S to aktivnostjo je pomembno začeti že v mladosti, da spoznate svoje dojke in tako morebitne spremembe hitro zbudijo vašo pozornost. Mesečni pregled dojk izvajajte med 7 in 10 dnem po končani menstruaciji, ženske v menopavzi pa vsak mesec na isti dan. Čas, da obiščete zdravnika je, če zatipate zatrdlino, če opazite izcedek iz bradavice ali ugreznjeno bradavico.
Pomembna preventivna, je mamografija, saj ta preiskava (rentgensko slikanje dojk) odkrije raka, ko ga še ni mogoče zatipati . Na mamografski pregled so vsako drugo leto vabljene ženske med 50 in 69 letom starosti, torej v obdobju, ki je najbolj rizično, da zbolijo. V Sloveniji od leta 2008 poteka državni presejalni program za raka dojk DORA. Ženske, odzovite se povabilu na mamografijo in s tem pomagajte sebi.
Samopregledovanje
K zgodnjemu odkritju raka dojk lahko ključno pripomoremo ženske same. Kako si pravilno pregledate dojke se naučite tukaj. Pomagate si lahko tudi z mobilno aplikacijo SAMOPREGLED DOJK.
Ostanite zdrave!