28. maj – svetovni dan menstrualne higiene
Ženske si menstruacije ne znamo predstavljati brez higienskih vložkov in tamponov. Pa ni bilo vedno tako. Še pred nekaj desetletji so si ženske v naših krajih pomagale z doma narejenimi vložki, pred stoletjem pa niso imele niti teh. Iz tistih časov pa je še vedno ostalo mnogo tabujev in slabe informiranosti, v mnogih delih sveta pa je še vedno slabo dostopna higiena v dneh menstruacije.
Svetovni dan menstrualne higiene
Menstruacija je naravni proces skoraj vsake ženske, kljub temu pa se še vedno obravnava kot tabu v številnih kulturah in družbah po vsem svetu. Predvsem v državah v razvoju pa predstavlja velik problem nedostopnost ali težja dostopnost do ustreznih sanitarij in do vode ter higienskih pripomočkov.
Svetovni dan menstrualne higiene je leta 2014 predlagala nemška organizacija WASH (WAter, Sanitation, Higiene), ki se zavzema za pomen dostopnosti vode, sanitarij in higiene po svetu. Njeno pobudo je podprlo več kot 270 svetovnih partnerjev. 28. maja 2014 je veliko ljudi po vsem svetu prvič praznovalo dan menstrualne higiene s shodi, razstavami, filmskimi projekcijami, delavnicami in govori. Svetovni dan menstrualne higiene dopolnjuje druga dva dni v letu: 15. oktober – svetovni dan umivanja rok in 19. november – svetovni dan stranišč.
Zakaj 28. maj?
Mesec maj je peti mesec v letu in predstavlja pet dni na mesec, kolikor v povprečju traja menstruacija; 28 pa predstavlja povprečno število dni mesečnega cikla.
Menstrualna higiena ponekod po svetu
V mnogih delih podsaharske Afrike v šolah ni zadostnega dostopa do vode, sanitarij in higienskih izdelkov, zato lahko dekleta v šoli manjkajo do 5 dni na mesec. V državah v razvoju so v šolah v veliki meri prezrti tudi menstrualni odpadki. Pogosto šolske sanitarije (če sploh so) nimajo košev za zbiranje menstrualnih odpadkov. Program za izboljšanje sanitarnih pogojev v šolah tako ne pomaga samo k boljšim zdravstvenim pogojem, temveč izboljša tudi prisotnost deklet v šolah. Tudi v Združenih državah Amerike dekleta, ki si ne morejo privoščiti higienskih izdelkov, izostanejo od pouka, da bi se izognile zadregi zaradi krvavih madežev na oblačilih. Prav tako zaradi nezadostnih higienskih pogojev dekleta in ženske izostajajo od dela, v Bangladešu se delavke v tovarnah zatekajo celo k uporabi krp za brisanje tal, kar vodi do okužb.
V Indiji je menstruacija nekaj sramotnega, zato je ženskam nerodno kupovati higienske vložke in uporabljajo stare krpe. Prav tako tam še vedno velja prepričanje, da so ženske v času menstruacije nečiste in se zato v tem času ne smejo dotikati hrane. Na podeželju Indije pa morajo v tem času celo spati in jesti ločeno od drugih članov družine, prepovedano jim je tudi vstopiti v svetišča.
Toda težav z dostopom do higienskih pripomočkov nimajo le dekleta in ženske v državah v razvoju. Tudi v razvitih državah si dekleta in ženske z nizkimi dohodki ali brezdomke ne morejo privoščiti ustrezne higiene.
Tudi v naši kulturi še tabuji
Menstruacija v naši kulturi sicer ni več tabu, kljub temu pa le-ta ni povsem izginil. Kaže se predvsem v izrazih zanjo, saj jo ženske še vedno poimenujejo z drugimi izrazi kot so: teta s Krvavca, teta na obisku, rdeči teden, tisti dnevi… v zadnjem času se je razširil izraz “menstra”, na Primorskem pa jo ženske imenujejo “fešta”.
Prav tako jo tudi v reklamah za higienske vložke ali tampone večinoma poimenujejo s “tistimi dnevi”, namesto krvi oz. rdeče barve pa se uporablja modra tekočina.
Davek na higienske pripomočke v Evropi in pri nas
V Sloveniji velja za higienske vložke in tampone višja stopnja DDV. Čeprav je bila marca 2016 vložena pobuda za znižanje davčne stopnje, pa so jo poslanci v začetku maja zavrnili.
V nekaterih državah Evropske unije so po številnih protestih organizacij za pravice žensk, da je potrebno ženske higienske pripomočke obravnavati kot nujne dobrine, že znižali davčno stopnjo. Zaenkrat ima ničelno stopnjo na sanitarne izdelke le Irska, peticijo za ničelni davek pa je lani v Veliki Britaniji podpisalo več kot 300.000 ljudi.
Kaj lahko storimo?
Ne samo 28. maj, vsak dan je lahko priložnost za ozaveščanje o naravnem procesu menstruacije ter pozivu za ustrezne higienske pogoje vsem ženskam po svetu. Ob tem pa ne smemo pozabiti, da higienski pripomočki predstavljajo tudi obremenitev za okolje. Vedno bolj tako že postajajo popularne menstruacijske skodelice, namesto vložkov za enkratno uporabo postajajo aktualni tudi pralni vložki. Higienski vložki in tamponi iz naravnih sestavin pa ne pomenijo samo večje skrbi za naše zdravje, ampak tudi skrb za okolje.