Ingverjev sirup
Da je ingver zelo priporočljiv za naše zdravje, čivkajo že vrabci na strehah. O tem, kako zelo koristen je ingver, si lahko nekaj več preberete v prispevku moje soavtorice – Ingver lahko postane vaše edino zdravilo.
V tokratnem prispevku pa vam predstavljam ingverjev sirup, katerega priprava je povsem enostavna, zato si ga le pripravite. Pa uporaba? Ingverjev sirup se pije tako preventivno kot kurativno. Krasen je za krepitev odpornosti v času, ko smo bolj izpostavljeni prehladnim obolenjem in hkrati deluje zdravilno v času, ko je naše telo že podleglo prehladu, saj lajša simptome prehladnih obolenj.
Tisti, ki ingver poznate, veste, da je pekoč in nas ”pogreje” odznotraj. In prav takšen učinek ima tudi ingverjev sirup.
Kaj potrebujemo za pripravo ingverjevega sirupa?
Za pripravo ingverjevega sirupa potrebujete vsega skupaj zgolj štiri sestavine – limone, med, vodo in seveda ingver.
- sok in lupina 2 bio limon
- cca. 150-200 g ingverjeve korenine
- 450 g medu
- 1 liter vode
Postopek priprave ingverjevega sirupa
V večjo posodo vlijemo vodo in jo zavremo. Medtem, ko čakamo, da voda zavre, ingver narežemo na kolobarje (ingverja ne lupimo).
Ko voda zavre, zmanjšamo temperaturo štedilnika in v vodo stresemo polovico ingverja, ki smo ga že narezali na kolobarje. V pokriti posodi kuhamo 10 minut (naj nalahno vre).
Medtem, ko voda z ingverjem vre, limoni dobro umijemo in naribamo njuno lupinico. Pri tem pazimo, da belega dela ne naribamo. Po tem, ko smo lupini obeh limon naribali (sama jo naribam na čisto drobno), limoni preprežemo na pol in ju ožamemo s pomočjo ožemalnika.
Po 10 minutah vse skupaj odstavimo s štedilnika in počakamo, da se vsebina malce ohladi (na cca. 40 °C ), nato pa v posodo z vodo in ingverjem dodamo še preostali ingver, med, iztisnjen sok limone in naribano limonino lupinico. Vse sestavine ingverjevega sirupa dobro premešamo. Mešamo tako dolgo, da se med stopi. Nato pokrijemo posodo s čisto kuhinjsko krpo in pustimo vse skupaj stati, da se ohladi (lahko tudi čez noč).
Ohlajen ingverjev sirup precedimo skozi gostejše cedilo in ga prelijemo v steklenice (lahko tudi steklene kozarčke za vlaganje) ki jih zapremo z zamaškom, ki dobro tesni. Ingverjev sirup hranimo v temnejšem in suhem prostoru.
Uporaba ingverjevega sirupa?
Ingverjev sirup lahko uporabljamo na zelo različne načine. Lahko si ga zgolj zmešamo s kozarcem vode in popijemo (podobna priprava kot priprava sadnih sirupov), lahko pa ga dodamo čaju.
Priporoča se tudi uživanje ingverjevega sirupa zjutraj – zmešanega z mlačno vodo (2,5 dl vode in 1 čajna žlička ingverjevega sirupa) popijemo zjutraj na tešče.
Morda se vam bo sprva napitek iz ingverjevega sirupa zdel nekoliko (pre)pekoč, a verjemite, kmalu se boste navadili okusa.
In rok trajanja? Iskreno, vam na to vprašanje zelo težko odgovorim, saj ingverjev sirup pripravljam sproti in ga tako zelo hitro popijemo, a menim, da bi vam moral zdržati nekaj mesecev, če ga seveda, tako kot mi, ne boste že prej porabili oziroma popili. 🙂