Ameriške borovnice
Ameriške borovnice. Za njih sem izvedela, ko sem neuspešno iskala po naših gozdovih gozdne borovnice. Nekdo mi je prišepnil, da jih lahko nadomestim z ameriškimi borovnicami, ki jih lahko vzgojim na domačem vrtu.
V času mojega otroštva in odraščanja je moja mami iz gozdnih borovnic kuhala sladki sirup, jih pripravila v zavitku pomešane s sirom ali pa je iz njih pripravila kompot. Te sladke in drobne jagode so me preprosto zasvojile in začinile mojo preteklost in sedanjost. Preprosto, ne pustijo se pozabiti. Zato je bilo resnično nujno, da si vzgojim svoje borovnice, ki so sicer, roko na srce, samo približek tistih pravih, črnih, sladkih gozdnih borovnic. Navsezadnje, zakaj ne bi svojemu otroku omogočila okusiti to črno naravno sladkarijo?
Na enega iz med vrtov, kjer imajo sadike ameriških borovnic, sem šla na učno uro. Povedano mi je bilo, da je trik vzgoje samo v tem, da se jih posadi v ločeno zemljo. Borovnice potrebujejo »kisla« tla, ki jih je potrebno vsako leto obnoviti. Fino je, če se jim omogoča redno vlažna tla. Navodila se mi niso zdela pretirano nemogoča. V vrtnariji sem si zgodaj spomladi priskrbela dve triletne sadike grmovnic. Opremila sem se tudi s kislo zemljo. Posadila sem jih v večjo plastično posodo brez dna (da se odvečna voda odceja) in namestila namakalni sistem. Rezultat tretje sezone v količini jagod je fantastičen.
Ameriška borovnica je razširjen izraz za visoko – grmovnate ali češuljaste borovnice, saj izvirajo iz ameriške samonikle borovnice. V Evropi so ameriške borovnice začeli pridelovati šele leta 1960.
V teh malih jagodah modre barve se skriva pravo skladišče pomembnih snovi. Vsebujejo vitamina C in E, več različnih vrst rastlinskih in drugih hranilnih snovi. Skratka, vsebujejo toliko antioksidantov, kot jih vsebuje petkratna količina korenja, jabolk, brokolija ali bučk. V kombinaciji z vitaminom C in antioksidanti krepijo stene žil in preprečujejo strjevanje krvi ter nastajanje krvnih strdkov. Borovnice so varovalno živilo za srce in ožilje. Slovijo tudi kot živilo, ki zdravilno vplivajo na želodčno in črevesno sluznico, zmanjšujejo tveganje za nastanek raka ter pomagajo pri driski in zaprtju (v ta namen so najboljše suhe borovnice), napenjanju ter vnetju sečil.
Grmi z grozdi velikih jagod temnomodre barve s poprhom in zelenim mesom, lahko zrastejo tudi do 2 m. Spomladi cvetijo rumeno, jeseni pa se njihovi listi bohotijo v čudovitih škrlatnih in rumenih barvah. Ameriške borovnice rodijo od srede do poznega poletja. Fino, celo poletje se bomo smukali okoli grmovja.
Zadnjih nekaj dni so na našem vrtu ameriške borovnice pričele znatno pridobivati temno modro barvo. Še nikoli, do danes, nismo imeli grmov tako zelo polno nanizanih z jagodami. Dozdeva se mi, da nam jih ne bo uspelo sproti pozobati ali jih izpiti zmiksane z navadnim jogurtom. Nujno je torej, da se ozrem po izkušnjah ostalih, ki imajo na razpolago količine teh temnomodrih jagod. Nedvomno jih je kdo že preizkusil tudi v kašnem pecivu …
Spodnji recept je sicer preverjen iz naše kuhinje. Je enostaven za pripravo in služi lahko kot sladica po kosilu ali kot malica med obroki.
Borovničev napitek, za katerega potrebujemo
- 1 banano
- 400 g sveže opranih borovnic,
- 400 g navadnega tekočega jogurta,
- sladkor (po želji) / žlica medu,
- multipraktik,
- in pet minut potrpežljivosti,
Borovnice stresemo v multipraktik. Dodamo narezano banano, jogurt, sladkor ali med. Vse skupaj dobro zmešamo. Napitek nalijemo v kozarce in postrežemo. Čisto preprost in svež ohlajen napitek.