Konopljina semena – vir beljakovin
Konoplja (Cannabis satvia) je od pol metra pa vse tja do 6 metrov visoka dvodomna rastlina. Kaj je dvodomna rastlina? Dvodomna rastlina je tista rastlina, ki ima na eni rastlini samo ženske in na drugi rastlini samo moške cvetove. Primer enodomne rastline pa so tiste rastline, kjer na eni rastlini najdemo tako moške, kot tudi ženske cvetove.
Konoplja je na svetu prisotna že tisočletja, izvira pa iz osrednje Azije. (Pre)pogosto zapostavljena in se ji dela krivica, saj je prepovedana zaradi marihuane. Pa si poglejmo nekaj dejstev o konoplji in konopljinih semenih.
Konoplja
Konopljo lahko razvrstimo na tri podvsrte:
- Cannabis sativa (navadna ali industrijska konoplja)
- Cannabis indica (indijska konoplja)
- Cannabis ruderalis (prvotno je ta vrsta konoplje veljala za divjo)
V konoplji se nahajajo kanabinoidi. Ti so značilni za konopljo, vendar pa igrajo pomembno vlogo tudi v našem telesu, saj nam uravnavajo krvni tlak. Kanabnoidi so pravzaprav skupine substanc in ena izmed njih ima psihoaktivni učinek, imenujemo jo THC (THC lahko povzroči prehodne psihotične motnje in celo okvaro spomina).
Konoplja je prav zaradi vsebnosti kanabinoidov uporabna v medicini ali kot rekreativna droga. Ker pa vsebuje tudi vlakna, ki so trpežna in ima tudi visoko vsebnost celuloze, je konoplja uporabljena tudi v industrijske namene, kot industrijska rastlina.
Konoplja je že od nekdaj uporabljena v zdravilne in prehrambene namene. Zanimivo se mi zdi, da so jo uporabljali vsi družbeni sloji. Konopljina semena so prvotno uporabljali tudi kot krmo za ptice.
Zadnja leta se čedalje bolj podpira uporaba konoplje v industrijske in prehrambene namene. Za to si prizadeva tudi EU. Konoplja je namreč rastlina, katere skorajda vsak del je uporaben, poleg tega pa njena predelava ne obremenjuje okolja. Konopljina semena, s prehranskega vidika, veljajo za odličen, če ne kar popoln vir beljakovin, ki jih potrebuje naše telo.
Konopljina semena
Konopljina semena pravzaprav, zanimivo, spadajo med oreščke. In kako je ta orešček sestavljen? Sestavljen je iz enega samega semena, ki je zaprt v lesnato lupino. Seme ima dva poganjka, v ovoju ali celice tega poganjka pa so visoko hranilne snovi, ki so pomembne tako za ljudi, kot tudi za živali.
Konopljina semena spadajo med super živila.
Razblinimo strah …
… konopljino seme ne vsebuje nikakršnih škodljivih substanc. Prav zato jih lahko uživamo tudi surova. Konopljino seme ne vsebuje THC-ja. Enako velja za konopljino olje. Zato, uživanje konopljinih semen (in/ali olja) nima nikakršnih toksičnih učinkov na naše telo in zdravju ne škoduje.
Kaj vse vsebuje konopljino seme?
Olje, ki je bogato z omega 3 maščobnimi kislinami. Zato so konopljina semena (in/ali olje) lahko odlična zamenjava za ribe. Vsebuje pa tudi Omega 9 maščobne kisline, ki skrbijo za uravnoteženje holesterola v naši krvi.
V konopljinih semenih so tudi proteini. Eden izmed njih je tudi vezni protein – imunoglobulin (ali protitelesa), ki pomagajo pri krepitvi našega imunskega sistema in skrbijo za vzdrževanje in tudi krepitev telesne obrambe v boju proti raku, kožnim boleznim …
Konopljina semena veljajo za enega najbogatejših in najčistejših naravnih virov beljakovin. Beljakovine, ki jih najdemo v konopljinih semenih so tudi popolnoma prebavljive. V konopljinih semenih najdemo tudi vse aminokisline, ki so nujne za naše zdravje in, ki veljajo za ”gradnike” beljakovinam. Zakaj naše telo potrebuje beljakovine? Beljakovine nam pomagajo pri krepitvi mišic, sklepov in vezi. Skrbijo tudi za močne in zdrave lase, nohte. Beljakovine so pomembne tudi za naše organe, žleze. Beljakovine skrbijo tudi za uravnavanje sladkorja v krvi. Vplivajo na delovanje kemijskih procesov v naših možganih. Prav tako so beljakovine tiste, ki skrbijo za hitrejše razstrupljanje telesa. Beljakovine so pomembne za ohranjanje zdravih živcev in za boljše in hitrejše okrevanje. Pomagajo pa nam tudi pri boljši vzdržljivosti telesa.
V konopljinih semenih se nahajajo tudi ogljikovi hidrati (cca.12%).
Lecitin, ki ga tudi najdemo v konopljinih semenih, ugodno vpliva na delovanje jeter in na obnovo naših možganov ter na naš spomin.
Konopljina semena vsebujejo tudi klorofil (zanimivo, konopljino seme je eno redkih semen, ki vsebuje klorofil). Klorofil v našem telesu podpira dobre bakterije, pomaga telesu pri obnavljanju krvnih celic in celjenju ran. Izboljšuje tudi prebavo in je odlična podpora telesu pri čiščenju.
Konopljina semena pa vsebujejo tudi veliko vitaminov.
- vitamin E, ki pozitivno vpliva na plodnost. Vitamin E pa vpliva tudi na zaščito celic pred oksidativnim stresom.
- Vitamin B, ki pozitivno vpliva na kožo, lase in pa tudi možgane in naše živce
Uporaba konopljinih semen v prehrani
Kupimo lahko oluščena semena, ki jih lahko uporabimo na najrazličnejše načine. Kar tako, kot prigrizek, ali pa jih dodamo solatam, smuthijem, juham … S pomočjo konopljinih semen lahko celo kaj spečemo. Kruh (testu dodamo semena konoplje), piškote, različno pecivo.
Konopljina semena bodo vam in vašemu telesu predvsem koristila. Zato tabuje potisnite stran in jih začnite uporabljati že danes.