Preprost recept za bučno juho: Vrtne buče Hokaido, darilo narave in kuhinje
Letos smo na našem vrtu prvič posadili buče Hokaido in lahko rečem, da nas je ta pridna rastlina prijetno presenetila! Buče so bogato obrodile, tako da imamo trenutno še v zmrzovalniku dovolj bučne juhe za celo zimo. Poleg tega pa so buče Hokaido prava zakladnica zdravja, saj so bogate s karotenoidi, vitaminom C in vlakninami.
- Buča Hokaido na našem vrtu
- Buča Hokaido na našem vrtu
Za pripravo bučne juhe potrebujete:
- 1 bučo Hokaido težko cca. 2,5 kg (olupljeno ali ne, odvisno od vaše preference)
- 1 kocko zelenjavne jušne osnove
- sol (1 žlica) in poper (1 čajna žlička) po okusu
- olivno ali sončnično olje
- voda
- 50 ml sladke smetane
- Za okrasitev: sladko ali kislo smetano, bučna semena, bučno olje
Sestavine zadoščajo za 8 porcij. Je pa res, da je količina odvisna tudi od velikosti buče. Buča ki sem jo uporabila v tem receptu, je tehtala 2,5kg (preden sem jo očistila).
Postopek za pripravo bučne juhe:
Bučo Hokaido operemo, izdolbemo semena in razrežemo (najprej na manjše krhlje, nato na kocke). Če se odločite za lupljenje – predlagam da bučo Hokaido najprej razrežete na krhlje in jo šele nato olupite z lupilnikom za krompir (bo veliko lažje).
- Bučo Hokaido operemo, izdolbemo semena in razrežemo
V velikem loncu segrejemo nekaj olja, dodamo narezane kocke buče Hokaido ter premešamo.
Dodaten nasvet: če želite, lahko pred tem na olju stekleno popražite 1 drobno nasekljano čebulo in 2 strta stroka česna – ter šele zatem dodate bučo.
- Narezane kocke buče Hokaido popražimo na olju
Lonec pokrijemo in kuhamo na srednji temperaturi približno 10 minut, da se buče zmehčajo in malo zapečejo.
Dodaten nasvet: če želite, lahko vključite še naslednji korak – to bo bučni juhi dodalo še boljši okus in teksturo:
Pred kuhanjem narezano bučo s kožo vred (začinjeno s soljo, poprom in olivnim oljem) približno 30-40 minut pečemo v pečici na 200 stopinjah. Ta vmesni korak sicer ni obvezen, odločitev je odvisna od vaših preferenc okusa in časa, ki ga imate na voljo za pripravo juhe.
- Bučo lahko (za boljši okus) lahko pred kuhanjem še popečemo
Dodamo vodo (toliko da pokrije buče v loncu), zelenjavno jušno osnovo (kocko) ter pustimo, da juha zavre. Nato zmanjšamo temperaturo in kuhamo še 20-25 minut, oz. dokler se vse sestavine popolnoma ne zmehčajo.
- Dodamo vodo in zelenjavno jušno osnovo
Bučno juho zmešamo s paličnim mešalnikom, da dobimo kremasto teksturo. Po želji lahko juho še razredčimo z vodo (do želene gostote) – jaz sem je na koncu dodala še cca. 4 dl.
- Bučno juho zmešamo s paličnim mešalnikom
Juho začinimo s soljo (1 žlico) in poprom (1čajno žlička) po okusu, ter dodamo sladko smetano za bogat okus (tudi tu lahko manj ali več kot 50 ml, po želji).
- Mešamo dokler ne dobimo kremaste strukture
- Dodamo sladko smetano (po okusu)
Juho pred serviranjem okrasimo s sladko ali kislo smetano, nekaj kapljicami bučnega olja, bučnimi semeni in hrustljavimi krutoni.
- Ideja za serviranje bučne juhe
- Ideja za serviranje bučne juhe
Še en namig za zmrzovanje: predlagam, da v tem primeru bučno juho naredite bolj gosto (da zavzame manj prostora v zamrzovalniku). Ko jo boste pogreli, pa jo enostavno razredčite z malo več vode.
- Bučno juho lahko tudi zmrznemo!
In že je pripravljena čudovita bučna juha – nam je buča Hokaido letos resnično pričarala čarobno kulinarično doživetje, in upamo, da bo tako tudi pri vas.
Dober tek!