Kako lahko sami krepite imunski sistem (otroka)
Ko se pojavi prva jutranja megla in zapiha hladnejša sapa, ki s seboj nosi vonj po jeseni, se v naših glavah ne naslika podoba čudovitih barv v vseh odtenkih rumene, oranžne in rdeče. Ne vidimo slastnih domačih jabolk, hrušk, grozdja, kostanjev, buč, gob in sprehodov po šumečem odpadlem listju… Žal najprej z grozo vidimo smrkave nosove, kašelj, vročino, prehlade in dolge neprespane noči…
Da bomo v letošnjo jesen stopili malo bolj pripravljeni, sem raziskala, kaj lahko sami storimo za svoj imunski sistem. Čeprav se moramo zavedati, da imunski sistem nikoli ni črno bel- na njega vpliva veliko dejavnikov, a vendarle lahko ogromno storimo za svoje zdravje sami. Z vami delim predloge, kako lahko pomagate svojemu imunskemu sistemu, da se bo v hladnejših mesecih, ko smo bolj izpostavljeni virusom in bakterijam, lahko učinkoviteje branil.
Imunski sitem sestavljajo imunske celice, ki v telesu prepoznajo in tudi učinkovito uničujejo bolezenske mikrobe, ki vdrejo v organizem- torej lahko rečemo, da je imunski sistem varnostna sila našega telesa. Če imate dobro uravnan imunski sistem, ki se kot za šalo brani vseh vsiljivcev, redko zbolite.
Kaj lahko storite
Fizična aktivnost na svežem zraku
Seveda že ptički čivkajo in zveni kot stara lajna, a je res- gibanje na svežem zraku bo blagodejno vplivalo na vaše počutje in zdravje. Zima je res zoprna zaradi kratkih dni, a lahko za »telovadbo« na zraku izkoristite nujne opravke. V trgovino pojdite peš, parkirajte avto na malo bolj oddaljenem parkirišču in v službo pešačite. Izkoristite vikende in namesto v nakupovalno središče zavijte v bližnji gozd. Na znanem hribu si privoščite jutranjo kavico in ob enem uživajte na svežem zraku in v pomirjajočem razgledu… S fizično aktivnostjo boste zmanjšali tudi stres, ki je eden glavnih zaviralcev imunskega sistema. Splača se vam potruditi.
Pijte dovolj tekočine
Tako je, še enkrat pom ponovila, čeprav že zelo dobro veste, da morate piti dovolj tekočine. S tekočino imam v mislih navadno vodo in nesladkan čaj. Kljub temu, da se vsi dobro zavedamo, da naše telo za dobro počutje potrebuje dovolj tekočine, se nam nemalokrat pripeti, da enostavno pozabimo piti. Da nam pitje vode, po požirkih skozi cel dan, preide v navado, se lahko poslužite katerega izmed trikov. Nabavite si pisano steklenico, ki jo venomer nosite s seboj. Njena barva vas bo spomnila, da morate narediti požirek, vsakič ko jo zagledate. Kar hitro vam bo manjkala, če jo boste kje pozabili. S tem si boste tudi lahko merili količino zaužite vode. Nekaterim pomaga, da imajo opomnik na telefonu, ki jih spomni, da je čas za požirek življenjske tekočine. Pomaga vam lahko katera izmed memo tehnik. Včasih so zavezali robec, jaz si narišem križec na roko, vi se lahko spomnite česa tretjega. Tudi samolepilni listič z napisom VODA na računalniku oz delovni mizi, vas bo pomagal spomniti na pitje tekočine.
Jejte zdravo, uravnoteženo, svežo, sezonsko hrano
Skrb za zdravje se začne na krožniku. Posebej v hladnejših mesecih, ko je manj kakovostne zelenjave in sadja, je potrebno pravilni prehrani nameniti kako minuto razmisleka več. Četudi je tempo življenja včasih dobesedno izčrpajoč in se vam zdi, da nimate časa pojesti niti sendviča, ki ste ga pripravljenega kupili v bližnji trgovini, temu ni tako. Vedno lahko poskrbite za zdrav in uravnotežen obrok, le malo bolje se morate organizirati. Pozno kosilo oz večerjo lahko skuhate dan prej in jo ob prihodu domov samo pogrejete. Zdravo in hranljivo malico za v službo, si lahko pripravite zvečer ali zjutraj. Poglejmo na katera živila preprosto ne smete pozabiti, saj blagodejno vplivajo na vaš imunski sistem.
Sveže sadje in zelenjava
V sadju in zelenjavi je najpopolnejši spekter antioksidantov za dvig imunskega sistema. To so snovi, ki sadju in zelenjavi dajejo intenzivne barve. Uvrščamo jih v maščobah topne karotenoidne snovi, ki jih najdemo v korenju, papriki, čiliju, paradižniku, rdeči čebuli, feferonih, špinači, blitvi, meloni, bučah, marelicah, mangu …, in v vodotopne flavonoidne snovi, ki jih najdemo v grozdju, jagodičevju, v rdečem vinu, v temni čokoladi, zelenem čaju… Za krepitev imunskega sistema nujno uživajte tudi brokoli, brstični ohrovt, zelje, repo, kolerabo, redkev…
Probiotiki
Navadni jogurt oz kefir: jogurt in kefir sta iz fermentiranega mleka, kar pomeni, da vsebujeta dobrodejne bakterije, probiotike, ki so pomembni pri ohranjanju ravnovesja v našem telesu.
Privoščite si ga zjutraj z ovsenimi kosmiči ter svežim sadjem. Ali za malico z oreščki. Odličen je kot preliv za svežo solato ali kot lahkotna večerja s kosom polnozrnatega kruha… ogromno možnosti imate, da ga vnesete v svojo vsakodnevno prehrano.
Vitamin C in E
Zelo pomebna vitamina za imunski sistem sta vitamin C in E. Delujeta namreč kot antioksidanta. Antioksidanti pa so lovilci prostih radikalov v telesu. Vitamin C dobimo v citrusih, kiviju, jagodičju, petršilju, zeleni papriki, … in kislem zelju. Zato si v zimskem času pogosto privoščite kosilo s kislim zeljem, saj vsebuje veliko C vitamina!
Vitamin E najdemo predvsem v mandljih, lešnikih, pinjolah, sončničnem olju… zato si za malico privoščite oreščke.
Maščobne kisline omega 3
Maščobne kisline omega-3 delujejo protivnetno in spodbujajo imunski sistem kot celoto. Najdemo jih v ribah in morskih sadežih, v avokadu, orehih, lanenih semenih…
Minerala KALCIJ in MANGAN
Kalcij pomaga izdelovati encim, ki sodeluje pri uničevanju virusov, najdemo ga v svežem mleku in mlečnih izdelkih iz svežega mleka, sezamovih semenih, sardinah, parjenem tofuju, suhih figah…
Mangan pomaga tvoriti interferone, ki so prva samoobramba, če je telo že nekoč bilo v stiku z vsiljivci. Dobimo ga v polnovrednem kruhu in kosmičih, lešnikih, stročnicah, zeleni zelenjavi, lešnikih, ingverju, klinčkih, kokosu in čaju.
Čebulnice
Česen in druge čebulnice učinkujejo široko antibiotično. Zato, če vas ne mori zadah, si vsakodnevno privoščite česen, čebulo, por, drobnjak.
Podrobneje o živilih, ki krepijo imunski sistem si preberite tukaj.
Higiena
V mrzlih mesecih več časa preživimo v zaprtih prostorih. Zato je previdnost pri higieni rok posebej pomembna. Naj vas ne zmotijo zavijanje z očmi, češ, lej ga bacilofoba, in si brez slabe vesti priskrbite razkužilne robčke ter jih tudi uporabite, ko stopite iz vlaka, avtobusa, trgovskega centra… če se le da pazite na »varnostno razdaljo« in ne dovolite, da drugi kihajo in kašljajo v vas… predvsem pa umivajte roke z milom in toplo vodo, ko se vrnete v varno zavetje doma.
Kako poskrbeti za otroke
Seveda za otroke velja vse kar smo napisali zgoraj. A ker sem sama mama, vem, da je predvsem mlajše otroke težko prepričati, da zaužijejo dovolj sveže zelenjave in sadja. Sama sem po neplodnih poskusih začela delati smutije. Tako moja punca popije večino svežega sadja in zelenjave, tudi navaden jogurt in ovsene kosmiče, cimet, laneno seme, oreščke… s smutijem. Ponudim ji ga v čudovitem kozarcu in s slamico, saj so to elementi, zaradi katerih se otroci lotijo napitka. Pomaga tudi, če ji sadje zložim v obliki živali ali rožice. Sadje ji ponudim v sadni solati, s sadnimi raznjiči… veliko več dela zame, a je vredno, saj je le to način, da jo pripravim do uživanja svežih vitaminov.
Ne glede na to kako mrzlo je, dobro se oblečiti in pojdite na sprehod z otrokom, v gord, na bližnji travnik, uživajte v hoji, teku in svežem zraku. In ne pozabite, vi ste zgled otrokom. Če boste vi pili vodo, če boste vi za malico prigriznili svežo zelenjavo in oreščke, če boste vi oboževali sprehode in skupne trenutke na prostem, jih bodo tudi vaši otroci.
SLADKOR
Še nekaj besed o sladkorju, ki se mi zdi še vedno, kljub poudarjanju, kako slab je, velik problem. Vse prepogosto sem priča staršem, ki svoje otroke hranijo s škodljivimi živili polnimi rafiniranega sladkorja, barvil, konzervansov in drugih škodljivih dodatkov. Sladkor, zraven tega, da ne vsebuje hranilnih snovi in ne dela usluge zobem, da ga povezujejo z debelostjo in negativnimi učinki na možgane, tudi slabi imunski sistem. Namreč visok nivo sladkorja v krvi močno zmanjšuje sposobnost belih krvničk v boju zoper viruse in bakterije. Nekaj za v razmislek.
Kaj storiti, ko vas ujame prehlad:
Če se vas pa vendarle loti kak zahrbten prehlad, vam ponujam recepte za domače pripravke, ki so koristni tako v boju zoper že razvito tegobo kot preventiva za krepitev imunskega sistema
Črna redkev z medom
Moja mama letošnjo sezono prisega na črno redkev. Recept je preprost: črno redkev izdolbite, v luknjo dajte nekaj žlic medu in pustite v skledi čez noč, da se scedi tekočina, ki jo potem zaužijete.
Čebula in sladkor (med)
Sama sem se večkrat zdravila s pripravkom iz čebule. Čeprav me strašno odbija vonj, se splača stisniti zobe. Čebulo križno prerežete tako, da se s spodnjim delom še drži skupaj in v razpoko nasujte žličko (rjavega) sladkorja ali žličko medu. Pustite čez noč, da spusti tekočino, zjutraj pa popijte za žlico čudežnega čebulnega sirupa.
Ingver z medom in limono
Moja svakinja svojo družino že leta zdravi in krepi z ingverjem. Za palec velik košček ingverja nariba, doda sok ene limone ter žlico medu. Pusti čez noč in zjutraj vsak član dobi eno malo žličko tega rahlo ostrega ingverjevega zdravila.
Kokošja juha
Moja babi je vedno govorila: »Ko imamo pri hiši bolenika (bolno osebo) se mora skuhati domača kura (kokoš)«. Mene najbrž že pozdravi sam vonj kokošje juhice, ker me spominja na otroštvo. A vendarle ni tako iz trte izvita ta »vraža«, da se ob prehladih je kurja župca. Da pomaga odpraviti prehlad, je namreč potrdila tudi znanost.
Več nasvetov za povečanje odpornosti najdete tudi tukaj.