Kako lahko sama postaneš fit mama
Menda obstajajo mamice, ki vso nosečnost žarijo, njihov trebušček pa izgleda, kot bi ga nekako prilepili na telo lepotice iz revije. Po porodu štirikrat previjejo dojenčka, in že skočijo v svoje stare ozke kavbojke.
Jaz nisem bila ena izmed njih.
Obstajajo tudi take, ki si kmalu po porodu kupijo lušten kompletek, se vpišejo v fitnes ali trenutno trendovsko vodeno vadbo, in kot bi mignil izgledajo, kot se ne bi nič zgodilo.
Tudi ena izmed njih nisem bila.
Po prvem porodu sem obilico pridobljenih kilogramov pokurila na domačem petkilometrskem klancu z vozičkom, ki mi ga je posebej za naše hribovske razmere naredil mož. Otrok se je naspal in je bil srečen, jaz pa sem dobila svojo dozo rekreacije, in sem bila srečna. Stare kavbojke? Mačji kašelj.
Med drugo nosečnostjo sem imela seveda načrt. Starejšega v nahrbtnik, mlajšo v voziček, pa v hribe! Po prvih nekaj metrih je eden jokal, drugi sitnaril, ali oboje. Toliko o mojem načrtu! Meseci so tekli, moja teža pa se ni premaknila nikamor. Ko sem se končno nehala spraševati, kdaj se bom lahko vrnila k športu kot nekoč, mi je postalo jasno, da moram poiskati čisto novo pot.
Prvi korak: kolebnica
Ko sem si priznala, da mi tekanje po okoliških gozdovih še ne bo prav kmalu na voljo, sem si kupila kolebnico. Tudi skakanje čez kolebnico ob dveh majhnih otrocih ni bilo preprosto, a je bilo veliko lažje kot oditi od doma na tek ali drugo rekreacijo. Medtem ko je mož pazil otroka, sem bila še vedno v bližini in na dosegu, če so me potrebovali. Garaža, ki se je do danes spremenila že v pravo telovadnico, je postala moje zatočišče, kolebnica pa prvi pripomoček, s katerim sem uspela dvigniti srčni utrip in po dolgem času pridelati prve kaplje potu. Namig: pobrskaj po spletu, preden odšteješ nekaj deset evrov za ta preprost pripomoček, ki ga lahko dobiš tudi za ceno kavice ali dveh.
Drugi korak: podpora
Po letu in pol truda sem se z dobro mero skeptičnosti pridružila Formuli popolne postave. Načrt prehrane, vadba doma, strokovna podpora na Facebooku. Tokrat se je zares začelo premikati. Dolgoletna tekačica je začela odkrivati, da tek oziroma kardio vadba ni edina, niti najboljša pot do želene postave. Vaje za moč so bile neverjeten napor, po petih sklecah sem se počutila, kot da umiram. Ampak teden za tednom sem postajala močnejša, bolj vzdržljiva, in končno tudi vitkejša. Vadbo popolne postave sem izmenjevala s tekom, kadar sem le dobila priložnost. A domača vadba mi je bila dosegljiva kadar sem želela, pa četudi sem morala vmes desetkrat obrisati nosek ali popihati potolčeno koleno.
Tretji korak: po svoje
Od ekipe Formule popolne postave sem pridobila ogromno znanja in informacij, motivacije in tudi dobro družbo. Ampak če bi se držala načrta in navodil, to pač ne bi bila jaz. Tako me je odneslo naprej, in naplavilo na neskončen vir raznovrstnih vadb, dobro znani Youtube. Vsekakor imam nekaj najljubših kanalov, pozabiti pa ne smemo, da je rutina največji sovražnih napredka, ko govorimo o fit telesu. Zato sem se zadnje čase spet podala v raziskovanje in iščem nove, drugačne oblike vadbe, ki jih kombiniram z znanimi.
Kako torej?
Ko se nehaš razmišljati, česa vsega nimaš na voljo, je čas za akcijo. Rabiš le malo prostora in morda blazino. Čas? Bodimo poštene, ne vem kdaj sem nazadnje zaključila trening, brez da bi vmes posredovala v prepiru, rešila igračo iz težav ali karkoli je pač že potrebno. Včasih otroka celo sodelujeta, vsekakor pa dobro vesta, da bo mami boljše volje in prijaznejša, ko konča.
Ko se oblečeš v nekaj športnega in udobnega, ne pozabi na pijačo in brisačo. Kaj boš iskala? Vpis cardio workout ti bo ponudil obilico vadb, pri katerih se konkretno predihaš in poženeš srčni utrip. HIIT workout, visoko intenzivni intervalni trening, pomeni kratke, običajno dvajset sekundne intervale intenzivne vadbe, med katerimi je nekaj sekund počitka. S tovrstnim treningom lahko v dvajsetih minutah pokuriš veliko kalorij, zaradi visoke intenzivnosti pa jih telo pospešeno kuri še naslednjih oseminštirideset ur. Bodyweight workout ponudi vaje z lastno težo, običajno kombinacijo vaj za moč in kardio treninga. Poleg tega lahko najdemo še obilico takšne in drugačne joge, zumbo, različne vrste plesnih vadb… V iskalnem nizu strenght training se najde obilica treningov moči, za katere pa so pogosto potrebne vsaj uteži. Če nimaš dosti opreme, bo preprost dopis no equipment vadbe omejil na tiste, za katere oprema ni potrebna, izbor pa bo še vedno dovolj širok.
Prvi trening opravljen – kako pa naprej?
Mnogi trenerji na spletu ponujajo brezplačne programe za varno in učinkovito vadbo. Prehitro in preveč lahko namreč vodi v težave in poškodbe. Po strokovno sestavljenem programu lahko vadiš tudi pet do šest dni v tednu. Če pa si urnik raje krojiš sama in ne želiš pretiravati, ti morda pride prav preprosto pravilo, ki ga priporoča Jeff Galloway v knjigi Od jogginga do maratona: vsakemu treningu sledi dan počitka, na dneve, ko treniraš, pa izmenjuješ lažje in težje treninge.
Kaj pa prehrana?
Medtem ko so treningi pomembni tako za zdravje kot tudi za psihično počutje, je za dosego željene postave prehrana ključnega pomena. Uspehe nam obljubljajo tako vegani in presnojedci, tisti ki živijo na ocvirkih in maslu, zagovorniki zrezka in zelenjave, jajc in proteinskih napitkov, zdravilnih trav in čarobnih semen… Zdi se, da je diet in priporočil toliko kot ljudi samih – in tu se po mojem mnenju skriva tudi odgovor. Verjamem, da ni diete, ki bi delovala na vsakomur, in verjamem v zmeren prehranski režim, prilagojen lastnim nagnjenjem in potrebam. Če se ob prehrani dobro počutiš, potem velja upoštevati samo še zlato pravilo – ne moreš trenirati toliko, kot lahko poješ. Povečana lakota po vadbi te lahko zavede – morda pa velja poskusiti z eno izmed aplikacij za mobilni telefon, s katero beležiš čez dan zaužito hrano, da lažje dobiš občutek, koliko v resnici poješ.
Kaj imam od vsega tega?
Običajno je prvi motiv za vadbo manjša konfekcijska številka. Mislim, da je to dober razlog za začetek, dvomom pa, da bi lahko vztrajale daljši čas, če bi bil edini. Sčasoma postane vadba najboljši način za raztapljanje stresa, zaradi nje pa se počutiš močna in samozavestna. To, da lahko s petindvajset kilogramskim otrokom plešeš akrobatski rokenrol, je samo eden od stranskih učinkov. Je pa precej kul.