Pomladno čiščenje telesa z divjo hrano
Kaj je vzrok za pomladno utrujenost?
Tako kot se prebuja narava, se ob prihodu pomladi prebuja tudi telo. Med »napornim zimskim spanjem« se v telesu nakopiči veliko odpadnih snovi. Prav tako kot narava požene nove liste ima tudi telo potrebo po čiščenju. Nakopičeni toksini in zakisanost telesa se kažejo kot utrujenost, letargičnost, anemija. Vse to pa je posledica preveč predelane, mrtve hrane, premalo svežih hranil in premalo gibanja na svežem zraku. Delno k takemu počutju prispeva tudi manj sonca in posledično manjša tvorba serotonina in povečana tvorba melatonina.
Kako ukrepati, da odpravimo pomladno utrujenost?
Najprej posezite po dobrinah, ki se ponujajo kar same in ne stanejo prav nič. Pojdite na sonce in svež zrak in bodite telesno dejavni vsak dan. Dobra telesna forma lahko k boljšemu počutju prispeva več, kot si mislite. Pijte dovolj vode, ki bo poleg boljše cirkulacije zaradi več gibanja pomagala pri čiščenju telesa in izločanju nakopičenih toksinov.
Telesna dejavnost in hrana za uspeh z roko v roki
Že našteto ne bo pomagalo dosti, če ne bo podprto z uravnoteženo prehrano, ki nam jo narava spomladi ponuja kar sama. V zimskem času je bila na jedilniku kuhana in predelana, tako rekoč mrtva hrana. Le ta pa je največkrat tudi premastna, ima visok glikemični indeks ter vsebuje bistveno premalo mineralov in vitaminov za nemoteno delovanje telesnih funkcij. Takšna hrana nam jemlje energijo in na daljši rok izčrpava naše energetske zaloge.

Divji hmelj, čemaž, regrat, kislica in vodna kreša so rastline, ki jih uživamo sveže kar kot solato ali kuhane z krompirjem ali testeninami.
Posezite po divji hrani
Naberite divje rastočo užitno zelenjavo in ubijte kar tri muhe na en mah! Pojdite v naravo, nadihajte se, bodite aktivni in domov prinesite košarico svežega, živega zdravja. Divja hrana je zaradi velike vsebnosti vitaminov, mineralov, antioksidantov ter klorofila velik čistilec telesa. Rastline kot so regrat, čemaž, bršljanasta grenkuljica, ter divji hmelj in šparglji so odlične tako presne, kot tudi kuhane. Iz njih lahko pripravite vrsto okusnih jedi, lahko pa si naredite tudi zalogo.
Recept za čemažev pesto z mandlji
- 100 g mandlji (namočeni)
- 100 g parmezan
- 100 g čemaževih listov
- 1 dl oljčnega olja
- 1 dl vode
Narežite parmezan in čemaževe liste in jih skupaj z mandlji pretresite v blender. Vse suhe sestavine nato dobro zmeljite. Med mletjem postopoma dodajte še oljčno olje in 1 dl vode. Tako pripravljen čemažev pesto z mandlji pospravite v kozarčke. Pesto na vrhu gladko poravnajte z žličko in preko nalijte nekaj žlic oljčnega olja, da preprečite oksidacijo. Zaprite kozarčke in pospravite na zalogo v hladilnik, namažite na kruh za predjed ali dodajte kot omako k testeninam.
Zakaj ravno divja hrana?
Divje rastoča zelenjava ne vsebuje gensko spremenjenih delcev, pesticidov in gnojil. Ne raste na osiromašeni zemlji in zato vsebuje v pomladnem času prepotrebne visoke količine mineralov in vitaminov ter ostalih za zdravje potrebnih snovi. Klorofil veže nase kisline nakopičene v telesu ter jih pomaga izločati iz telesa. Ob vsakodnevnem uživanju sveže zelene zelenjave boste spet hitro pridobili manjkajočo energijo hkrati pa boste tudi prihranili svoj denar.
Zapomnite si še najpomembnejšo lekcijo – odrekanje in štetje kalorij je stresno. Stres pa v telesu sproža negativne procese. Zato naj bo hrana zdrava, hedonistično dobra in pripravljena tako, da odrekanje ne bo potrebno. Povabite me v vašo sredino s katerih od mojih predavanj ali kar delavnico.