Haloška gibanica
S haloško gibanico ali gibanco, kot jo imenujemo pri nas doma, je tako kot je z golažem. Kolikor gospodinj, toliko receptov. Ali morda bolje, toliko načinov priprave, saj ima ta posladek, ki nekoč to sploh ni bil, ker je bila gibanica prvotno slana, le nekaj osnovnih sestavin. Te ne pustijo ravno veliko prostora za manevriranje, saj potem to sploh več ni gibanica.
A vendar, dandanes okusna jed iz kvašenega testa, skutnega nadeva in smetanovega obliva, izpolnjuje vse pogoje za uvrstitev med grešne posladke. V Halozah in ob njihovem vznožju, kjer je bil nekoč tudi moj dom, je gibanica tista tradicionalna sladica, ki diši po nedelji, prikliče spomine na brezskrbne otroške dni in zaključi »delavske praznike« kot so žetev, trgatev, spravljanje koruze in krompirja.
Zame je gibanica tudi ena boljših sladic in, ko je to postala tudi moji starejši hčerki, je napočil čas, da se jo naučim pripraviti tudi sama. In šla sem k viru tega najboljšega nedeljskega sladkanja, k mami. Gibanico namreč rada poskusim kjerkoli nanjo naletim, a daleč najboljšo peče moja mama.
Tradicionalno je haloška gibanica seveda pečena v krušni peči, kar ji da piko na i, a moja mama jo vse življenje peče v električni pečici in je zame kljub temu, da ni iz krušne peči, nekaj najboljšega kar sem jedla. In tako je padla odločitev, da skušam poustvariti gibanico svoje mame v lastni kuhinji. Zaslišanja avtorice tega recepta so bila podrobna, saj so bili njeni odgovori nenatančni, češ »ah daj no, kdo to meri, to samo nasuješ moko in mešaš«. A mi je uspelo izvleči iz nje toliko podatkov, da sem spekla gibanico, ki je zelo spominjala na mamino. Recept, z nekaj nadgradnjami, delim z vami, da si kako nedeljo pričarate okuse Haloz.
Haloška gibanica – sestavine in postopek
Testo
Za testo, ki mora biti, po besedah moje mame, čisto osnovno, saj kakršen koli dodatek nima kaj iskati v gibanici, potrebujete:
- 400 g moke (sama uporabim pšenično tip 500),
- ½ vrečke suhega kvasa ali ¼ kocke svežega,
- 60 ml olja (sončničnega, rastlinskega),
- 2 žlički sladkorja,
- dobro polovico žličke soli,
- mlačno vodo.
Moko vsujte v globoko skledo, naredite jamico v katero dajte 2 žlički sladkorja in kvas. Dodajte nekoliko mlačne vode, nežno premešajte, da se stopi sladkor in kvas pomeša z vodo. Posodo pokrijte s čisto krpo in pustite 10 do 15 minut, da se kvas »zbudi«.
Na rob k moki dodajte sol, prilijte olje ter postopoma dodajajte mlačno vodo medtem, ko mesite sestavine v mehko testo. Ko je testo zgneteno, ga rahlo naoljite in postavite v posodo. Testo pustite vzhajati na toplem uro, uro in pol – toliko, da podvoji volumen).
Skutni nadev
Medtem, ko testo vzhaja, si pripravite skutni nadev.
Potrebujete:
- 500g skute,
- 150 g sladkorja,
- 2 žlici bele moke,
- ščep soli,
- 1 jajce,
- 1 beljak (ki vam bo ostal od preliva).
K tem osnovnim sestavinam sama dodam se 1 (bourbon) vanilijev sladkor ter sok pol limone.
Vse sestavine stresite v skledo in jih dobro premešajte, da nastane gladka zmes.
Preliv
Za preliv potrebujete:
- 1 kislo smetano (180 g),
- 1 rumenjak,
- 1 žlico sladkorja,
- 1 vanilijev sladkor.
Vse sestavine premešajte, da se sladkor stopi in nastane gladek ter žameten obliv.
Priprava haloške gibanice
Ko je testo vzhajano, torej se je podvojilo, ga stresemo na pomokano površino in razdelimo na dva dela. En del vrnemo nazaj v posodo za vzhajanje, drugega pa razvaljamo, kar se da na tanko, v obliki kroga. Nič hudega ni, če krog ni popoln.
Na razvaljano testo, ki smo ga prenesli na pekač, obložen s papirjem za peko, nadevamo polovico skutnega nadeva in ga enakomerno razmažemo. Nato naredimo rob. Testo primemo čisto na koncu in ga potegnemo navznoter, na skutni nadev, ter rahlo pritisnemo (glej sliko).
Ko je rob narejen, gibanico premažemo s polovico smetanovega obliva in pri tem pazimo, da premažemo tudi zavihan rob.
Iz preostalih sestavin po enakem postopku naredimo še eno gibanico. Pred peko naj gibanica malo vzhaja (15, 20 minut oz. toliko, da se vam segreje pečica).
Peka haloške gibanice
Prebili ste se do dela, ki je meni osebno najbolj stresen. Namreč, gibanice ni težko pripraviti, umetnost jo je speči, da ima hrustljav rob in popolno (pisano) barvo.
Haložanka je v preteklosti gibanico naložila na lopar in jo potisnila v krušno peč. Nemalo dela je imela s pripravo peči, zato ne vem, zakaj ji vsakič pred peko gibanice, rahlo zavidam. Vse kar moram narediti jaz, je nastaviti pečico na ustrezen program in temperaturo. Ker želim rezultat, kot ga je dobila gospodinja s krušno pečjo, pečem na ventilaciji, samo ob spodnjem grelcu, na 170 stopinjah Celzija, približno 20 minut. Ves čas se vrtim okrog pečice in z budnim očesom spremljam dogajanje. Enako predlagam tudi vam.
Gibanico še toplo razrežemo na trikotnike in ponudimo. Najboljša je topla, s slastjo pa jo pojemo tudi drug dan (če slučajno kaj ostane). Pa dober tek!