Kako najenostavneje spraviti vosek iz kozarčka
Včasih se zgodi, da svečka ne pogori do konca in vosek ostane. In če je vosek v kozarčku, kako ga spraviti iz kozarčka? Naj ga nekako spraskam ven? Ne! Obstaja zelo enostaven, hiter in eleganten način, kako praktično brez truda in napora spraviti vosek iz kozarčka.
Kako spraviti vosek iz kozarčka?
Enostavno, v enem koraku in v enem kosu, z vodo. Res enostaven trik.
Vodo zavremo in vrelo vodo vlijemo v kozarček (če vas skrbi, da bi kozarček počil, ga imejte medtem postavljenega na kovinski podlagi – na odcejalniku kuhinjskega korita). Vrela voda bo pričela topiti vosek, ki se bo dvignil na vrh kozarčka, nad vodo.
Preostane nam le še to, da počakamo, da se voda v kozarčku povsem ohladi. Pazite, da bo res ohlajena, le tako bo tudi vosek nazaj v trdni obliki.
Ko je voda ohlajena, s prsti enostavno potisnemo eno stran voska v vodo in odstranimo vosek iz kozarčka. Povsem enostavno, kajne?
Če bi slučajno v kozarčku ostalo še kaj voska, lahko postopek ponovite, a ponavadi to ni potrebno. V mojem primeru je na dnu kozarčka ostal vosek, ki se je držal stenja, ki je bil skupaj z lepilom pritrjen na dno kozarčka, zato je videti (glej video), kot da je nekaj voska še ostalo na dnu.
Preostane nam le še to, da iz kozarčka odstranimo ostanke stenja, v kolikor se še drži dna kozarčka, kozarček umijemo pod vročo vodo in ga obrišemo s papirnato brisačko, ki bo popivnala morebitne ostanke voska na kozarcu.
Kam z voskom, ki smo ga odstranili iz kozarčka?
Enostavno! Stopite ga in naredite novo svečko.
Za to potrebujete:
- stenj za sveče,
- slamico (ni nujno),
- kozarček za svečko,
- ostanke voska,
- ščipalko za perilo ali podoben pripomoček.
V kozico (jaz imam eno, ki je namenjena prav temu) damo koščke voska, ki jih imamo (lahko so od različnih svečk) in ga počasi stopimo. Ko je vosek stopljen, vanj pomočimo spodnji del stenja, in ga pritrdimo na sredino kozarčka. Jaz si pri tem pomagam tako, da stenj vtaknem v slamico, tako lažje dno stenja pritisnem ob dno kozarčka.
Stenj na vrhnjem delu ujamemo v ščipalko za perilo, ki jo položimo na kozarček. Tako bo stenj ostal lepo pri miru, ko bomo v kozarec vlivali vosek. Vlijemo vosek in pustimo, da se ohladi in nova svečka je narejena. V primeru, da kozarec še ne bi bil poln, ob priliki, ko imamo dovolj ostankov voska le-te stopimo in prilijemo v kozarček. Prav tako lahko vsako barvo voska stopimo posebej in naredimo pisano svečko (vsaka plast naj se prej ohladi in strdi, preden nanjo vlijemo novo).
In še zanimivost: sveča ima spomin
Zadnjič sem nekje zasledila, da imajo svečke spomin. In je zato zelo pomembno, da ko svečko prvič prižgemo, da le-ta pogori (se vosek stali) vse do roba kozarčka. Le tako bo svečka tudi pri naslednjih gorenjih lepo dogorevala. Če bo ta ”krog” prvega gorenja manjši, pa bo ob naslednjih prižigih svečke le-ta gorela le do robov prvotnega gorenja in ne do konca, torej roba kozarčka.
Iz radovednosti sem zgornjo trditev preizkusila in eno svečko kmalu po tistem, ko sem jo prižgala ugasnila – torej segrevanje voska pri prvem prižigu ni doseglo robov kozarčka (desna svečka na fotografiji spodaj), drugo pa sem prižgala tako, da se je vosek stalil vse do roba. Prva je res gorela ”po spominu” in pri nadaljnjih gorenjih se vosek ni topil dlje od roba, določenega pri prvem prižiganju, medtem, ko je druga lepo pogorela do konca.
Preberite tudi: