Regratov sirup in regratov med
V času, ko cveti regrat, lahko naredimo regratov sirup in regratov med. Čeprav se pogosto regratov sirup v pogovorih omenja kar za regratov med, to dvoje ni enako. Regratov sirup pripravimo s kuhanjem, regratov med pa se pripravi brez kuhanja. Oba postopka pa sta sila enostavna.
Naj najprej omenim še, da regrat nabiramo, tako kot velja za vsa zelišča, v lepem in sončnem vremen, v sredini dneva. Nikakor takoj po dežju. Več o nabiranju, sušenju in shranjevanju zelišč pa si lahko preberete v prispevku.
Regratov sirup
Zdravilni učinki regratovega sirupa
Regratov sirup velja za staro ljudsko zdravilo, ki pomaga pri urejanju in pospeševanju prebave. Pomaga izboljševati kri in nasploh poskrbi za naše boljše počutje. Regratov sirup je primerno zdravilo tudi v času prehladnih obolenj in kašlja ter pomaga tudi pri bolečem in vnetem grlu – v tem primeru nerazredčen regratov sirup uživamo po žličkah (do nekaj žličk na dan).
Regratov sirup pa lahko uporabimo tudi za sladkanje čaja ali pa iz njega pripravimo okusen napitek – regratov sirup. V poljubni koncentraciji regratov sirup razredčimo z vodo (lahko tudi mineralno, če imate radi mehurčke) in napitek je pripravljen! Regratov sirup pa je tudi odličen dodatek pri pripravi smutijev.
Priprava regratovega sirupa
Sestavine za regratov sirup:
- cca. 150 cvetov regrata (lahko tudi kakšnega več)
- 2 l vode
- 1,5 kg sladkorja
- sok dveh limon
Postopek priprave regratovega sirupa
Regratove cvetove (isti dan kot smo jih nabrali) najprej očistimo in pregledamo. Odstranimo morebiten mrčes, smeti. Nato jih damo v večjo posodo za kuhanje primerne velikosti in jih zalijemo s hladno vodo (2 litra). Postavimo na štedilnik in počakamo, da vsebina zavre. Ko zavre, temperaturo zmanjšamo in vse skupaj ob zmernem vretju kuhamo približno 10 minut.
Nato vse skupaj precedimo in pri tem ujamemo vso tekočino, ki jo vlijemo nazaj v posodo za kuhanje. Limoni dobro ožamemo in sok limon dodamo tekočini, ki smo jo dobili pri kuhanju regratovih cvetov. Dodamo tudi sladkor. Vse skupaj postavimo nazaj na štedilnik in počakamo, da zavre. Pri tem ves čas mešamo, da se sladkor lepo stopi. Ko zavre, temperaturo zmanjšamo in med mešanjem kuhamo toliko časa, da nastane gosta tekočina. Regratov sirup je tako pripravljen. Le še vlijemo ga v (najbolje več manjših) steklenih kozarcev za vlaganje, ki jih dobro zapremo. Regratov sirup pustimo, da se počasi ohladi (jaz ga pokrijem z odejo), nato pa ga hranimo v hladnem in temnem prostoru. Po tem, ko se posamezni kozarček regratovega sirupa odpre, ga hranim v hladilniku.
Regratov med
Zdravilni učinki regratovega medu
Regratov med je odličen vir vitamina C, pomaga pri blažitvi menstrualnih težav, še posebej zdravilen pa je zaradi vsebnosti inulina, saj inulin: preprečuje demenco, diabetes, staranje in celo rast rakavih celic v telesu.
Kot že omenjeno, regratov med v nasprotju z pripravo regratovega sirupa pripravimo brez kuhanja. Regratov med ima tako podobne lastnosti kot čebelji med in ga lahko jemo namazanega na kruhu, si z njim prelijemo najljubše kosmiče, si posladkamo čaj …
Priprava regratovega medu
Sestavine za regratov med
- 600 g regratovih cvetov
- 600 g sladkorja
Iz zgoraj omenjenih sestavin boste dobili cca. 2 velika kozarca medu. Sestavine za regratov med so kot vidite v razmerju 1:1 in pazite le, da se tega razmerja držite – torej, toliko kot boste nabrali regratovih cvetov, toliko sladkorja dodajte.
Postopek priprave regratovega medu
Regratove cvetove (isti dan, kot so bili nabrani) očistimo morebitnih smeti in žuželk, nato pa rumene cvetove ločimo od zelene cvetne čašice (zelene čašice lahko zavržete). Pripravimo si še sladkor in velik stekleni kozarec ali več manjših s pokrovčkom, ki dobro tesni.
Sedaj v plasteh v kozarec nasujemo plast sladkorja, čez plast regrata (rumeni del cvetov, ki smo ga ločili od čašic), ponovno sladkor, regrat … Zaključimo s plastjo sladkorja.
Kozarec dobro zapremo in ga postavimo na sončno mesto, kjer naj bo toliko časa, da se sladkor stopi. Ko se sladkor v kozarcu stopi, vsebino precedimo (najboljše kar skozi gazo) in ob tem dobro stisnemo cvetke regrata. Regratov med je tako pripravljen. Hranimo ga v steklenih kozarcih, ki dobro tesnijo v hladnem in temnem prostoru.
Vabim, da si preberete tudi prispevek: Regrat – več, kot le solata in se prepričate o tem, kako zelo zdrav je regrat in kako ga lahko še uporabljamo (tudi korenino, liste).