Zdravje iz steklenice – domač korenčkov sok
Korenje je plod, ki ga najdemo na praktično vsakem vrtu, pa naj si bo ta še tako majhen. Načinov, kako ga zaužiti je veliko. Seveda, je najboljši in najbolj zdrav kar surov. Iz njega lahko skuhamo marsikatero jed. Od korenčkove, zelenjavne juhe pa do rižote in še kaj. Spečemo lahko celo korenčkovo torto. Mnogi pa ga, tako kot jaz, nekaj shranimo tudi za zimske dni. Načinov je več. Sama ga največkrat kar zamrznem, da je pri roki, ko ga potrebujem.
Moji domači in tudi jaz pa imamo nadvse radi domač korenčkov sok. Tega nikoli ne uspem skuhati preveč, vedno ga je premalo, saj je res odličnega okusa. Vas zanima? Berite dalje!
Priprava domačega korenčkovega soka je nadvse preprosta. In kako je okusen! Še prej pa si poglejmo, kaj vse nam korenje ponuja.
Korenje je rastlina, s približno do 50 cm visokimi listi in debelo korenino, ki je značilne oranžne barve (sicer poznamo še belo, rumeno, vijolično in celo rdečeče korenje). Korenje, Daucus carota, gojimo predvsem kot zelenjavo, namenjeno prehrani ljudi in živali.
Korenje je zdravo!
Res je, korenje je zdravo, saj vsebuje veliko različnih rudnin in vitaminov. Kot omenjeno, uživamo lahko tako surovega, kot kuhanega. V 100g korenja najdemo kar 88g vode, to pa ni malo, kajne?
Sicer pa korenje vsebuje:
- Kalij, ki poskrbi za: delovanje živčnega sistema, ima vlogo pri vzdrževanju normalnega krvnega tlaka in vpliva na delovanje mišic
- Kalcij – ta ima pomembno vlogo pri stabilizaciji naših celičnih membran, regulaciji celične rasti. Poleg tega tudi posreduje signale med celicami, prenaša dražljaje med živčnimi celicami in vpliva na delovanje mišic in na strjevanje krvi. Seveda pa je kalcij tudi glavni mineral v naših kosteh.
- Vlaknine – največ vlaknin najdemo prav v sadju in zelenjavi. Poleg pomoči pri uravnavanju naše prebave, so vlaknine koristna pomoč pri zniževanju možnosti za nastanek diabetesa, pomagajo ohranjati zdravo telesno težo in znižujejo možnosti za nastanek bolezni srca.
- Vitamin A – gotovo so vam, kot otroku, kdaj rekli:” Jej korenje. Da boš dobro videl.” In prav so imeli, saj je ena izmed funkcij vitamina A ohranjanje vida. Ostali pozitivni učinki vitamina A pa so še: pomaga pri presnovi železa, vpliva na delovanje imunskega sistema, pripomore k ohranjanju zdravja kože, prispeva k ohranjanju zdravih sluznic.
- Vitamin C ima dolg seznam pozitivnih lastnosti. Vpliva na nastajanje kolagena – za normalno delovanje: žil, kosti, hrustanca, zob, dlesni, kože. Vitamin C prispeva tudi k sproščanju energije pri presnovi, ter prispeva k delovanju živčnega sistema. Prispeva tudi k delovanju našega imunskega sistema. Vpliva k normalnemu psihološkemu delovanju. Ima vlogo pri zaščiti celic pred oksidativnim stresom, prispeva tudi k zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti. Povečuje pa tudi absorbacijo železa.
(Vir: http://www.nutris.org)
Korenje je nedvomno zdravo. Zakaj si torej ne bi pripravili zdravega napitka iz te zelenjave? Kako pripravimo korenčkov sok? Povsem enostavno! Pa še otroci ga obožujejo!
Zdravje iz steklenice – domač korenčkov sok
- 1 kilogram korenja
- 2,5 kilograma jabolk
- 7 litrov vode
- 1,2 kilograma sladkorja (po želji lahko tudi manj, ali pa več)
Priprava korenčkovega soka
Korenje očistimo, skuhamo. Prav tako jabolka (olupimo, skuhamo). Imejte v mislih, da korenje potrebuje več časa za kuhanje, kot jabolka. Vodo, v kateri se je kuhalo korenje/jabolka lahko uporabimo naprej ali pa zavremo novo. Skratka, potrebujemo 7 litrov vode, kateri dodamo sladkor, ki ga mešamo toliko časa, da se raztopi. Pustimo, da zavre (pustimo vreti kakšno minutko, ali dve). Odstavimo in vodi dodamo še korenje in jabolka, ki smo jih prej grobo pasirali. Vse skupaj dobro premešamo. Nato napolnimo steklenice, jih zapremo in domač korenčkov sok je pripravljen. Steklenice domačega korenčkovega soka zavijemo v debelo odejo in jih pustimo, da se počasi ohlajajo. Nato domač korenčkov sok shranimo v temen, hladen prostor. Sok lahko pijete takšnega, kot je (kot gosti sok), ali pa ga še dodatno razredčite z vodo. Kakor vam je ljubše.