Arašidovo olje
Rada preizkusim kakšno novo olje. Nazadnje sem preizkusila arašidovo olje, ki me je prijetno presenetilo, saj je jedem (še posebej solati) dodalo prav poseben okus. Arašidovo olje je svetle barve (podobne kot rastlinsko) in je brez vonja, njegov okus sicer ni pretirano izrazit, a se ga občuti, in bo zagotovo popestril pripravo vaših jedi. Arašidovo olje pa je eno redkih rastlinskih olj, ki s segrevanjem ne izgubi svojih bogatih in koristnih sestavin.
Arašidovo olje je uporabno tudi za lajšanje različnih tegob (za zunanjo uporabo), v kozmetične namene in seveda, kot že omenjeno tudi v kulinariki.
Arašidovo olje skozi zgodovino
Zanimivo je, da so arašidovo olje začeli proizvajati šele po letu 1817, čeprav so bili arašidi znani že pred 3. 000 leti. S proizvodnjo arašidovega olja so začeli v Franciji. Arašidi sicer izhajajo iz Južne Amerike in so jih v Evropo prinesli predvsem portugalski in španski pomorščaki.
V Sloveniji uporaba arašidovega olja še ni tako zelo poznana. Arašidovo olje je najpogosteje uporabljeno na Kitajskem in pa tudi v Indiji.
Bogastvo sestavin v arašidovem olju
Arašidovo olje, ki je resnično bogato s svojimi sestavinami, je olje, ki ga pridobivajo s hladnim stiskanjem nepraženih, a olupljenih arašidov.
Arašidovo olje je bogato z:
- vitaminom E (je glavni antioksidant v našem telesu in ščiti celice pred oksidativnim stresom),
- vitaminom B (pomemben za krepitev las, nohtov, koristi očem, jetrom, …),
- esencialnimi maščobnimi kislinami (večkrat nenasičene maščobne kisline, ki jih naše telo potrebuje za normalno delovanje)
- kalijem,
- kalcijem.
Arašidovo olje je zaradi svoje sestave primerno za uravnavanje holesterola v krvi (saj zmanjšuje delež škodljivega holesterola), pomaga preprečevati kardiovaskularne bolezni, je učinkovit pri odvajanju žolča in odvečne vode iz telesa. In kot vsi oreščki, tudi arašidi in s tem arašidovo olje krepi možganske celice, izboljšuje spomin in tudi sluh.
Uporaba arašidovega olja
Arašidovo olje v zdravilne namene
Z zunanjo uporabo (olje vmasiramo) si lahko s pomočjo arašidovega olja blažimo tegobe kot sta artritis in revmatizem. V farmaciji je arašidovo olje pogosto sestavni del krem in preparatov, saj velja za zelo stabilno olje v mazilih, ki se ne vpija prehitro.
Arašidovo olje v kozmetične namene
Če za arganovo olje velja, da ne sme manjkati med našo kozmetiko, je tudi arašidovo olje lahko naš spremljevalec pri negi. Zaradi vitamina B je arašidovo olje odlično za našo kožo in tako ga lahko kot sestavino lahko zasledimo v marsikateri kremi ali balzamu za nego kože. Pa tudi v peparatih za nego las. Lahko ga uporabimo samostojno in si ga vrtemo v kožo. Koža vam bo hvaležna. Zanimivo pri arašidovem olju pa je tudi, da deluje kot naravna zaščita pred sončnimi UV žarki (a kljub previdno s sončenjem)
Arašidovo olje v kulinariki
Izredno hranljivo olje, z energetsko vrednostjo 898 Kcal/100ml. Pogosto je cenejši nadomestek za oljčno olje. Velja, da je eno redkih olj, ki tudi s segrevanjem ne izgubi svojih koristnih sestavin in je tako obstojno tudi pri visokih temperaturah in je idealno za cvrtje. Seveda pa z njim lahko tudi pečete, kuhate in pripravljate solate. zaradi svojega okusa in arome pa je zelo priljubljeno v azijski kuhinji.