Bolečine v želodcu – diagnoza GERB
GERB je kratica za Gastroezofagealno refluksno bolezen. Refluks je bolezensko stanje, ko nam želodčna kislina čezmerno zateka v požiralnik. Po navadi se pokaže z pekočo zgago, vendar pa o bolezenskem stanju GERB govorimo, kadar so ti refluksni simptomi prisotni vsaj dva dni v tednu in, ko opazimo, da nam bistveno poslabšajo kakovost življenja. Največji delež ljudi, ki boleha za to boleznijo je starejša populacija in pa nosečnice. Zgodi pa se lahko tudi drugi populaciji.
Tako se je zgodilo moji hčerki. Prvi znaki so bile bolečine želodca in siljenje na bruhanje. Simptom je bil prisoten vsakodnevno 2 meseca. Obiski pediatra so bili najprej diagnosticirani kot trebušna gripa, živčnost in podobno. V tretjem mesecu sva prišli do zdravil za zgago, ki pa simptomov niso ublažili. Nato napotnico za ultrazvok trebuha in gastroezofagijo. In rezultat je bil precej bolj resen. Njena diagnoza, naj omenim je najstnica, je bolezen GERB. Zdaj sva v postopku zdravljenja z gastronomskimi kapsulami. In stanje, kapsule imajo toliko stranskih učinkov. V šele tednu dni pa se je že pojavil zamegljen vid, driska, zaprtje, vetrovi, nespečnost … Skratka, hčerka občuti utrujenost dan za dnem. Ravno to je razlog, da opišem in raziščem bolezen GERB in jo delim z vami.
Kaj je GERB?
Kaj to pomeni s preprostimi besedami? GERB je bolezensko stanje pri katerem se zaradi močne želodčne kisline, vsebina želodca dviguje v požiralnik oziroma je količina želodčne kisline prevelika, varovalni mehanizmi pa prešibki. Posledica tega je okvara na sluznici požiralnika. Ta naredi v požiralniku rane, razjede in ga poškoduje. Sproži simptome zgage in regurgitacije. Regurgitacija pomeni nehoteno vračanje želodčne vsebine v grlo in usta, predvsem pri ležanju, prepogibanju ali napenjanju. Zgaga pa je pekoč občutek, bolečina v epigastriju ali za prsnico, ki se pojavi kmalu po obroku. Epigastrij ali žlička v zgornjem delu trebuha.
Opozorilni znaki bolezni
- odkašljevanje, občutek suhe sluznice, hripavost
- pogost kašelj
- vneto in boleče žrelo, kisel, grenak okus v zadnjem delu žrela
- oteženo dihanje in požiranje
- bolečine za prsnico, bolečine v ušesih
- zgaga
- spahovanje
Zdravljenje
- diete
- antacidi – zdravila, ki so v prosti prodaji v lekarnah, za nekaj ur ublažijo težave
- gastrorezistentna zdravila, ki pa se izdajo na recept, jemljemo 1 x dnevno zjutraj, ko smo tešči
- priporočajo pa tudi probiotike, tudi ti so v prosti prodaji
Vzroki nastanka bolezenskega stanja
- čezmerna želodčna kislina
- kila požiralnika
- zdravila
- hitro uživanje hrane
- hrana kot je kava, alkohol, čokolada, začimbe
- kajenje
- ležanje po jedi
- ozka oblačila
- delo v sklonjenem položaju
- dvigovanje težkih bremen …
Zdravljenje GERB
Zdravljenje traja 2 do 3 mesece, lahko pa tudi več. Po prenehanju jemanja zdravil se lahko bolezensko stanje tudi ponovi. Bolezensko stanje GERB je vse pogostejše. Zajame približno 10% prebivalstva.
Dieta, ki se priporoča
Pri pripravi hrane je pomembno, da je ta kuhana, dušena v lastnem soku, ne uporabljamo maščobe. Hrana mora biti mehka, da ne povzroči zaprtja. Niti ne sme biti premrzla niti prevroča. Obroki pa naj bodo pogosti in manj obilnejši. Jemo počasneje. Zadnji obrok zaužijemo vsaj 3 ure pred spanjem.
- vsa zelenjava primerno kuhana ali dušena
- star kruh, predvsem črni kruh, prepečenec
- pusto meso, perutnina
- posneto mleko
- jabolka, banane, breskve
- sladice, ki vsebujejo malo maščobe
- juhe brez dodatkov maščob
- sokove, vodo, zeliščne čaje ( čaj trobentice in vijolic)
- sol v zmernih količinah
Živila, ki niso priporočljiva
Odsvetuje pa se kava, pijače z mehurčki, ocvrta zelenjava in meso, čokoladno in polnomastno mleko, limona, grenivka, ananas, mlečni in mastni kruh, čokolada, pepermint, alkohol, meta, kremne juhe, živalske in rastlinske maščobe, kis, močne začimbe: feferoni, curry, česen, čebula …
Nobeno bolezensko stanje ni prijetno in tudi to ni. Zdravljenje pa je še toliko bolj neprijetno. Upam, da sem vam z preprostimi besedami dovolj jasno opisala kaj sploh GERB je in kako pravilno ravnamo.