Aprilska opravila na vrtu
Po tem, ko smo v marcu poskrbeli za nujna opravila na naših vrtovih, je v aprilu čas, da se lotimo drugih stvari. Aprilska opravila na vrtu so že malo bolj številčna, kar ni čudno, saj nas toplejše vreme vsekakor zvabi na vrt in tudi v naravi že vse brsti in raste. A mesec april je, kar se vremena tiče, zelo nepredvidljiv. Lahko je že precej topel mesec s temperaturami okoli 20 stopinj Celzija, nato pa nas lahko že naslednji dan preseneti zimska odeja. Zato tudi kar se aprilskih vrtnih opravil tiče, še vedno velja previdnost.
Aprilska opravila na okrasnem vrtu
Verjamem, da vsi kar komaj čakamo, da pričnemo z opravili. V aprilu je čas, da posadimo vrtnice, potonike, v zemljo damo gomolje dalij in čebulice gladiol in druge v poletnem času cvetoče čebulnice.
Poskrbimo za rože vzpenjavke, katerim zagotovimo oporo, po kateri se bodo v naslednjih mesecih lahko vzpenjale. Večletnim rastlinam, ki so prezimile, odstranimo pozeble, odmrle dele. Obrežemo, posušene poganjke, …
Poskrbeti je treba tudi za travo, zato jo temeljito pregrabimo in tako odstranimo odmrlo travo, odpadlo listje, mah … Trava bo na ta način dobila zrak, saj jo bomo prezračili. Tam, kjer je to že potrebno in je trava (zelenica) dovolj zrasla, je v aprilu čas, da pričnemo s košnjo.
Čas pa je tudi, da obrežemo nekatere grmičevke. Npr. za obrezovanje forzicije je idealen čas prav po tem, ko odcveti, kar je običajno v aprilu oz. v začetku maja. Enako velja tudi za japonsko kutino.
V aprilu lahko začnemo razmišljati o tem, kakšno balkonsko in okrasno cvetje bo v tem letu krasilo naše domove, se bohotilo z balkonov in cvetličnih korit okoli hiše. Zato je april čas, ko naredimo plan. Raziščemo katere rastline bi bile primerne, katere gredo skupaj (npr. pazimo, da v isti cvetlični lonec ne posadimo rože, ki potrebuje veliko zalivanja in tisto, ki pogostega zalivanja ne zahteva, idt.), katere so nam všeč. Katere bi uspevale na sončni legi, katere v senčni, itd … Aprila je tudi čas, ko pregledamo naša cvetlična korita in jih pripravimo na novo sezono. Po potrebi jih še dokupimo.
Aprilska opravila na sadnem vrtu
V aprilu lahko sadimo ribez, robido, malino, … Pa tudi nekatere sorte sadnega drevja. Prav tako obrežemo poganjke, pri že obstoječih grmovnicah. V aprilu je tudi čas, da poskrbimo za jagode, ki jim odstranimo posušeno, listje, da bodo lahko naredile nove poganjke. V tem času lahko tudi obrezujemo nekatero sadno drevje – npr. nektarine. V aprilu, če tega še niste storili, z dušikom pognojimo sadno drevje.
Aprilska opravila na zelenjavnem vrtu
Ker je zemlja v aprilu že toplejša in se je že nekoliko osušila, je april idealen mesec za okopavanje in pripravo gredic. Ker ste v mesecu marcu že načrtovali kaj bi posadili, je to opravilo lažje. Sicer pa to še vedno lahko storite in si pri načrtovanju gredic lahko pomagate s seznamom dobrih in slabih sosedov na vrtu.
V aprilu na prosto že lahko sejemo glavnato solato, pa tudi radič. Čebulo, špinačo in blitvo. Zgodnji fižol in krompir, tudi zelje. Če boste dobili sadike solate, jih prav tako že lahko posadite. A nikar ne pozabite, vse te vrtnine pa prostem zaščitite tako, da jih pokrijete z vrtno folijo, ”vrteksom” ali postavite tunel, ki ga prekrijete s polivinilom, saj je v aprilu še vedno nevarnost jutranje slane in vremenskih presenečenj v obliki snega. Čez dan jih lahko odkrijete, nato pa jih, preden se shladi, pokrijete nazaj. Enako velja za rastline, sadike, ki jih vzgajate v topli gredi. Čez dan jih počasi odpirajte, da se bodo počasi navadile in utrdile na zunanje temperature. Sicer pa v toplo gredo, zaboje ali lončke (korita) v aprilu sejemo zeleno, peso, cvetačo, zelje, brokoli, melone, papriko, bučke, jajčevce, kumare.
Pripravimo opore rastlinam, ki jo bodo kasneje potrebovale (npr. za grah ipd.).
Nikar ne pozabimo, in gredice sproti plevemo in okopavamo.
Za vse pa velja, da v aprilu popravimo tudi morebitne poškodovane že obstoječe ograje, opore in podobno. Ali pa postavimo nove, če je to v našem načrtu. Prav tako pa popravimo orodje, si priskrbimo novega, če je to potrebno.